Resovia Residence – to jedna z najnowszych koncepcji pracowni MWM Architekci. - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Resovia Residence – wieżowce od MWM Architekci

 

Czas czytania: ~2 min


Resovia Residence – to jedna z najnowszych koncepcji pracowni MWM Architekci. Powstała dla działki przy ulicy Wyspiańskiego w Rzeszowie, położonej tuż obok stadionu miejskiego. Choć plan miejscowy nie dopuszcza tam zabudowy o takich gabarytach, architekci przekonują, że proponowane przez nich rozwiązanie jest korzystne, bo ma miastotwórczy charakter i przeciwdziała rozlewaniu się miasta.

 

Resovia Residence

Projekt miejskiej przestrzeni

 

Pracownia MWM Architekci już nie raz swoimi projektami pobudzała w Rzeszowie debatę na temat możliwych kierunków rozwoju miejskiej przestrzeni; to ci architekci współprojektowali słynną okrągłą kładkę dla pieszych, rysowali bloki o niezwykłych formach, projektowali apartamentowiec z drewna. Teraz, projektując Resovia Residence postanowili włączyć się w dyskusję na temat możliwych sposobów na uniknięcie bardzo negatywnego zjawiska, jakim jest rozlewanie się miast.

Resovia Residence

„Zespół budynków tworzy zwarty kwartał intensywnej miejskiej zabudowy, o wyraźnie zaznaczonych pierzejach i otwierających się w kierunku ulic dziedzińcach” – piszą o swoim projekcie Resovia Residence członkowie zespołu pracowni MWM Architekci. Autorzy zaprojektowali zwarty zespół zróżnicowanej pod względem wysokości zabudowy ze 100-metrową dominantą, licznymi skwerami pomiędzy domami, układem pierzejowym z użytkowymi parterami. „Zabudowa odwołuje się do tradycyjnych zasad kształtowania tkanki urbanistycznej. Budynki sytuowane wzdłuż ulic, tworzą zwarte pierzeje, co jakiś czas przerywane sekwencjami placów otwierających się na kolejne wnętrza urbanistyczne” – podkreślają MWM Architekci.

Resovia Residence

MWM Architekci dla Rzeszowa

 

Projekt Resovia Residence jest wyrazem sprzeciwu wobec zjawiska, z jakim obcujemy na co dzień w polskich miastach, w których zamiast uzupełniać brakującą miejską tkankę w centrach pozwala się na budowanie domów na polach na pozbawionych jakiejkolwiek infrastruktury dalekich peryferiach. MWM Architekci proponują więc kwartał zabudowy, w którym w zamian za podwyższenie wysokości budynków można uzyskać sporo wolnej przestrzeni na zieleń, plac, skwer; w którym zamiast monotonnej, nudnej architektury modernistycznej pojawiają się rozczłonkowane bryły o różnych skalach, kolorach, sposobach wykończenia, z użytkowymi parterami, które aktywują ruch wokół budynków, kreując to miejsce na ruchliwą, żywą miejską przestrzeń, po której chce się przemieszczać pieszo.

Resovia Residence

Kompleks mieszkaniowy Resovia Residence

Lokalizacja: Rzeszów, ul. Wyspiańskiego

Inwestor: Resovia Residence

Projekt: MWM Architekci

Zespół MWM: Marcin Smoczeński, Adela Koszuta-Szylar, Maciej Łobos, Jakub Lazarowicz, Paweł Dobrzański, Mateusz Szydło, Łukasz Fedczyszyn, Łukasz Dykiel, Katarzyna Grabiec,

Współpraca:

Konstrukcja: GSBK

Instalacje sanitarne: E4E

Instalacje elektryczne: E4E

Wykonawca: Grimbud

Powierzchnia: 55 000 m2

Projekt: 2018-2021 / Realizacja: 2021-2024

Wizualizacje: Vivid-Vision

www.mwmarchitekci.pl


Podepnij swój artykuł

tagi

Projekt Architektoniczny, Projekt Budynku, Hot, Architektura Mieszkaniowa

Dom o prostej bryle
Dom o prostej bryle

Dom o prostej bryle zamówili prywatni klienci u projektantów z pracowni trzy.be Architekci. Inwestor ...

Most w Siekierkach – atrakcja na granicy
Most w Siekierkach – atrakcja na granicy

Kiedyś most w miejscowości Siekierki służył komunikacji kolejowej; z czasem jednak nieco przestarzał ...

Projekt z Polski na krótkiej Liście World Architecture Festival 2021
Projekt z Polski na krótkiej Liście World Architecture Festival 2021

Od 1 do 3 grudnia 2021 roku w Lizbonie odbywać się będzie World Architecture Festival 2021. Jednym z ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera