Pracownia Rysy Architekci stoi za projektem przebudowy i rozbudowy Zajezdni Tramwajowej Chocianowice. - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Rysy Architekci przebudują zajezdnię tramwajową w Łodzi

 

Czas czytania: ~2 min


Pracownia Rysy Architekci stoi za projektem przebudowy i rozbudowy Zajezdni Tramwajowej Chocianowice w Łodzi. Przyzwyczailiśmy się, że słysząc o przebudowie obiektu poprzemysłowego wiążemy ją ze zmianą funkcji. Tymczasem modernizacja takiego historycznego obiektu może mieć na celu po prostu poprawę warunków jego dotychczasowego użytkowania. I tak ma być tym razem: wraz z przywróceniem uroku historycznym zabudowaniom ma tu powstać nowoczesne centrum obsługi tramwajów.

 

Zajezdna Tramwajowa Chocianowice

Rewitalizacja obiektu poprzemysłowego

 

Pracownia Rysy Architekci ma już na swoim koncie podobne realizacje: zespół tego biura był odpowiedzialny za remont i modernizację dworca kolejowego w Starogardzie Gdańskim; wiemy też, że ci sami architekci dobrze sobie radzą z projektowaniem obiektów związanych z transportem. Dowodem na to węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim ich projektu. Tym razem zespół Rysy Architekci wziął na warsztat zajezdnię tramwajową w południowej części Łodzi, w dzielnicy Górna, w Chocianowicach.

Zajezdna Tramwajowa Chocianowice
Zajezdna Tramwajowa Chocianowice

Historia tego obiektu sięga XIX wieku, kiedy w dynamicznie rozrastającym się przemysłowym mieście trzeba było zapewnić transport zamieszkującej przedmieścia ludności zatrudnionej w łódzkich fabrykach. Pierwsze tramwaje na tej linii uruchomiono w 1901 roku i choć początkowo obiekt służył tramwajom podmiejskim trasy Łódź - Pabianice, z biegiem czasu trafiły tutaj również tramwaje miejskie. I tak ma być nadal – obiekt wymaga jednak remontu i modernizacji.

Zajezdna Tramwajowa Chocianowice
Zajezdna Tramwajowa Chocianowice

Z punktu widzenia koneserów architektury ważną częścią tego projektu jest zabytkowa hala, którą architekci planują poddać pieczołowitej renowacji. Mimo że obiekt jest budynkiem technicznym, nie gmachem użyteczności publicznej. „Ukształtowanie „nowego” wizerunku jest tak naprawdę przywróceniem pierwotnej formy budynku, poprzez usunięcie nawarstwień z ubiegłego stulecia. W tym zakresie aspekty konserwatorskie podyktowały przywrócenie surowej cegły i odtworzenie pierwotnego detalu ścian, w asyście stylizowanych bram wjazdowych i stolarki okiennej” – tłumaczą członkowie zespołu pracowni Rysy Architekci. Aby poprawić jakość przestrzeni pracy w hali jej wnętrze uzupełnione ma być dźwigarami z drewna, zostanie bardziej otwarte, pojawi się jasna kolorystyka.

Zajezdna Tramwajowa Chocianowice
Zajezdna Tramwajowa Chocianowice

Projekt dla budynku zabytkowego

 

Przebudowę „w zakresie zarówno elewacji, zadaszenia, jak i technologii” przejdą zabudowania zajezdni, a także przylegający do hali budynek administracyjno – socjalny. W ramach projektu powstanie tu także nowa hala, służąca pracom warsztatowo-naprawczym, jak również nowy budynek portierni. Na tym nie koniec: Rysy Architekci zaprojektowali także przebudowę torowisk, infrastruktury drogowej, uwzględnili nowy przystanek tramwajowy. Wraz z zachowaniem charakteru zabytkowych zabudowań historycznych obiekt zostanie dostosowany do współczesnych czasów, by nadał służył, zachowując swoja pierwotną funkcję.

Zajezdna Tramwajowa Chocianowice
Zajezdna Tramwajowa Chocianowice

Przebudowa i rozbudowa Zajezdni Tramwajowej Chocianowice

Lokalizacja: ul. Pabianicka 215/217, Łódź

Inwestor: Miasto Łódź - Zarząd Inwestycji Miejskich
Projekt architektoniczny: RYSY Architekci

Zespół projektowy: Rafał Sieraczyński, Sebastian Bocian, Remigiusz Grzyb, Agnieszka Koszołko, Monika Przygoda

Powierzchnia zabudowy: 7996 m2

Projekt: 2020
Planowana realizacja: 2023
http://rysyarchitekci.pl


Podepnij swój artykuł

tagi

Hot, Projekt Architektoniczny, Projekt Biurowca, Rozbudowa Budynku

Dom o prostej bryle
Dom o prostej bryle

Dom o prostej bryle zamówili prywatni klienci u projektantów z pracowni trzy.be Architekci. Inwestor ...

Most w Siekierkach – atrakcja na granicy
Most w Siekierkach – atrakcja na granicy

Kiedyś most w miejscowości Siekierki służył komunikacji kolejowej; z czasem jednak nieco przestarzał ...

Projekt z Polski na krótkiej Liście World Architecture Festival 2021
Projekt z Polski na krótkiej Liście World Architecture Festival 2021

Od 1 do 3 grudnia 2021 roku w Lizbonie odbywać się będzie World Architecture Festival 2021. Jednym z ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera