Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Polka laureatką stypendium RIBA Norman Foster Travelling Scholarship

 

Czas czytania: ~2 min


RIBA Norman Foster Travelling Scholarship – to stypendium przyznawane wspólnie Royal Institute of British Architects (RIBA) i Fundację Normana Fostera. Jego pomysłodawcą i fundatorem jest sam Sir Norman Foster, on też zasiada w oceniającym nadesłane przez studentów i studentki wnioski kilkuosobowym jury.

 

Weronika Zdziarska

Weronika Zdziarska

fot. Tomek Kaczor

Polska architektka z prestiżową nagrodą

Słynny architekt mówi: „Kiedy sam studiowałem architekturę udało mi się dostać stypendium, dzięki któremu mogłem przez jakiś czas podróżować i oglądać na własne oczy dzieła architektury. Było to jedno z najważniejszych dla mnie doświadczeń”. Norman Foster mówi o tym, że rozumie znaczenie i wartość osobistego doświadczenia architektury, przeprowadzenia własnych badań i obserwacji na etapie studiów, kiedy kształtuje się gust i poglądy młodych architektów. I właśnie dlatego zdecydował się ufundować stypendium, dzięki któremu młody projektant lub projektantka będzie podróżować, badać, oglądać, analizować architekturę poza swoim miejscem zamieszkania.

 

RIBA Norman Foster Travelling Scholarship wynosi 7 tysięcy funtów i ma być przeznaczone na podróż badawczą. Jak podkreślają organizatorzy konkursu, spośród nadesłanych projektów wybierane są te, które cechują się świeżością, oryginalnością, ale które są zarazem osadzone w rzeczywistości naszych miast, pozostają w relacji ze współczesnymi wyzwaniami urbanistycznymi, architektonicznymi, ale i też ekonomicznymi czy kulturowymi.

Weronika Zdziarska

Weronika Zdziarska, Norman Foster Travelling Scholarship

Projekt, jak lepiej tworzyć przestrzeń miast

RIBA Norman Foster Travelling Scholarship 2021 otrzymała Polka, Weronika Zdziarska, obecnie studentka Politechniki w Mediolanie. Jej projekt pt. „Don’t Stay Out Alone: addressing women’s perception of safety and freedom in cities by design” ma na elu zbadanie, jaki architektura, design, kreowanie przestrzeni publicznych mają związek z płcią oraz z poczuciem bezpieczeństwa i komfortu ze względu na płeć. Weronika Zdziarska w ramach stypendium odwiedzi pięć miast Ameryki Południowej (Medellín w Kolumbii, Quito w Ekwadorze, Santiago w Chile, Montevideo w Urugwaju i Kurytybę w Brazylii) i tam będzie obserwowała relacje pomiędzy równością płci a miejskim designem, które to badania będą mogły posłużyć do poprawy sposobu projektowania w uwzględnieniem potrzeb każdej z płci.

 

Nabór wniosków w kolejnej edycji konkursu o stypendium RIBA Norman Foster Travelling Scholarship rozpocznie się w lutym 2022. Na liście szkół wyższych zaproszonych przez RIBA do udziału w ubieganiu się o stypendium jest także pięć uczelni z Polski.

 

Foto: Tomek Kaczor, fragment projektu: Weronika Zdziarska
Źródło: architecture.com, polimi.it


Podepnij swój artykuł

tagi

Nagroda Architektoniczna, Hot

Nowe biura dla Warszawy
Nowe biura dla Warszawy

Duńska pracownia Arrow Architects i polska Grupa 5 Architekci wspólnie stworzyły projekt kompleksu b ...

Systemy dachowe Bauder w modernizacjach obiektów. Efektywność energetyczna i ochrona klimatu. Webinarium Bauder.
Systemy dachowe Bauder w modernizacjach obiektów. Efektywność energetyczna i ochrona klimatu. Webinarium Bauder.

Zapraszamy na webinarium firmy Bauder, podczas którego zostanie przedstawione zastosowanie hydroizol ...

Dom Szajtrów w Katowicach. Architektura, która zapewnia intymność mieszkańcom – prezentacja online i wywiad
Dom Szajtrów w Katowicach. Architektura, która zapewnia intymność mieszkańcom – prezentacja online i wywiad

Jak zaprojektować nowoczesny i funkcjonalny dom przy jednoczesnym zachowaniu intymności dla jego mie ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Świat
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera