Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Architektura Olimpiady w Tokio

 

Czas czytania: ~ 3 min


Letnie Igrzyska Olimpijskie 2020 rozpoczynają się 23 lipca 2021 roku. Nie ma w tym zdaniu pomyłki – ta ważna sportowa impreza powinna była odbyć się rok temu, jednak odwołano ją ze względu na trwającą pandemię. I w tym roku do ostatniej prawie chwili nie było pewności, czy uda się ją zorganizować. Bez zagranicznej publiczności, z licznymi obostrzeniami i przy dużym proteście społecznym Letnie Igrzyska Olimpijskie 2020 w Tokio właśnie się rozpoczynają.

 

Projekty na Letnie Igrzyska Olimpijskie 2020

Sportowcy w dziesiątkach dyscyplin będą ze sobą rywalizować w 43 różnych obiektach sportowych. 25 z nich – to poddane modernizacji istniejące wcześniej budowle, 10 – to tymczasowe bryły, a 8 z obiektów sportowych zostało wzniesionych specjalnie na potrzeby tegorocznej olimpiady.

 

Najbardziej znaną z nowo wybudowanych aren jest z pewnością Stadion Olimpijski. Jego sława trwa od wielu lat, od kiedy międzynarodowym skandalem zakończyły się proces wyboru projektu dla tej areny. W 2012 roku w konkursie architektonicznym wybrano do realizacji projekt Zahy Hadid, po jakimś czasie jednak wycofano się z jego realizacji z powodu astronomicznych kosztów i zbyt wielkiej skali. Ostatecznie projekt powierzono Kengo Kumie, który główny tokijski stadion zbudował z drewna.

Obiekty sportowe Letnich Igrzysk Olimpijskich 2020

Stadion Olimpijski

Inne obiekty wzniesione na potrzeby Letnich Igrzysk Olimpijskich 2020 w Tokio nie są szczególnie spektakularne – to jednak znak czasów, dziś w krajach uważających się za nowoczesne i postępowe już po prostu nie wypada budować wielkich, kosztownych, obciążających środowisko emanacji ego inwestorów i architektów. Takie budowle mogą powstawać w Chinach czy na Bliskim Wschodzie, jednak Japonia sytuuje się raczej w tej samej grupie, co kraje tzw. Zachodu. Stąd architektoniczna skromność.

 

Nowoczesna architektura sportowa

O medale w sportach wodnych zawodnicy i zawodniczki rywalizować będą w Tokijskim Centrum Sportów Wodnych (Tokyo Aquatics Centre). To projekt pracowni Tange Associates i Yamashita Sekkei; warto nadmienić, że twórcą pracowni  Tange Associates jest Paul Tange, syn światowej sławy architekta, Kenzo Tange, który zaprojektował budynek o tej samej funkcji na potrzeby Igrzysk Olimpijskich w Tokio w 1964 roku. Nowe Tokyo Aquatics Centre może pomieścić 15 tysięcy widzów, zaś gmach przypomina kształtem odwróconą piramidę, ma ażurowe elewacje i płaski dach. Po zakończeniu olimpiady obiekt zostanie zmniejszony o 5000 miejsc.

Obiekty sportowe Letnich Igrzysk Olimpijskich 2020

Tokyo Aquatics Centre

Nowe są także Ariake Arena i Centrum Gimnastyczne Ariake. Pierwszą zaprojektowało biuro Kume Sekkei, drugą – pracownia Nikken Sekkei + Shimizu Corporation. W pierwszej, która swoją minimalistyczną formą nawiązuje do tradycyjnej architektury Japonii o medale walczyć będą m.in. siatkarze, w tym także ci, poruszający się na wózkach inwalidzkich, bo wszystkie obiekty olimpijskiej będą zarazem wykorzystywane w Letnich Igrzyskach Paraolimpijskich. Z tego samego powodu Centrum Gimnastyczne Ariake będzie miejscem rywalizacji także zawodników grających w boccię.

Obiekty sportowe Letnich Igrzysk Olimpijskich 2020

Ariake Arena

Obiekty sportowe Letnich Igrzysk Olimpijskich 2020

Ariake Gymnastics Centre

Obiekty sportowe Letnich Igrzysk Olimpijskich 2020

Ariake Gymnastics Centre

Medale w pięcioboju nowoczesnym, badmintonie, ale i w koszykówce na wózkach sportowcy zdobywać będą w hali o nazwie Musashino Forest Sport Plaza, której projekt powstał w pracowni Nihon Sekkei.

Obiekty sportowe Letnich Igrzysk Olimpijskich 2020

Musashino Forest Sports Plaza

11 tysięcy sportowców zamieszka na czas Letnich Igrzysk Olimpijskich 2020 w nowo powstałej wiosce olimpijskiej. Zajęła ona teren o powierzchni 44 hektarów, a składa się z różnej wielkości budynków mieszkalnych (w których pomieszczono blisko 4 tysiące lokali i 18 tysięcy łóżek), obiektów uzupełniających (od siłowni po całodobowe stołówki) oraz przestrzeni publicznych, terenów zielonych i rekreacyjnych. Sercem wioski olimpijskiej jest otoczony drewnianymi zabudowaniami plac, który po zakończeniu zawodów sportowych pozostanie centrum dzielnicy mieszkaniowej, w jaką zamieni się ten obszar.

Obiekty sportowe Letnich Igrzysk Olimpijskich 2020

Wioska olimpijska

Obiekty sportowe Letnich Igrzysk Olimpijskich 2020

Wioska olimpijska

Źródło: olympics.com/, Wikimedia.org


Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Architektura Zagraniczna , Obiekty Zagraniczne , Obiekt Architektoniczny

Piękno w prostocie – hala w Książu Wielkopolskim
Piękno w prostocie – hala w Książu Wielkopolskim

W rozstrzygniętej niedawno 5. edycji Nagrody Architektonicznej Województwa Wielkopolskiego NAWW hala ...

Funkcjonalny dom dla dużej rodziny
Funkcjonalny dom dla dużej rodziny

Funkcjonalność i prostota formy.Tak w skrócie można określić dom dla rodziny z trójką dzieci, któreg ...

E-konferencja Akustyka w architekturze. IV edycja.
E-konferencja Akustyka w architekturze. IV edycja.

Zmiana hałasu w dźwięk to jeden z ważniejszych aspektów pracy architektów podczas procesu projektowa ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kubatura
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera