Poznaj zabytki architektury drewnianej - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Powstało Centrum Architektury Drewnianej

 

Czas czytania: ~2 min


Centrum Architektury Drewnianej – to nowe przedsięwzięcie, stworzone przez Narodowy Instytut Dziedzictwa. Instytucja została powołana, by zajmować się ochroną dziedzictwa kulturowego „w celu jego zachowania dla przyszłych pokoleń poprzez wyznaczanie i upowszechnianie standardów ochrony oraz konserwacji zabytków, kształtowanie świadomości społecznej w zakresie wartości i zachowania dziedzictwa kulturowego, a także gromadzenie i upowszechnianie wiedzy o dziedzictwie”. Wśród bardzo wielu pól działalności NID znalazło się ostatnio nowe, dotyczące architektury drewnianej.

 

Centrum Architektury Drewnianej

Poznaj zabytki architektury drewnianej

Kilka miesięcy temu szeroko opisywany był projekt pracowni Grupa 5 Architekci, który przywrócił do życia zabytkową, cenną i piękną, ale zrujnowaną drewnianą budowlę w podwarszawskim Otwocku. Dawny pensjonat Abrama Gurewicza zamienił się niedawno w nowoczesną klinikę medyczną, a inwestor i architekci nakładem wielkiej pracy przywrócili świetność zabytkowi stylu „świdermajer” (Nowy Gurewicz w Otwocku)

Centrum Architektury Drewnianej

Sami członkowie pracowni Grupa 5 Architekci, jak i inwestor Nowego Gurewicza przyznają, że przystępując do prac przy tym obiekcie nie mieli żadnej wiedzy na temat architektury drewnianej. Powołane niedawno do życia przez NID Centrum Architektury Drewnianej ma wśród celów swojego działania pomoc właścicielom i  zarządcom historycznych budynków drewnianych w dbaniu o takie obiekty. Jak można się dowiedzieć z opisu instytucji, CAD „ma zamiar uruchomić w całym kraju punkty poradnictwa dla właścicieli, którzy remontują tego typu obiekty. Wspierać osoby, które kupują stary, opuszczony budynek i stają przed problemami, jak go wyremontować, konserwować i przywrócić do użytkowania. Centrum zamierza też prowadzić wyjazdowe praktyczne warsztaty w regionach, przystosowane do różnorodności miejscowych konstrukcji i specyfiki drewnianej architektury”. Ponadto Centrum Architektury Drewnianej ma również prowadzić działalność edukacyjną i popularyzatorską, m.in. wydawać poradniki skierowane do szerokiego grona odbiorców: właścicieli, opiekunów, zarządców budynków drewnianych, a także organizować wycieczki i oprowadzania.

Centrum Architektury Drewnianej

Edukacja i popularyzacja architektury drewnianej

Siedzibą Centrum Architektury Drewnianej będzie zbudowana w Otwocku w latach 20. XX wieku drewniana willa „U Dziadka”. Dawny pensjonat dla letników – jak podkreślają przedstawiciele Narodowego Instytutu Dziedzictwa - "jest przykładem rzadko stosowanego w architekturze drewnianej modernizmu, co wyróżnia ją na tle otwockiej zabudowy, popularnie zwanej świdermajerami. Kubiczna bryła budynku ma zwartą formę, ozdobioną ryzalitami i werandami". Budynek od wielu lat jest w bardzo złym stanie, mimo że od 2017 roku znajduje się w rejestrze zabytków pozostawał pusty i wciąż nie można było znaleźć dla niego nowej funkcji. Narodowy Instytut Dziedzictwa kupił willę w 2019 roku; willę czeka teraz gruntowny remont, a gdy odzyska swoją świetność wprowadzi się tu na stałe Centrum Architektury Drewnianej.   


Źródło: nid.pl, mwkz.pl, zabytek.pl


Podepnij swój artykuł

tagi

Realizacja Budynku, Realizacja Architektoniczna

Kompleks sportowy w Piekarach Śląskich - wyniki konkursu architektonicznego
Kompleks sportowy w Piekarach Śląskich - wyniki konkursu architektonicznego

Konkurs urbanistyczno-architektoniczny na wykonanie koncepcji kompleksu sportowego z zagospodarowani ...

Osiedle Bolko - metamorfoza poprzemysłowego terenu Bytomia
Osiedle Bolko - metamorfoza poprzemysłowego terenu Bytomia

Osiedle Bolko – to projekt pracowni Medusa Group, której współtwórca, Przemo Łukasik jest zarazem au ...

Porta Mare  - nowa zabudowa w dawnym stylu
Porta Mare - nowa zabudowa w dawnym stylu

Porta Mare – taką nazwę ma nosić nowa inwestycja, która planowana jest na Wyspie Spichrzów w Elblągu ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera