Projekt modernizacji zabytku w Gdańsku - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Wielki Młyn nową siedzibą Muzeum Bursztynu w Gdańsku

 

Czas czytania: ~2 min


24 lipca 2021 roku otworzy się dla zwiedzających nowa siedziba Muzeum Bursztynu w Gdańsku. Istniejąca od 2000 roku i będąca oddziałem Muzeum Gdańska placówka doczekała się właśnie większej i bardziej nowoczesnej siedziby. Na jej potrzeby modernizację przeszedł zabytkowy Wielki Młyn.

 

Muzeum Bursztynu w Gdańsku
Muzeum Bursztynu w Gdańsku

Nowa atrakcja turystyczna w Gdańsku

Wielki Młyn, który stał się właśnie nową siedzibą Muzeum Bursztynu w Gdańsku położony jest w centrum miasta, w pobliżu zarówno cennych gdańskich zabytków, jak i ciekawych, wartościowych współczesnych realizacji, wśród których na pewno warto wymienić kompleks przy ulicy Rajskiej. Nowa siedziba muzeum znajduje się po drodze pomiędzy głównym dworcem kolejowym a coraz gęściej zabudowaną (zobacz apartamenty Granaria) Wyspą Spichrzów.

Muzeum Bursztynu w Gdańsku
Muzeum Bursztynu w Gdańsku

Wielki Młyn jest budowlą o ciekawej historii. Charakterystyczny ceglany gmach został zniszczony w 1945 roku. W oparciu o ocalałe fragmenty ścian na początku lat 60. budynek odbudowano i aż do początku lat 90.  pełnił on funkcję przestrzeni do organizacji różnych wydarzeń od targów i wystaw po spektakle teatralne i dyskoteki; bywał i magazynem, i salonem gier. W 1994 roku w budynku otwarto dom towarowy, pierwszy tego typu obiekt po transformacji w Polsce. Z czasem jednak zaczęło ono ustępować popularnością nowoczesnym centrom handlowym, w 2016 roku zostało więc zamknięte. W tym samym roku władze Gdańska zdecydowały o ulokowaniu w atrakcyjnym obiekcie Muzeum Bursztynu, które do tej pory zajmowało niewielką Wieżę Więziennej.

Muzeum Bursztynu w Gdańsku
Muzeum Bursztynu w Gdańsku

Projekt modernizacji zabytku

W latach 2018–2021 w Wielkim Młynie trwały prace konserwatorsko-remontowe, dzięki którym zabytkowy gmach odzyskał swój urok, zaś jego wnętrza  przystosowano do prezentacji zbiorów bursztynu i wystawy przybliżającej wiedzę na temat tego cennego i tak dla polskiego Wybrzeża charakterystycznego kamienia. „O bursztynie opowiemy… niemal wszystko. Wystawa będzie podzielona na część artystyczną i przyrodniczą. Na pierwszym piętrze będzie pokazany bursztyn w przyrodzie, natomiast na drugim piętrze bursztyn w kulturze, gdzie w specjalnej gablocie zaprezentujemy premierowo bursztynowe szachy z 1690 roku oraz prezentację współczesnej kolekcji, która powstała dzięki wsparciu i darowiznom bursztynników i artystów. Nowe Muzeum pomieści również największą bryłę bursztynu na świecie” - mówił Renata Adamowicz, kierownik Muzeum Bursztynu. W budynku zalazło się miejsce także na prezentację historii samej siedziby muzeum, czyli Wielkiego Młyna, który był największym tego typu obiektem w średniowiecznej Europie.

 

Zdjęcia: media.muzeumgdansk.pl

Fot. D. Kula, A. Bocek, M. Szczerek


Podepnij swój artykuł

tagi

Przebudowa Zabytku, Zabytek, Modernizacja Obiektu, Hot

Stajnie Kubickiego – nowa atrakcja w Łazienkach Królewskich
Stajnie Kubickiego – nowa atrakcja w Łazienkach Królewskich

Stajnie Kubickiego zostały zbudowane w latach 1825-1826 na wschodnich obrzeżach terenu Łazienek Król ...

Centrum Edukacji Ekologicznej – drewniana bryła w Warszawie
Centrum Edukacji Ekologicznej – drewniana bryła w Warszawie

Władze stolicy wraz z jednostką o nazwie Lasy Miejskie chcą stworzyć Centrum Edukacji Ekologicznej. ...

Zabytkowa wieża ciśnień. Dzieło współtwórcy Bauhausu w Polsce
Zabytkowa wieża ciśnień. Dzieło współtwórcy Bauhausu w Polsce

W miejscowości Jankowa Żagańska w powiecie żagańskim w województwie lubuskim znajduje się mało znany ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera