Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Nowy Gurewicz – świdermajer odnowiony

 

Czas czytania: ~3 min


Termin „świdermajer”, jako żartobliwą parafrazę nazwy biedermeier, uwiecznił w jednym ze swoich wierszy Konstanty Ildefons Gałczyński. Nazwa błyskawicznie się przyjęła, bo doskonale opisywała bardzo charakterystyczny i wyjątkowy styl budownictwa drewnianego, jaki na początku XX wieku spopularyzował się w letniskowych i uzdrowiskowych miejscowościach wzdłuż rzeki Świder.

 

Centrum medyczne Nowy Gurewicz w Otwocku
Centrum medyczne Nowy Gurewicz w Otwocku
Centrum medyczne Nowy Gurewicz w Otwocku

Zabytkowy obiekt przebudowany

Przedstawicielem stylu „świdermajer” był także pensjonat należący do Abrama Gurewicza, jedna z architektonicznych perełek Otwocka. Co więcej, obiekt był największym i najcenniejszym z drewnianych budynków wznoszonych w letniskowych niegdyś miejscowościach wzdłuż Świdra. Przez ostatnie dekady jednak pozostawał opuszczony i popadł w taką ruinę, że coraz bardziej wątpliwe były szanse na jego uratowanie. Na zlecenie prywatnego inwestora jednak podjął się tego zadania zespół ze znanej pracowni Grupa 5 Architekci, autorzy metamorfozy wielu zabytków, w tym łódzkiej fabryki czy wrocławskiego dworca.

Centrum medyczne Nowy Gurewicz w Otwocku

W latach 1906 – 1921 Abram Gurewicz zbudował w Otwocku zdobny, drewniany budynek z przeznaczeniem na pensjonat. W tamtych latach podwarszawska miejscowość była znanym i chętnie odwiedzanym uzdrowiskiem i letniskiem, pensjonat cieszył się więc dużą popularnością. Autorzy współczesnego projektu architektonicznego modernizacji i remontu tej wyjątkowej – i ogromnej! - budowli, czyli zespół pracowni Grupa 5 Architekci, musieli szczegółowo zgłębić historię tego obiektu, aby móc przywrócić mu jego świetność.  Jak sami zapisali w opisie swoich działań: „Celem prowadzonych prac jest adaptacja i rozbudowa obiektu na potrzeby wysokiej klasy centrum medycznego z rozbudowaną diagnostyką ciężką, oddziałem łóżkowym oraz blokiem operacyjnym oraz częścią hotelowo-rekreacyjną z zapleczem gastronomicznym, a przede wszystkim przywrócenie obiektowi jego dawnego blasku”.

Centrum medyczne Nowy Gurewicz w Otwocku
Centrum medyczne Nowy Gurewicz w Otwocku

Architektura drewniana uratowana

Przed przystąpieniem do tej realizacji architektonicznej było jasne i potwierdzone licznymi ekspertyzami, że budynek znajdował się w katastrofalnym stanie technicznym. Na szczęście udało się z ruiny odzyskać, wyremontować i przywrócić na miejsce cenne ażurowe elementy dekoracyjne świadczące o przynależności dawnego pensjonatu Gurewicza do stylu „świdermajer” oraz oryginalne elementy wnętrza takie jak: wybrane elementy stolarki wewnętrznej, piece kaflowe oraz elementy balustrad i okuć wewnętrznych. Kolejnym ważnym elementem działań architektów było odtworzenie powiązania budynku z leśnym ogrodem za pomocą  otwartych altan, przeszkleń oraz tarasów. Dodatkowym polem działania architektów było uzupełnienie bryły o dwa pawilony: techniczny i rekreacyjny położone na terenie działki w dużej bliskości obiektu. „Ich bryły nie przekraczają gabarytów poszczególnych skrzydeł. Pawilony mają uzupełniać funkcję, którą planuje się realizować w istniejącym obiekcie z zachowaniem bryły pensjonatu” - podkreślają autorzy projektu architektonicznego.

Centrum medyczne Nowy Gurewicz w Otwocku
Centrum medyczne Nowy Gurewicz w Otwocku

Patrząc dziś na efekty pracy inwestora, architektów i wykonawców tej realizacji architektonicznej pozostaje tylko przyklasnąć decyzji o zawalczeniu o odzyskanie drewnianego zabytku, przywrócenie mu dawnej, wydawało się, że utraconej, świetności.

 

Centrum medyczne MIRAI Clinic. Nowy Gurewicz - metryczka projektu budynku

Lokalizacja: Otwock, ul. Armii Krajowej 8

Inwestor: Klinika Medyczna MIRAI Clinic

Projekt koncepcyjny, projekt koncepcyjny wielobranżowy, projekt budowlany i projekt wykonawczy oraz nadzór autorski: Grupa 5 Architekci
Projekt koncepcyjny oraz wykonawczy wnętrz: Grupa 5 Architekci i MAMarchitekci
Projekt realizacyjny wnętrz: Urszula Brzozowska-Majdecka

Projekt architektury krajobrazu: firma TopoScape Sp. z o.o. (Justyna Dziedziejko, Magdalena Wnęk)

Powierzchnia użytkowa: 5 000 m2

Projekt: 2014 – 2016

Realizacja: 2020


Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

tagi

Modernizacja Obiektu, Modernizacja Budynku, Realizacja Budynku, Realizacja Architektoniczna

Milestone Wrocław Fabryczna - akademik nowej generacji
Milestone Wrocław Fabryczna - akademik nowej generacji

373 pokoi, a w nich 512 łóżek ma się pomieścić w akademiku, jaki powstanie przy ulicy Fabrycznej we ...

Nowoczesna nadbudowa
Nowoczesna nadbudowa

Nadbudowa kamienicy przy ulicy Kościuszki 22 w Krakowie ma połączyć w sobie „dwa odmienne charaktery ...

Dom Szajtrów w Katowicach. Architektura, która zapewnia intymność mieszkańcom – prezentacja online i wywiad
Dom Szajtrów w Katowicach. Architektura, która zapewnia intymność mieszkańcom – prezentacja online i wywiad

Jak zaprojektować nowoczesny i funkcjonalny dom przy jednoczesnym zachowaniu intymności dla jego mie ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kubatura
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera