Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Sztuczna wyspa w Kopenhadze ochroni miasto

 

Czas czytania: ~2 min


Sztuczna wyspa w Kopenhadze, która ochroni miasto przed naporem wody z morza, którego poziom już rośnie – to nowy pomysł na radzenie sobie ze zmianami klimatycznymi. Projekt, który nazwano Lynetteholm budzi kontrowersje: jedni uważają, że to doskonały plan na to, jak zapewnić mieszkanie kolejnym tysiącom obywateli, inni twierdzą, że to typowy greenwashing, czyli pomysł „udający” ekologiczny, a w rzeczywistości bardziej szkodzący środowisku niż je chroniący.

 

Lynetteholm, sztuczna wyspa w Kopenhadze

Projekt ekologiczny?

Projekt sztucznej wyspy w Kopenhadze opracowały wspólnie biura COWI, Arkitema i Tredje Natur, planując na obejmującym 275 hektarów terenie zabudowę mieszkaniową, uzupełnioną funkcjami biurowymi czy handlowymi. Na wyspie  Lynetteholm ma zamieszkać 35 tysięcy osób. Wyspa ma być położona tak, by stać się barierą nie tylko dla wody, ale i sztormów, które w coraz większej skali nawiedzają tę część miasta.

Lynetteholm, sztuczna wyspa w Kopenhadze
Lynetteholm, sztuczna wyspa w Kopenhadze

Sztuczna wsypa Lynetteholm ma zostać zbudowana z wykorzystaniem materiałów, pochodzących z innych budów – jej bazę będą stanowiły m.in. piasek, glina czy kamienie z wykopów pod inne budowy. Organizacje ekologiczne mają duże obawy wobec tego projektu. Niektóre podnoszą kwestię transportu tak ogromnych ilości budulca (łatwo sobie wyobrazić, jak wiele materiałów potrzeba, by usypać w morzu wyspę o powierzchni 275 hektarów), obrońcy flory i fauny Bałtyku podnoszą także kwestię zaburzenia w środowisku morskim, jakie wywoła taki obiekt. Wyspa może zmienić bieg prądów morskich, które w dużym stopniu odpowiadają za temperaturę czy opady w Europie, a więc zamiast chronić przed zmianami klimatycznymi może je jeszcze wzmocnić.

Lynetteholm, sztuczna wyspa w Kopenhadze

Architektura na zmianę klimatu

Projekt budowy sztucznej wyspy w bardzo ekologicznym, będącym liderem w rozwiązaniach prośrodowiskowych kraju, jakim jest Dania wzbudza wielkie zainteresowanie. Wiele nadmorskich krajów staje bowiem już dziś w obliczu podobnych problemów zmagania się z podnoszącym się stanem wód, sztormami, tsunami itp. Czy duński projekt może okazać się inspirujący? Na razie mieszkańcy Danii wystąpili przeciwko projektowi, prosząc o pomoc w zahamowaniu inwestycji Komisję Europejską. 

 

Źródło ilustracji: tredjenatur.dk


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Projekt Architektoniczny, Architektura Zagraniczna, Obiekty Zagraniczne

Historyczna wieża ciśnień i Park Nauki Torus w Ciechanowie. Nowe realizacje.
Historyczna wieża ciśnień i Park Nauki Torus w Ciechanowie. Nowe realizacje.

Zbudowana w latach 70. według projektu warszawskiego architekta Jerzego Bogusławskiego wieża ciśnień ...

Najwyższy w Chorzowie
Najwyższy w Chorzowie

W czerwcu 2023 roku na chorzowskim Osiedlu Różanka rozpoczęła się budowa najwyższego budynku mieszka ...

Biura dla studentów
Biura dla studentów

Lipowy Office Park przy ul. Żwirki i Wigury w Warszawie został wybudowany w 2009 roku przez firmę Ho ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Świat
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera