Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Rendering GPU w Polsce

 

Czas czytania: ~3 min


Architekci tworzący wizualizacje, którzy do tej pory nie byli przekonani do technologii GPU, z nadejściem Lumion 12 mają coraz mniej argumentów. Lumion już od lat oferuje fotorealistyczny efekt przy renderingu, który trwa sekundy. Tworzenie animacji na własnym komputerze, bez farmy renderującej i specjalisty arch-vis to szansa, którą wykorzystuje coraz więcej architektów, zarówno tych prowadzących większe studia jak i jednoosobowe działalności. Czy wraz z Lumion 12 branża architektoniczna obędzie się bez profesjonalnych wizualizatorów?

 

Lumion

Wizualizacja Inkubatora Startupów wykonana w Lumion 12 przez Charles Infante and Emely Córdova

Rendering oparty na GPU (ang. graphicsprocessing unit) to nic innego jak renderowanie, które wykorzystuje kartę graficzną zamiast procesora komputera. Co to oznacza w praktyce? Po pierwsze błyskawiczny rendering – statyczne wizualizacje otrzymujemy w sekundy a animacje (nawet w 4K) zajmują kilka godzin, a nie tygodni. Po drugie nie potrzeba farmy renderującej, bo do pracy wystarczy własny komputer z dobrą kartą graficzną. Wreszcie po trzecie, rendering odbywa się w czasie rzeczywistym. Modelujemy w programie BIM lub CAD a efekty tych zmian na bieżąco obserwujemy w programie do wizualizacji, gdzie model widać w realistycznym świetle, z wybranymi materiałami.

 

Wizualizacje DIY - bez farmy i bez grafika 3D

Rozwój wszystkich programów do wizualizacji idzie w kierunku technologii GPU, jednak Lumion od początku wyróżnia się prostotą obsługi. Interfejs jest tak przyjazny, że zadowalający efekt można uzyskać już przy pierwszym uruchomieniu programu. A to wprowadza do biur zupełnie nową filozofię pracy. Wizualizacje, które wymagały dotychczas specjalistycznej wiedzy i wielu miesięcy – jeśli nie lat – doświadczeń, teraz są w zasięgu każdego. Gotowe ustawienia, suwaki, technika przeciągnij i upuść – dzięki wszystkim tym ułatwieniom, zdaniem producenta programu, Lumion można opanować w 15 minut.

 

Co daje real-time-rendering

RTR (ang. real-time-rendering)ma kilka znaczących konsekwencji dla organizacji pracy architektów. Po pierwsze, uniezależnia ich od zewnętrznych grafików 3D, co nie tylko usprawnia komunikację (w zespole bądź z klientem), ale także daje większą kontrolę nad procesem kreatywnym. Przy tradycyjnym renderingu łatwiej było przeoczyć błąd i zobaczyć go dopiero, gdy program wyrenderował obraz, nierzadko nad ranem, bo rendering musiał być planowany na godziny nocne.  W przeciwieństwie do CPU – czyli renderingu w oparciu o procesor – silnik renderujący Lumion 12 przyspiesza pracę do tego stopnia, że zdobywa się dwa razy więcej czasu na to, co najważniejsze, czyli projektowanie.

 

Real-time-rendering z Lumion 12

Producent programu Lumion już od ponad dekady stawia na maksymalną intuicyjność i fotorealistyczną jakość wizualizacji. Jednak setki usprawnień wprowadzone do Lumion 12 dają łatwość i precyzję budowania scen jakiej nigdy wcześniejnie było. Architektów wnętrz szczególnie ucieszą nowe funkcje związane z oświetleniem i materiałami.Wolumetryczne światło kierunkowe z suwakiem do sterowania temperaturą barwy na skali Kelwina to prosty trik na budowanie nastroju i uzyskanie filmowego efektu. Jednym kliknięciem można też modyfikować powierzchnie – postarzać je, zmieniać krawędzie, nadawać tekstury czy uwypuklać niedoskonałości.


Biblioteka wzbogaciła się o 570 obiektów (m.in. panele słoneczne, grzejniki solarne, ładowarka do samochodu elektrycznego) oraz 65 nowych materiałów. Ułatwione zostały możliwości wybierania i zapisywania ulubionych modeli, co przy blisko 7000 obiektach i ponad 1300 materiałach w bibliotece znacząco pomaga w uzyskiwaniu ekspresowych rezultatów.  Wszystkie zmiany mają jeden wspólny mianownik – można zamienić surowy model 3D w tętniący życiem projekt w bardzo krótkim czasie.

 

Nastał czas wizualizacji w oparciu o GPU?

Specjaliści od wizualizacji coraz więcej zleceń otrzymują na wizualizacje produktowe, które zastępują zdjęcia z sesji reklamowych. Na tym polu programowi Lumion jeszcze trudno konkurować. Lumion powstał jednak z myślą o architektach, aby pełen realizmu efekt mogli uzyskać bez mozolnej nauki czy angażowania grafika 3D. O tym czy program spełnia tę obietnicę najlepiej przekonać się samemu. Najnowszą wersję programu można już testować bezpłatnie przez 14 dni – wystarczy wypełnić formularz na lumion.pl. 

 

Źródło: Lumion


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Komputer, Oprogramowanie Dla Architektów

Budynek jak czarno-biała układanka
Budynek jak czarno-biała układanka

Nowa Manufaktura to budynek mieszkalny, który powstał u zbiegu ulic Kościuszki i Pułaskiego we Wrocł ...

E-konferencja: Fasady i prefabrykacja
E-konferencja: Fasady i prefabrykacja

Fasady to elementy budynków, które są widoczne z zewnątrz i stanowią jego pierwszą i najważniejszą w ...

Zgłoś realizację do Plebiscytu Polska Architektura XXL 2022
Zgłoś realizację do Plebiscytu Polska Architektura XXL 2022

Grupa Sztuka Architektury zaprasza do udziału w XV edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL, któreg ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Komputer
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera