Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Wielki Młyn nową siedzibą Muzeum Bursztynu w Gdańsku

 

Czas czytania: ~2 min


24 lipca 2021 roku otworzy się dla zwiedzających nowa siedziba Muzeum Bursztynu w Gdańsku. Istniejąca od 2000 roku i będąca oddziałem Muzeum Gdańska placówka doczekała się właśnie większej i bardziej nowoczesnej siedziby. Na jej potrzeby modernizację przeszedł zabytkowy Wielki Młyn.

 

Muzeum Bursztynu w Gdańsku
Muzeum Bursztynu w Gdańsku

Nowa atrakcja turystyczna w Gdańsku

Wielki Młyn, który stał się właśnie nową siedzibą Muzeum Bursztynu w Gdańsku położony jest w centrum miasta, w pobliżu zarówno cennych gdańskich zabytków, jak i ciekawych, wartościowych współczesnych realizacji, wśród których na pewno warto wymienić kompleks przy ulicy Rajskiej. Nowa siedziba muzeum znajduje się po drodze pomiędzy głównym dworcem kolejowym a coraz gęściej zabudowaną (zobacz apartamenty Granaria) Wyspą Spichrzów.

Muzeum Bursztynu w Gdańsku
Muzeum Bursztynu w Gdańsku

Wielki Młyn jest budowlą o ciekawej historii. Charakterystyczny ceglany gmach został zniszczony w 1945 roku. W oparciu o ocalałe fragmenty ścian na początku lat 60. budynek odbudowano i aż do początku lat 90.  pełnił on funkcję przestrzeni do organizacji różnych wydarzeń od targów i wystaw po spektakle teatralne i dyskoteki; bywał i magazynem, i salonem gier. W 1994 roku w budynku otwarto dom towarowy, pierwszy tego typu obiekt po transformacji w Polsce. Z czasem jednak zaczęło ono ustępować popularnością nowoczesnym centrom handlowym, w 2016 roku zostało więc zamknięte. W tym samym roku władze Gdańska zdecydowały o ulokowaniu w atrakcyjnym obiekcie Muzeum Bursztynu, które do tej pory zajmowało niewielką Wieżę Więziennej.

Muzeum Bursztynu w Gdańsku
Muzeum Bursztynu w Gdańsku

Projekt modernizacji zabytku

W latach 2018–2021 w Wielkim Młynie trwały prace konserwatorsko-remontowe, dzięki którym zabytkowy gmach odzyskał swój urok, zaś jego wnętrza  przystosowano do prezentacji zbiorów bursztynu i wystawy przybliżającej wiedzę na temat tego cennego i tak dla polskiego Wybrzeża charakterystycznego kamienia. „O bursztynie opowiemy… niemal wszystko. Wystawa będzie podzielona na część artystyczną i przyrodniczą. Na pierwszym piętrze będzie pokazany bursztyn w przyrodzie, natomiast na drugim piętrze bursztyn w kulturze, gdzie w specjalnej gablocie zaprezentujemy premierowo bursztynowe szachy z 1690 roku oraz prezentację współczesnej kolekcji, która powstała dzięki wsparciu i darowiznom bursztynników i artystów. Nowe Muzeum pomieści również największą bryłę bursztynu na świecie” - mówił Renata Adamowicz, kierownik Muzeum Bursztynu. W budynku zalazło się miejsce także na prezentację historii samej siedziby muzeum, czyli Wielkiego Młyna, który był największym tego typu obiektem w średniowiecznej Europie.

 

Zdjęcia: media.muzeumgdansk.pl

Fot. D. Kula, A. Bocek, M. Szczerek


Podepnij swój artykuł

tagi

Przebudowa Zabytku, Zabytek, Modernizacja Obiektu, Hot

Lektury na Światowy Dzień Architektury
Lektury na Światowy Dzień Architektury

Ostatnia dekada w Polsce miłośnikom architektury mija zapewne pod znakiem zakupów: bardzo dynamiczni ...

Efektowna metamorfoza poprzemysłowej bryły
Efektowna metamorfoza poprzemysłowej bryły

Przemysłowa historia terenu, na którym swoją siedzibę wzniosła firma NT Industry sięga początku XIX ...

Nastrojowe muzeum spod kreski Mirosława Nizio
Nastrojowe muzeum spod kreski Mirosława Nizio

W czerwcu 2021 roku pracownia Mirosława Nizio podpisała umowę z Muzeum Podlaskim w Białymstoku na pr ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera