Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Nowoczesne muzeum spod kreski Stevena Holla

 

Czas czytania: ~2 min


Steven Holl, od lat typowany do Nagrody Pritzkera, ważny amerykański architekt i autor dziesiątków znaczących budowli tym razem stworzył wizję rozbudowy kampusu Muzeum Sztuk Pięknych w Huston oraz projekt nowego gmachu na terenie tegoż kampusu. Rozbudowa Muzeum Sztuk Pięknych w Huston (Museum of Fine Arts, Houston – MFAH) trwała od wielu lat, pod koniec ubiegłego roku została uwieńczona otwarciem The Nancy and Rich Kinder Building, nowego miejsca prezentacji kolekcji sztuki najnowszej.

 

Museum of Fine Arts, Houston – MFAH
Museum of Fine Arts, Houston – MFAH

Amerykański architekt projektuje muzeum

Zaprojektowany przez Stevena Holla The Nancy and Rich Kinder Building jest trzecim budynkiem muzealnym na terenie MFAH i mieści dwa pietra sal wystawowych. Zostały one otwarte na wewnętrzne, trzykondygnacyjne atrium nakryte przejrzystym dachem dostarczającym wnętrzom mnóstwo rozproszonego światła dziennego. Poza przestrzeniami wystawienniczymi w gmachu projektu Stevena Holla znalazło się audytorium mogące pomieścić 215 widzów, restauracja i kawiarnia.

Museum of Fine Arts, Houston – MFAH

Nowy budynek powiększył powierzchnię ekspozycyjną MFAH aż o 75 procent. Rozległy budynek ma nieregularny kształt, zaś jego elewacje zostały zaprojektowane tak, aby obiekt był maksymalnie otwarty na zewnątrz, zapraszający i łatwo dostępny. Co bardzo silnie podkreśla Steven Holl, architekt chciał, aby ta otwartość była odczuwalna z każdej strony, dlatego budynek nie ma wyraźnej fasady – ma za to wiele wejść, ulokowanych w różnych miejscach i z różnych stron budynku. Dzięki temu z którejkolwiek strony by się do niego nie zbliżało, łatwo znaleźć wejście.

Museum of Fine Arts, Houston – MFAH

Każdemu wejściu do budynku towarzyszy ogród, zieleń – co ma jeszcze bardziej podnosić atrakcyjność budynku w oczach przechodniów i użytkowników. Parter budowli w dużym stopniu ma formę ogólnodostępnego, jasnego holu, który jest otwarty o wiele dłużej niż pietra galerii; ze zlokalizowanych tu restauracji i kawiarni można wyjść także na teren plenerowej ekspozycji rzeźby.

Museum of Fine Arts, Houston – MFAH

Szkło w architekturze

Steven Holl zaprojektował także dość niezwykłą formę elewacji budynku muzealnego. Zostały one obłożone szklanymi rurami, które zapewniają odwiedzającym muzeum, ale i przechodniom niezwykłe wrażenia. W dzień szkło i trójwymiarowy układ rur budują wrażenie eteryczności, lekkości, jakby gmach pozbawiony był materialnej powłoki. Po zmroku podświetlone rury zamieniają gmach w malowniczy lampion.

 

Zdjęcia: Peter Molick, Richard Barnes

Źródło: mfah.org, stevenholl.com


Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

tagi

Muzeum, Architektura Zagraniczna, Obiekty Zagraniczne, Realizacja Architektoniczna

Milestone Wrocław Fabryczna - akademik nowej generacji
Milestone Wrocław Fabryczna - akademik nowej generacji

373 pokoi, a w nich 512 łóżek ma się pomieścić w akademiku, jaki powstanie przy ulicy Fabrycznej we ...

Nowoczesna nadbudowa
Nowoczesna nadbudowa

Nadbudowa kamienicy przy ulicy Kościuszki 22 w Krakowie ma połączyć w sobie „dwa odmienne charaktery ...

Dom Szajtrów w Katowicach. Architektura, która zapewnia intymność mieszkańcom – prezentacja online i wywiad
Dom Szajtrów w Katowicach. Architektura, która zapewnia intymność mieszkańcom – prezentacja online i wywiad

Jak zaprojektować nowoczesny i funkcjonalny dom przy jednoczesnym zachowaniu intymności dla jego mie ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kubatura
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera