Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Prezydent Andrzej Duda chce odbudować Pałac Saski

 

Czas czytania: ~2 min


7 lipca 2021 roku, podczas konferencji prasowej na Placu Piłsudskiego prezydent Andrzej Duda zaprezentował założenia specustawy o odbudowie Pałacu Saskiego w Warszawie i na ręce marszałek Sejmu Elżbiety Witek złożył jej projekt. Prezydencka inicjatywa ustawodawcza obejmuje nie tylko odbudowę Pałacu Saskiego, ale i znajdującego się niegdyś obok niego Pałacu Brühla oraz kamienic przy ulicy Królewskiej.

 

Pałac Saski

Odbudować zabytek

 

Prezydent  Andrzej Duda chce, aby odbudowany Pałac Saski stał się siedzibą instytucji kultury. Prezydent w Pałacu Brühla widzi nową siedzibę Senatu, zaś w kamienicach wzdłuż Królewskiej – siedzibę wojewody. O tym, że rządząca partia chce odtworzenia gmachu na Placu Piłsudskiego mówiło się już dawno; zwolennicy odbudowy chętnie powołują się na przykład wzniesionego niedawno na nowo Berliner Schloss, przeciwnicy tej inwestycji nie tylko uważają, że to zły pomysł budować „nowe zabytki”, ale podają też przykłady fatalnych w skutkach „odbudów” Pałacu Jabłonowskich, CDT-u czy Rotundy.

Pałac Saski
Pałac Saski

„Odbudowa Pałacu Saskiego to ogromne dzieło o charakterze symbolicznym, które ma zwieńczyć proces odbudowywania stolicy. Rozpoczynamy inwestycję ponad wszelkimi podziałami, dzięki której Warszawa odzyska swój dawny, a jednocześnie nowy blask” – mówił podczas konferencji 7 lipca 2021 roku Prezydent Andrzej Duda. „To nie tylko zabytki. Myślę, że to jest przede wszystkim nasza kultura, nasza tożsamość. To jest to, co o nas świadczy. Pałac Saski stanie się swoistym pomnikiem kultury, który będzie łączył pokolenia przeszłe z tymi, które będą przed nami” – wtórowała mu marszałek Sejmu Elżbieta Witek.

Pałac Saski
Pałac Saski

Pałac Saski – potrzebny czy nie?

 

Na razie nie są znane szczegóły tego przedsięwzięcia: ani kto zaprojektuje nowe-stare zabudowania, co konkretnie miałoby się tu mieścić, kto sfinansuje tę inwestycję (którą eksperci wyceniają na ok. 1,5 mld zł). Nie wiadomo także, którą z form przebudowywanego Pałacu Saskiego prezydent chce przywrócić. Bo choć zbudowany w drugiej połowie XVII wieku dla magnata Jana Andrzeja Morsztyna został w XVIII wieku przebudowany na zlecenie króla Augusta III. Po rozbiorach gmach stracił na znaczeniu i w 1837 roku kupił go rosyjski kupiec Iwan Skwarcow, dla którego znów obiekt przebudowano, nadając mu formy neoklasycystyczne. W grudniu 1944 roku Pałac Saski został zniszczony przez Niemców. Jego reliktem jest fragment kolumnady – Grób Nieznanego Żołnierza.

Pałac Saski
Pałac Saski

Choć jeszcze jakiś czas temu idea odbudowy Pałacu Saskiego cieszyła się sporym poparciem wśród Polek i Polaków, jednak dziś – po pandemii – coraz częściej słychać głosy o tym, że są w kraju pilniejsze wydatki. Jakie jest Wasze zdanie?

 

Źródło: https://www.gov.pl/web/kulturaisport, https://prezydent.pl
Źródło zdjęć: Narodowe Archiwum Cyfrowe, domena publiczna


Podepnij swój artykuł

tagi

Projekt Architektoniczny, Architektura, Hot

Lektury na Światowy Dzień Architektury
Lektury na Światowy Dzień Architektury

Ostatnia dekada w Polsce miłośnikom architektury mija zapewne pod znakiem zakupów: bardzo dynamiczni ...

Efektowna metamorfoza poprzemysłowej bryły
Efektowna metamorfoza poprzemysłowej bryły

Przemysłowa historia terenu, na którym swoją siedzibę wzniosła firma NT Industry sięga początku XIX ...

Nastrojowe muzeum spod kreski Mirosława Nizio
Nastrojowe muzeum spod kreski Mirosława Nizio

W czerwcu 2021 roku pracownia Mirosława Nizio podpisała umowę z Muzeum Podlaskim w Białymstoku na pr ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera