Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Teatr KTO – nowa artystyczna atrakcja Krakowa

 

Czas czytania: ~2 min


„(…) po 44 latach wędrowania, od polskich ulic i placów po renomowane sale teatralne na całym świecie, otrzymaliśmy budynek w sercu krakowskiego Podgórza, spadek po dawnym Kinie Wrzos. Kraków wzbogacił się o nową scenę, a Teatr KTO ma nareszcie swój dom” – mówił podczas inauguracji nowej siedziby Teatru KTO 6 września 2021 roku jego dyrektor, Jerzy Zoń. Nowa artystyczna atrakcja Krakowa znajduje się na Podgórzu.

 

Teatr KTO w Krakowie
Teatr KTO w Krakowie
Teatr KTO w Krakowie

Przebudowany zabytek

Teatr KTO na swoją stałą siedzibę otrzymał część dawnego, XIX-wieczny Dom Przytułku Zgromadzenia św. Wincentego a Paulo, w którym przez ostatnie blisko 70 lat działało Kino Wrzos. Koncepcję adaptacji do nowych celów tej przestrzeni stworzył artysta, Aleksander Janicki, zaś jej kształt architektoniczny nadał Mariusz Twardowski z zespołem. Podobnie jak w przypadku np. dawnej szkoły w Paterku, fortyfikacji w Gdańsku czy zamku w Lubawie i tu prace w historycznej bryle wiązały się z jej renowacją, ale i przebudową, a przede wszystkim zmianą funkcji.

Teatr KTO w Krakowie
Teatr KTO w Krakowie

Projektanci i wykonawca nowej siedziby Teatru KTO wiele uwagi przywiązali do odtworzenia, we współpracy ze służbami konserwatorskimi, neobarokowej fasady wzniesionego w latach 1887-1889 Przytułku Zgromadzenia Św. Wincentego á Paulo; posłużyły do tego m.in. archiwalne fotografie z lat 20. XX wieku. Nie mniej ważną częścią projektu było opracowanie otoczenia budynku – bo Teatr KTO, znany choćby jako organizator Festiwalu Teatrów Ulicznych w Krakowie, często występuje pod gołym niebem, wyprowadzając swoje spektakle w plener. Właśnie dlatego na krakowskim Podgórzu stanął nie tylko budynek ze sceną, ale i ogród sensoryczny oraz plenerowa przestrzeń do działań artystycznych „pod chmurką”.

Teatr KTO w Krakowie
Teatr KTO w Krakowie
Teatr KTO w Krakowie

Projekt architektury i zieleni

Stylowa, neobarokowa, zabytkowa fasada osłania bardzo nowoczesne, czarne „pudło” niszczące teatralną scenę. Wśród jego walorów można wymienić innowacyjną konstrukcję rozsuwanego, szklanego dachu, doskonale zaprojektowaną akustykę, rozbudowaną mechanikę sceny. „Cały budynek jest przystosowany do działań artystycznych – nie ma w nim klasycznej sali ze stacjonarnymi fotelami. Jest to otwarta przestrzeń teatrum, które może dziać się wszędzie począwszy już od foyer, poprzez salę główną, aż po górne piętro. Ruchome blaty umożliwią scenografom skonfigurowanie przestrzeni artystycznej praktycznie w całym teatrze” – tłumaczy Rafał Grzesik z firmy Moris Polska. W ogrodzie powstała mobilna widownia dla 120 osób, są tu też pufy i leżaki, które mogą być używane do odpoczynku, ale i przy okazji planowanych tu warsztatów, zajęć dla dzieci, spotkań autorskich itp. Ponadto teren zielony ma charakter ogrodu sensorycznego, a więc zawierające elementy pobudzające bardzo różne ludzkie zmysły. Są więc różne faktury chodników, zamgławiacze, a także specjalnie dobrane rośliny i drzewa (w tym owocowe, które mają obudzać zmysł smaku).

Teatr KTO w Krakowie
Teatr KTO w Krakowie

Nowa siedziba Teatru KTO - metryczka projektu przebudowy zabytku

Lokalizacja: Kraków, ul. Jana Zamoyskiego 50

Inwestor: Teatr KTO

Koncepcja: Aleksander Janicki

Projekt architektoniczny: Mariusz Twardowski z zespołem

Generalny wykonawca:  Moris Polska

Projekt: 2017

Realizacja: 2021
Źródło: teatrkto.pl, morispolska.pl


Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

tagi

Realizacja Architektoniczna, Przebudowa Zabytku, Zabytek

Port Praski. Nowa dzielnica nad wodą.
Port Praski. Nowa dzielnica nad wodą.

Warszawa z roku na rok wzbogaca się o nowe kwartały zabudowy. Choć stolica jest dziś już dość gęsto ...

Akademia Muzyczna w Bydgoszczy. Szklana bryła dla muzyków
Akademia Muzyczna w Bydgoszczy. Szklana bryła dla muzyków

„Budowa kampusu Akademii Muzycznej jest ważna nie tylko dla tego regionu i Polski, ale też szerzej – ...

Nowe życie kamienicy w Bielsku-Białej
Nowe życie kamienicy w Bielsku-Białej

Bielsko-Biała chyba wciąż częściej kojarzy się z przystankiem w drodze na narty niż z miejscem pełny ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kubatura
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera