Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Wielki Młyn nową siedzibą Muzeum Bursztynu w Gdańsku

 

Czas czytania: ~2 min


24 lipca 2021 roku otworzy się dla zwiedzających nowa siedziba Muzeum Bursztynu w Gdańsku. Istniejąca od 2000 roku i będąca oddziałem Muzeum Gdańska placówka doczekała się właśnie większej i bardziej nowoczesnej siedziby. Na jej potrzeby modernizację przeszedł zabytkowy Wielki Młyn.

 

Muzeum Bursztynu w Gdańsku
Muzeum Bursztynu w Gdańsku

Nowa atrakcja turystyczna w Gdańsku

Wielki Młyn, który stał się właśnie nową siedzibą Muzeum Bursztynu w Gdańsku położony jest w centrum miasta, w pobliżu zarówno cennych gdańskich zabytków, jak i ciekawych, wartościowych współczesnych realizacji, wśród których na pewno warto wymienić kompleks przy ulicy Rajskiej. Nowa siedziba muzeum znajduje się po drodze pomiędzy głównym dworcem kolejowym a coraz gęściej zabudowaną (zobacz apartamenty Granaria) Wyspą Spichrzów.

Muzeum Bursztynu w Gdańsku
Muzeum Bursztynu w Gdańsku

Wielki Młyn jest budowlą o ciekawej historii. Charakterystyczny ceglany gmach został zniszczony w 1945 roku. W oparciu o ocalałe fragmenty ścian na początku lat 60. budynek odbudowano i aż do początku lat 90.  pełnił on funkcję przestrzeni do organizacji różnych wydarzeń od targów i wystaw po spektakle teatralne i dyskoteki; bywał i magazynem, i salonem gier. W 1994 roku w budynku otwarto dom towarowy, pierwszy tego typu obiekt po transformacji w Polsce. Z czasem jednak zaczęło ono ustępować popularnością nowoczesnym centrom handlowym, w 2016 roku zostało więc zamknięte. W tym samym roku władze Gdańska zdecydowały o ulokowaniu w atrakcyjnym obiekcie Muzeum Bursztynu, które do tej pory zajmowało niewielką Wieżę Więziennej.

Muzeum Bursztynu w Gdańsku
Muzeum Bursztynu w Gdańsku

Projekt modernizacji zabytku

W latach 2018–2021 w Wielkim Młynie trwały prace konserwatorsko-remontowe, dzięki którym zabytkowy gmach odzyskał swój urok, zaś jego wnętrza  przystosowano do prezentacji zbiorów bursztynu i wystawy przybliżającej wiedzę na temat tego cennego i tak dla polskiego Wybrzeża charakterystycznego kamienia. „O bursztynie opowiemy… niemal wszystko. Wystawa będzie podzielona na część artystyczną i przyrodniczą. Na pierwszym piętrze będzie pokazany bursztyn w przyrodzie, natomiast na drugim piętrze bursztyn w kulturze, gdzie w specjalnej gablocie zaprezentujemy premierowo bursztynowe szachy z 1690 roku oraz prezentację współczesnej kolekcji, która powstała dzięki wsparciu i darowiznom bursztynników i artystów. Nowe Muzeum pomieści również największą bryłę bursztynu na świecie” - mówił Renata Adamowicz, kierownik Muzeum Bursztynu. W budynku zalazło się miejsce także na prezentację historii samej siedziby muzeum, czyli Wielkiego Młyna, który był największym tego typu obiektem w średniowiecznej Europie.

 

Zdjęcia: media.muzeumgdansk.pl

Fot. D. Kula, A. Bocek, M. Szczerek


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Przebudowa Zabytku, Zabytek, Modernizacja Obiektu, Hot

Nowoczesne przedszkole w Mesznej
Nowoczesne przedszkole w Mesznej

Dynamiczny rozwój Gminy Meszna, napędzany wzrostem liczby mieszkańców przenoszących się z miast do m ...

Ogród bylinowy w Lublinie - rozmowa z architektem i prezentacja ogrodu
Ogród bylinowy w Lublinie - rozmowa z architektem i prezentacja ogrodu

Byliny są coraz częściej stosowne we współczesnej architekturze krajobrazu. Dlaczego? Ze względu na ...

W jaki sposób Archicad wpisuje się w warsztat projektowy architekta. Od cyfrowego modelu do prezentacji architektonicznej. Webinarium achitektoniczne.
W jaki sposób Archicad wpisuje się w warsztat projektowy architekta. Od cyfrowego modelu do prezentacji architektonicznej. Webinarium achitektoniczne.

Rozwój narzędzi wspomagających projektowanie to przede wszystkim integracja różnych technik i metod ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera