Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


ICON i BIG drukują domy na Marsa

 

Czas czytania: ~1 min


Firma ICON od lat zajmuje się drukiem 3D, widząc w nim przyszłość architektury. Drukowanie budynków może przydać się szczególnie tam, gdzie nie ma warunków na dostarczenie tradycyjnych materiałów, nie ma miejsca na rozwinięcie placu budowy, gdzie trzeba wznosić obiekty w miarę szybko i bez udziału dużych ekip. Takie warunki są m.in. na innych planetach, o kolonizowaniu których marzy coraz więcej osób.

 

Dom na Marsie

Architektura na innej planecie

Badania nad tym, jak można by osadzić ludzi na innych planetach od lat prowadzi także NASA. Jakiś czas temu amerykańska rządowa agencja kosmiczna przeprowadziła nabór firm do współpracy – chodziło o przygotowanie wykonanej z użyciem druku 3D bazy kosmicznej, która mogłaby kiedyś stanąć na Marsie. Eksperymentalny obiekt na razie miałby być poddawany testom na terenie bazy NASA Johnson Space Center w Teksasie.

Dom na Marsie
Dom na Marsie

Zaprojektowania i wydrukowania eksperymentalnych domów na Marsie podjęły się firma ICON i duńska pracownia architektoniczna BIG. Wspólnie opracowały koncepcję bazy o powierzchni 157 m2, która zbudowana na Marsie mogłaby się srać miejscem zamieszkania prowadzenia badań dla grupy naukowców. Zważywszy na panujące na Czerwonej Planecie warunki, baza z drukarki 3D musi zapewnić swoim mieszkańcom bezpieczeństwo, możliwość normalnego funkcjonowania wewnątrz, ale i wygodnego opuszczania bazy i wracania do niej.

Dom na Marsie

Drukowanie budynków

Wydrukowany przez ICON i zaprojektowany przez BIG obiekt ma powstać na terenie bazy NASA w Teksasie w warunkach naśladujących te, panujące na Marsie. Przez rok będą w nim mieszkać naukowcy, tak, jakby żyli przez ten czas na innej planecie. Tylko taka metoda daje maksimum szans na sprawdzenie, jak architektura i technologia jej powstania może się sprawdzić.


Źródło: iconbuild.com


Podepnij swój artykuł

tagi

Projekt Architektoniczny

Nowe wcielenie białej kostki
Nowe wcielenie białej kostki

Historia miasta zapisana jest w jego architekturze i ci, którzy współcześnie w tę przestrzeń chcą wp ...

 Dom 7w1 – dekonstrukcja współczesnej stodoły
Dom 7w1 – dekonstrukcja współczesnej stodoły

W willowej dzielnicy Słupska wzdłuż dawnego koryta rzeki Słupi powstał Dom 7w1 projektu pracowni Arc ...

Światło w architekturze. II edycja
Światło w architekturze. II edycja

Światło w architekturze ma znaczący wpływ na wizualną percepcję budynku, nastrój i zadowolenie użytk ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Świat
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera