Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Resovia Residence – wieżowce od MWM Architekci

 

Czas czytania: ~2 min


Resovia Residence – to jedna z najnowszych koncepcji pracowni MWM Architekci. Powstała dla działki przy ulicy Wyspiańskiego w Rzeszowie, położonej tuż obok stadionu miejskiego. Choć plan miejscowy nie dopuszcza tam zabudowy o takich gabarytach, architekci przekonują, że proponowane przez nich rozwiązanie jest korzystne, bo ma miastotwórczy charakter i przeciwdziała rozlewaniu się miasta.

 

Resovia Residence

Projekt miejskiej przestrzeni

 

Pracownia MWM Architekci już nie raz swoimi projektami pobudzała w Rzeszowie debatę na temat możliwych kierunków rozwoju miejskiej przestrzeni; to ci architekci współprojektowali słynną okrągłą kładkę dla pieszych, rysowali bloki o niezwykłych formach, projektowali apartamentowiec z drewna. Teraz, projektując Resovia Residence postanowili włączyć się w dyskusję na temat możliwych sposobów na uniknięcie bardzo negatywnego zjawiska, jakim jest rozlewanie się miast.

Resovia Residence

„Zespół budynków tworzy zwarty kwartał intensywnej miejskiej zabudowy, o wyraźnie zaznaczonych pierzejach i otwierających się w kierunku ulic dziedzińcach” – piszą o swoim projekcie Resovia Residence członkowie zespołu pracowni MWM Architekci. Autorzy zaprojektowali zwarty zespół zróżnicowanej pod względem wysokości zabudowy ze 100-metrową dominantą, licznymi skwerami pomiędzy domami, układem pierzejowym z użytkowymi parterami. „Zabudowa odwołuje się do tradycyjnych zasad kształtowania tkanki urbanistycznej. Budynki sytuowane wzdłuż ulic, tworzą zwarte pierzeje, co jakiś czas przerywane sekwencjami placów otwierających się na kolejne wnętrza urbanistyczne” – podkreślają MWM Architekci.

Resovia Residence

MWM Architekci dla Rzeszowa

 

Projekt Resovia Residence jest wyrazem sprzeciwu wobec zjawiska, z jakim obcujemy na co dzień w polskich miastach, w których zamiast uzupełniać brakującą miejską tkankę w centrach pozwala się na budowanie domów na polach na pozbawionych jakiejkolwiek infrastruktury dalekich peryferiach. MWM Architekci proponują więc kwartał zabudowy, w którym w zamian za podwyższenie wysokości budynków można uzyskać sporo wolnej przestrzeni na zieleń, plac, skwer; w którym zamiast monotonnej, nudnej architektury modernistycznej pojawiają się rozczłonkowane bryły o różnych skalach, kolorach, sposobach wykończenia, z użytkowymi parterami, które aktywują ruch wokół budynków, kreując to miejsce na ruchliwą, żywą miejską przestrzeń, po której chce się przemieszczać pieszo.

Resovia Residence

Kompleks mieszkaniowy Resovia Residence

Lokalizacja: Rzeszów, ul. Wyspiańskiego

Inwestor: Resovia Residence

Projekt: MWM Architekci

Zespół MWM: Marcin Smoczeński, Adela Koszuta-Szylar, Maciej Łobos, Jakub Lazarowicz, Paweł Dobrzański, Mateusz Szydło, Łukasz Fedczyszyn, Łukasz Dykiel, Katarzyna Grabiec,

Współpraca:

Konstrukcja: GSBK

Instalacje sanitarne: E4E

Instalacje elektryczne: E4E

Wykonawca: Grimbud

Powierzchnia: 55 000 m2

Projekt: 2018-2021 / Realizacja: 2021-2024

Wizualizacje: Vivid-Vision

www.mwmarchitekci.pl


Podepnij swój artykuł

tagi

Projekt Architektoniczny, Projekt Budynku, Hot, Architektura Mieszkaniowa

Ceglana rozbudowa hospicjum dla dzieci Caritas
Ceglana rozbudowa hospicjum dla dzieci Caritas

„To spełnienie naszych marzeń i naszych pacjentów. Kiedy w szpitalu rodzice dowiadują się, że dzieck ...

Lektury na Światowy Dzień Architektury
Lektury na Światowy Dzień Architektury

Ostatnia dekada w Polsce miłośnikom architektury mija zapewne pod znakiem zakupów: bardzo dynamiczni ...

Efektowna metamorfoza poprzemysłowej bryły
Efektowna metamorfoza poprzemysłowej bryły

Przemysłowa historia terenu, na którym swoją siedzibę wzniosła firma NT Industry sięga początku XIX ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera