Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Ceglana architektura dla ochłody

 

Czas czytania: ~1 min


Pracownia ADR stoi za projektem mikro browaru, zbudowanego w 2020 roku w miejscowości Most w Czechach. Obiekt łączy w sobie część produkcyjną z przestrzenią dla klientów, chcących skosztować produkowanych tu trunków na miejscu. Architekci postarali się nadać budynkowi ciekawą, ale jednocześnie pasującą do krajobrazu formę.

 

Most w Czechach

Projekt wpisany w kontekst

 

Aleš Lapka i Petr Kolář, czyli twórcy i szefowie pracowni ADR przystępując do pracy w miejscowości Most mieli już doświadczenie w projektowaniu browarów wcześniej zaprojektowali podobne obiekty. To dało im przede wszystkim świadomość warunków przestrzennych i funkcjonalnych, jakie należy zapewnić w tego typu bryle. Pod względem formy architektonicznej niezmiernie ważny okazał się także kontekst, w jakim browar miał zaistnieć.

most ceglany

Liczący 450 m2 powierzchni użytkowej budynek otrzymał właściwie minimalistyczną formę płaskiego „pudła” z cegły i szkła. Posadowiony na zboczy wzgórza, w pewnym oddaleniu od innych zabudowań, a zarazem z widokiem na modernistyczne, proste budynki swoja prostopadłościenną bryłą do nich nawiązuje, fakt, że budynek jest płaski, jakby rozciągnięty na działce, powoduje, że nie dominuje nad otoczeniem, scala się z krajobrazem nie górując nad nim.

Most w Czechach

Ceglane elewacje nasuwają tu skojarzenia z architekturą przemysłową, a więc uzasadnioną gdy mowa o browarze. Na dwóch przeciwległych końcach budynku architekci przewidzieli ogromne przeszklenia – przez jedno widać część produkcyjną, lśniące kadzie, w których powstaje chmielowy napój, drugie pokazuje wnętrze baru i restauracji, w których można na miejscu oddać się gastronomicznym przyjemnościom.

most w czechach

Ceglana bryła w krajobrazie

 

Surowa, chłodna forma tej ceglanej architektury, dalekie echo form typowych dla architektury przemysłowej, a zarazem udanie wpisany w krajobraz nowoczesny budynek w czeskiej miejscowości Most wydaje się dobrym miejscem na spędzenie w nim kilku wakacyjnych chwil.

Zdjęcia: BoysPlayNice, info@boysplaynice.com, www.boysplaynice.com

www.adr.cz


Podepnij swój artykuł

tagi

Projekt Architektoniczny, Architektura Zagraniczna, Hot

Ceglana rozbudowa hospicjum dla dzieci Caritas
Ceglana rozbudowa hospicjum dla dzieci Caritas

„To spełnienie naszych marzeń i naszych pacjentów. Kiedy w szpitalu rodzice dowiadują się, że dzieck ...

Lektury na Światowy Dzień Architektury
Lektury na Światowy Dzień Architektury

Ostatnia dekada w Polsce miłośnikom architektury mija zapewne pod znakiem zakupów: bardzo dynamiczni ...

Efektowna metamorfoza poprzemysłowej bryły
Efektowna metamorfoza poprzemysłowej bryły

Przemysłowa historia terenu, na którym swoją siedzibę wzniosła firma NT Industry sięga początku XIX ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Świat
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera