Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Expo 2020 w Dubaju: Santiago Calatrava dla Kataru

 

Czas czytania: ~2 min


Expo 2020 w Dubaju rozpocznie się 1 października; na terenie wystawy dobiegają końca prace budowlane przy pawilonach narodowych. Niektóre kraje do ostatniej chwili trzymały w tajemnicy projekty budowli, w których będą się prezentować. Tak zrobił np. Katar, koncepcję swojego pawilonu narodowego ujawniając pod koniec sierpnia. Projekt budynku stworzył Santiago Calatrava.

 

Pawilon Kataru Expo 2020

Rzeźbiarski projekt pawilonu

 

Santiago Calatrava od dwóch dekad jest znany ze swoich tyleż efektownych, co skomplikowanych i nowatorskich pod względem konstrukcji obiektów. Choć część z nich okazała się problematyczna (jak opuszczone, generujące koszty gmachy w Walencji czy niebezpieczny dla użytkowników most w Wenecji), hiszpański architekt wciąż uznawany jest za tego, którego projekt zapewnia „efekt wow”, sławę i reklamę.

 

Zapewne właśnie z tego powodu na Expo 2020 w Dubaju Santiago Calatrava zaprojektował pawilony dwóch z grona najbogatszych państw świata – Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Kataru. Ten drugi świat zobaczył zaledwie tydzień temu, mimo że jego budowla dobiega właśnie końca. Projekt pawilonu narodowego Kataru na Expo 2020 w Dubaju Santiago Calatrava nazywa połączeniem pomiędzy rzeźbą a konstrukcją. Jednocześnie podkreśla, że cztery główne elementy tej efektownej bryły pochodzą z herbu Kataru. To dwa skrzyżowane i zakrzywione miecze, kształt typowej dla krajów arabskich łodzi żaglowej dau oraz widok wyspy z palmami.

Santiago Calatrava Pawilon Kataru

Architektura narodowa

 

Siła tradycji, ale i nowoczesność oraz rozwój – tym hasłami Santiago Calatrava opisuje swój projekt dla Kataru. W kształcie białej budowli, nad którą góruje 20-metrowa, ażurowa, złota wieża nietrudno doszukać się skojarzeń z kulturą arabską. Twórcy pawilonu podkreślają, że ich zamiarem było stworzenie abstrakcyjnej bryły, która jednak przywoływać będzie echo pustynnego kraju, który tradycje i dziedzictwo wykorzystuje do tego, by się rozwijać.

 

Pawilon Kataru na Expo 2020 w Dubaju liczyć będzie 650m2 powierzchni i pomieści dwie sale ekspozycyjne, w których w interaktywny, angażujący sposób maj być opowiedziana historia Kataru, przybliżona tradycja tego kraju i zaprezentowane pochodzące stamtąd nowatorskie wynalazki.

 

Źródło: https://calatrava.com

Santiago Calatrava Pawilon Kataru

Podepnij swój artykuł

tagi

Hot

Nowe wcielenie białej kostki
Nowe wcielenie białej kostki

Historia miasta zapisana jest w jego architekturze i ci, którzy współcześnie w tę przestrzeń chcą wp ...

 Dom 7w1 – dekonstrukcja współczesnej stodoły
Dom 7w1 – dekonstrukcja współczesnej stodoły

W willowej dzielnicy Słupska wzdłuż dawnego koryta rzeki Słupi powstał Dom 7w1 projektu pracowni Arc ...

Światło w architekturze. II edycja
Światło w architekturze. II edycja

Światło w architekturze ma znaczący wpływ na wizualną percepcję budynku, nastrój i zadowolenie użytk ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Świat
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera