Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Odnowa zabytku: kościół franciszkanów w Zamościu

 

Czas czytania: ~2 min


17 września 2021 roku oficjalnie zakończył się proces przebudowy kościoła franciszkanów w Zamościu. To dość niezwykle przedsięwzięcie – pochodzący z XVII wieku barokowy gmach, przebudowany w XIX wieku, odzyskał swój pierwotny, zdobny wygląd. Podstawą do opracowania projektu były archiwalne zdjęcia.

 

Nowe życie zabytku

Tworzenie zabytków w XXI wieku zawsze budzi kontrowersje, bo budowanie historycznych brył za pomocą nowoczesnych technologii jest ryzykowne. Debaty i wątpliwości dotyczyły tak samo planu odbudowy Pałacu Saskiego w Warszawie, jak i tego, w jakiej formie należałoby odtworzyć spaloną część bezcennej Katedry Notre Dame w Paryżu. Czy podobne dylematy mieli pomysłodawcy odtworzenia pierwotnego wyglądu świątyni w Zamościu?

 

Miasta Zamość, jego historii i wyjątkowego, zabytkowego charakteru nie potrzeba pewnie nikomu przypominać. Kościół franciszkanów, położony bardzo blisko znanego wszystkim zamojskiego rynku powstał w połowie XVII wieku; otrzymał bogate w detal barokowe formy, a także efektownie dekorowane elewacje. W latach 80. XVIII wieku władze austriackie zdecydowały jednak o kasacie zakonu franciszkanów; w budynkach klasztornych powstał wtedy szpital, w XIX wieku zamieniono je w koszary wojskowe. W 1826 roku zburzono dzwonnicę, w 1840 obniżono dach świątyni, cały gmach został przebudowany, jego forma została uproszczona. Od 1926 do 1994 roku w kościele funkcjonował Kinoteatr „Stylowy”. Po II wojnie światowej w zachodniej części budynku umieszczono liceum plastyczne.

Odbudowa historycznej bryły budynku

Franciszkanie wrócili do tego kościoła w latach 90. XX wieku. Kilka lat temu zapadła decyzja o tym, aby świątyni przywrócić pierwotny, XVII-wieczny wygląd. W 2017 roku ruszyły prace. Projekt powstał w oparciu o zachowane archiwalia, głównie fotografie, ukazujące wygląd kościoła w XIX wieku. Przebudowę, która kosztowała 28 milionów złotych, przeprowadzono dzięki funduszom unijnym.

 

Wraz ze przebudową tak elewacji, jak wnętrza świątyni zmodyfikowano także jej funkcje. Jak można było przeczytać w założeniach projektowych, jednym z celów prac była także: „Organizacja w zrewitalizowanej zabytkowej przestrzeni wnętrza i podziemi kościoła wydarzeń kulturalnych o charakterze świeckim i duchowym, w tym m.in. koncertów, wystaw, konkursów plastycznych, spotkań poetyckich, warsztatów. W ramach zakresu rzeczowego, oprócz prac budowlano-konserwatorskich, przewidziano dostosowanie i wyposażenie podziemi obiektu na cele aranżacji muzealnej i działalności kulturalnej”.

Źródło zdjęć: dzieloodbudowy.pl, franciszkaniezamosc.pl


Podepnij swój artykuł

tagi

Przebudowa Zabytku, Zabytek, Realizacja Budynku

Milestone Wrocław Fabryczna - akademik nowej generacji
Milestone Wrocław Fabryczna - akademik nowej generacji

373 pokoi, a w nich 512 łóżek ma się pomieścić w akademiku, jaki powstanie przy ulicy Fabrycznej we ...

Nowoczesna nadbudowa
Nowoczesna nadbudowa

Nadbudowa kamienicy przy ulicy Kościuszki 22 w Krakowie ma połączyć w sobie „dwa odmienne charaktery ...

Dom Szajtrów w Katowicach. Architektura, która zapewnia intymność mieszkańcom – prezentacja online i wywiad
Dom Szajtrów w Katowicach. Architektura, która zapewnia intymność mieszkańcom – prezentacja online i wywiad

Jak zaprojektować nowoczesny i funkcjonalny dom przy jednoczesnym zachowaniu intymności dla jego mie ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera