Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Dom Przyrodnika w konkursie na Najlepszą Przestrzeń Publiczną Województwa Śląskiego

 

Czas czytania: ~3 min


Znany i ceniony konkurs na Najlepszą Przestrzeń Publiczną Województwa Śląskiego – to z jednej strony głosowanie jury, z drugiej – wybór publiczności, mieszkańców i użytkowników startujących w konkursie obiektów. Właśnie w tej drugiej części konkursu wiele pozytywnych opinii zebrała przebudowa i adaptacja na nowe cele budynku dawnego spichlerza w gminie Hażlach.

 

Dom Przyrodnika
Dom Przyrodnika

Dom Przyrodnika – projekt nie tylko dla lokalnej społeczności

Władze gminy Hażlach zdecydowały się nadać nowe życie zabytkowemu obiektowi poprzemysłowemu. Znany od dawna „przepis” na to, jak uratować zabytkowy, ważny dla lokalnej społeczności obiekt przy jednoczesnym nadaniu mu nowej funkcji, a więc i szansy na trwanie, bycie żywym i potrzebnym miejscem. Spichlerz w gminie Hażlach zamienił się z muzeum, inne spichlerze zamieniano już m.in. na hotele, mieszkania, obiekty kultury i centra lokalnej społeczności.

Dom Przyrodnika
Dom Przyrodnika

Wysoko oceniony w konkursie na Najlepszą Przestrzeń Publiczną Województwa Śląskiego budynek dawnego spichlerza w gminie Hażlach wraz z przyległym terenem byłego Kółka Rolniczego poddano adaptacji i przebudowie. W ten sposób przeznaczono go na potrzeby promocji dziedzictwa przyrodniczego i historyczno-kulturowego, ale jednocześnie nadano mu funkcję rekreacyjno-wypoczynkową, atrakcyjną zarówno dla mieszkańców, jak turystów. Co ważne, obiekt został wpleciony w regionalną i obejmującą teren nie tylko Polski sieć „Wędrówki Doliną Olzy/Toulky údolím Olše“, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Interreg V-A Republika Czeska-Polska, w którym partnerem Gminy Hażlach było Muzeum Těsinska w Czeskim Cieszynie.

Dom Przyrodnika
Dom Przyrodnika

Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego

Projekt Domu Przyrodnika, doceniony w konkursie na Najlepszą Przestrzeń Publiczną Województwa Śląskiego opracowała pracownia ARCHiTEKT Studio Projektowe Paweł Kuczyński. Sam architekt pisze, że „inspiracją w tworzeniu koncepcji zagospodarowania terenu był widok pól uprawnych z lotu ptaka – obraz charakterystyczny dla gminy rolniczej. Dodatkowo pola zbóż nawiązują do pierwotnej funkcji budynku spichlerza”. W wyniku przebudowy bryła dawnego spichlerza odzyskała swój pierwotny wygląd, poddana pieczołowitemu remontowi. Można ją znów podziwiać także dzięki rozbiórce licznych późniejszych dobudówek, jakie przez lata powstały w jego bezpośrednim sąsiedztwie. Dziś spichlerz jest znów wolnostojącym obiektem, w którym na dwóch kondygnacjach pomieszczono multimedialną ekspozycję muzealną. Bryłę uzupełnia starannie zaprojektowana przestrzeń publiczna, w tym plac wejściowy pełniący funkcję rekreacyjno-wypoczynkową z miejscami do siedzenia. W północno-zachodnim narożniku działki założono ogród sensoryczny, połączony z parkiem miniatur przedstawiającym obiekty zlokalizowane na transgranicznej pętli turystycznej. W sąsiedztwie Domu Przyrodnika powstał także parking, który łatwo zamienić można na letnią scenę czy miejsce imprez plenerowych.

Dom Przyrodnika
Dom Przyrodnika

Dom Przyrodnika, startujący w konkursie na Najlepszą Przestrzeń Publiczną Województwa Śląskiego prezentuje wystawę opowiadającą o dziejach rolnictwa w tym regionie, prezentuje historię upraw rolnych i technik rolniczych, można tu zobaczyć dawne narzędzia, wystawę poświęconą pszczelarstwu i łowiectwu, ale i odtworzone wnętrze dawnego sklepu oraz wiejskiej izby.

Dom Przyrodnika

Dom Przyrodnika - metryczka projektu budynku

Lokalizacja: Plac prof. Wiktora Wawrzyczka, Hażlach
Inwestor:  Gmina Hażlach
Projekt architektoniczny: ARCHiTEKT Studio Projektowe Paweł Kuczyński Rybnik
Wykonawca: Zakład Stolarski i Remontowo-Budowlany "TOMAN" Daniel Toman Turza Śląska
Powierzchnia działki:  6 539 m2
Powierzchnia użytkowa budynku:  352,60 m2
Kubatura:  1 834,55 m3
Projekt: 2017
Realizacja: 2019
Źródło: architekt-sp.pl, domprzyrodnika.pl, npp.slaskie.pl, samorzad.gov.pl/web/gmina-hazlach

 


Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

tagi

Realizacja Architektoniczna, Realizacja Budynku

Nowe biura dla Warszawy
Nowe biura dla Warszawy

Duńska pracownia Arrow Architects i polska Grupa 5 Architekci wspólnie stworzyły projekt kompleksu b ...

Systemy dachowe Bauder w modernizacjach obiektów. Efektywność energetyczna i ochrona klimatu. Webinarium Bauder.
Systemy dachowe Bauder w modernizacjach obiektów. Efektywność energetyczna i ochrona klimatu. Webinarium Bauder.

Zapraszamy na webinarium firmy Bauder, podczas którego zostanie przedstawione zastosowanie hydroizol ...

Dom Szajtrów w Katowicach. Architektura, która zapewnia intymność mieszkańcom – prezentacja online i wywiad
Dom Szajtrów w Katowicach. Architektura, która zapewnia intymność mieszkańcom – prezentacja online i wywiad

Jak zaprojektować nowoczesny i funkcjonalny dom przy jednoczesnym zachowaniu intymności dla jego mie ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kubatura
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera