Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Ludwig Mies van der Rohe w Gubinie

 

Czas czytania: ~2 min


W kwietniu 2021 roku wznowiono prace archeologiczne na działce, na której w 1926 roku dla lokalnego producenta kapeluszy Ericha Wolfa została wzniesiona niezwykła willa. Jej projektantem był Ludwig Mies van der Rohe, który dom w Gubinie zaprojektował zapewne w 1923 roku. Niestety, pod wieloma względami wyjątkowo budowla przerwała tylko 19 lat – została zniszczona w czasie II wojny światowej, kiedy to przez okolicę przechodził wojenny front.

 

Willa Wolfa

Dzieło słynnego architekta w Polsce

Ludwig Mies van der Rohe – to jeden z najważniejszych nowoczesnych architektów na świecie, nic więc dziwnego, że jego realizacje wciąż wzbudzają ogromne zainteresowanie, są pieczołowicie remontowane i modernizowane (Neue Nationalgalerie), chronione (Ikoniczny dom jednorodzinny), stanowią inspirację dla młodych projektantów.

 

Willa Wolfa w Gubinie, ze względu na to, że ledwie po kilkunastu latach istnienia została zniszczona, jest dziś jednym z najmniej znanych dzieł Ludwiga Miesa van der Rohe. A była budowlą wyjątkową. Powstała na wczesnym etapie twórczości słynnego architekta, a widać w niej już wyraźnie formy modernistyczne – można więc uznać ją za dzieło dla modernizmu pionierskie. Willa była wpisana w malowniczą działkę na zboczu nadrzecznej skarpy, z jej tarasu rozciągał się szeroki widok na miasto.

 

Odbudowa modernistycznej bryły 

Ludwig Mies van der Rohe willę w Gubinie zaprojektował z cegły. To ten budulec posłużył do stworzenia kompozycji kilku prostych brył o płaskich dachach, z których architekt „złożył” dom. Od strony ogrodu willa miała jedną kondygnację – w tym skrzydle zmieścił się m.in. salon czy biblioteka; wyższe, dwukondygnacyjne skrzydło od strony pojazdu kryło strefę wejścia, a na piętrze sypialnie domowników. Willa Wolfa zbudowana była z cegły uzupełnionej o tynkowany na biało detal. Wyeksponowany budulec podkreślał surową prostą bryłę.

 

Wiosną 2021 roku na działce, na której stała Willa Wolfa projektu Ludwiga Miesa van der Rohe odkopano piwnice. Teraz trwają tu prace archeologiczne, których zwieńczeniem będzie być może odbudowa modernistycznej budowli.

 

Źródło: villawolfgubin.eu


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Projekt Architektoniczny, Słynny Architekt

Historyczna wieża ciśnień i Park Nauki Torus w Ciechanowie. Nowe realizacje.
Historyczna wieża ciśnień i Park Nauki Torus w Ciechanowie. Nowe realizacje.

Zbudowana w latach 70. według projektu warszawskiego architekta Jerzego Bogusławskiego wieża ciśnień ...

Najwyższy w Chorzowie
Najwyższy w Chorzowie

W czerwcu 2023 roku na chorzowskim Osiedlu Różanka rozpoczęła się budowa najwyższego budynku mieszka ...

Biura dla studentów
Biura dla studentów

Lipowy Office Park przy ul. Żwirki i Wigury w Warszawie został wybudowany w 2009 roku przez firmę Ho ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera