Multibim SUN - brakujące ogniwo zautomatyzowanej analizy nasłonecznienia. - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Multibim SUN dodatek do programu Archicad

 

Czas czytania: ~2 min


Program Multibim SUN został po raz pierwszy zaprezentowany 7 lipca 2021 podczas premiery oprogramowania Archicad 25. Jest to autorski program stworzony przez zespół Multibim, które automatycznie wykonuje analizę nasłonecznienia okien w dniach równonocy wiosennej i jesiennej (21 marca i 21 września) i na tej podstawie generuje raporty.

 

Multibim SUN

Multibim Sun stanowi dodatek do oprogramowania Archicad, a jego autorzy mają nadzieję, że zastosowanie nowego programu zmieni sposób w jaki architekci będą opracowywać analizy nasłonecznienia i zacieniania.

 

Zgodnie z Warunkami technicznymi budynki i pomieszczania przeznaczone na pobyt ludzi, powinny mieć zapewnione odpowiednie nasłonecznienie światłem dziennym. Tak określone przepisy nakładają na architektów ogromną odpowiedzialność oraz konieczność przeprowadzenia analiz, których wykonanie tradycyjnymi metodami bywa bardzo czasochłonne i nierzadko jest praktycznie niemożliwe.

Multibim SUN

Analizy nasłonecznienia to niezmiernie pracochłonny proces, zadanie jest trudne i zajmuje sporo czasu. Dotychczas architekci wykorzystywali standardową funkcję analizy nasłonecznia dostępną w programie Archicad. Usprawnia ona znacznie ten proces i dostarcza miarodajnych wyników, ale wciąż taka analiza potrafi pochłonąć kilka dni roboczych architekta.” – mówi Piotr Bieroński z Multibim

 

Lukę w procesie wypełnia program Multibim SUN. Jest to aplikacja instalowana jako dodatek do programu Archicad wykonująca automatycznie analizę nasłonecznienia okien w dniach równonocy wiosennej i jesiennej (21 marca i 21 września) i generująca na tej podstawie raporty. Wielokrotnie skraca czas wykonania analizy i redukuje ryzyko popełnienia błędów, a ponadto daje pewność poprawności wyników i zgodność z obowiązującymi przepisami.

Multibim SUN

Program korzysta z modelu słońca wbudowanego w oprogramowanie Archicad oraz precyzyjnych danych długości i szerokości geograficznej oraz kierunku północy, które można ustawić ręcznie lub np. importując plik *.kmz.  Ustawienia lokalizacji Archicada pozwalają określić precyzyjne dane długości i szerokości geograficznej projektu, jak również kierunek północny, dzięki czemu uzyskujemy precyzyjną trasę wędrówki słońca po nieboskłonie.

Multibim SUN

Dodatkowo program dodaje do poszczególnych okien właściwości czasu nasłonecznienia w dniach równonocy i wypełnia wartości w oparciu o cyfrową analizę z dokładnością do jednej minuty. Właściwości są automatycznie przypisywane do analizowanych okien i mogą być wykorzystane do różnych celów.

 

Wraz z aplikacją dostarczany jest także wzorzec projektu zawierający definicję wariantów graficznych wykorzystywanych do kolorystycznej wizualizacji czasu nasłonecznienia okien, a także schematy zestawień pozwalające przeanalizować zarówno czasy nasłonecznienia dla poszczególnych okien, jak i pomieszczeń i lokali.

Multibim SUN

Możliwości technologiczne, które wykorzystuje Multibim SUN, były dostępne już od wielu lat, jednak program automatyzuje proces oceny czasu nasłonecznienia poszczególnych okien, pomieszczeń i lokali oraz oferuje doskonałe sposoby wizualizacji. Sprowadza analizę do wymodelowania budynku i kontekstu oraz automatycznego wygenerowania potrzebnych danych za pomocą kilku kliknięć. To narzędzie, które nie tylko pozwoli zaoszczędzić użytkownikom oprogramowania Archicad cenny czas, ale również ograniczy ryzyko popełnienia kosztownych błędów.


Podepnij swój artykuł

tagi

Oprogramowanie Dla Architektów

Dom o prostej bryle
Dom o prostej bryle

Dom o prostej bryle zamówili prywatni klienci u projektantów z pracowni trzy.be Architekci. Inwestor ...

Most w Siekierkach – atrakcja na granicy
Most w Siekierkach – atrakcja na granicy

Kiedyś most w miejscowości Siekierki służył komunikacji kolejowej; z czasem jednak nieco przestarzał ...

Projekt z Polski na krótkiej Liście World Architecture Festival 2021
Projekt z Polski na krótkiej Liście World Architecture Festival 2021

Od 1 do 3 grudnia 2021 roku w Lizbonie odbywać się będzie World Architecture Festival 2021. Jednym z ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Komputer
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera