Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Robert Konieczny zmodernizuje Centrum Dialogu Przełomy

 

Czas czytania: ~2 min


To nie zdarza się często, aby architekt po kilku latach od zbudowania z własnej woli i z własnej inicjatywy modyfikował skończony obiekt. A takiego przedsięwzięcia podjął się niedawno Robert Konieczny, który zaproponował władzom Szczecina wprowadzenie niewielkich zmian w obrębie placu, który jest zarazem częścią Centrum Dialogu Przełomy.

 

Modernizacja Centrum Dialogu Przełomy

Remont znanego budynku

Centrum Dialogu Przełomy w Szczecinie projektu Roberta Koniecznego i jego pracowni KWK Promes zostało oficjalnie otwarte w styczniu 2016 roku. Obsypane nagrodami było wynikiem pomysłu na to, jak wznieść bryłę muzeum i towarzyszący mu miejski plac w sąsiedztwie innej ikonicznej bryły, jaką była zbudowana chwilę wcześniej Filharmonia Szczecińska. Robert Konieczny zdecydował się przestrzeń muzealną ukryć pod ziemią, zaś na jej powierzchni stworzyć lekko wybrzuszający się plac.

Modernizacja Centrum Dialogu Przełomy

Choć projekt pierwotnie budził rozmaite kontrowersje, dość szybko okazało się, że pomysł architekta miał sens i przestrzeń Centrum Dialogu Przełomy dobrze „skleiła się” zarówno z gmachem Filharmonii, jak i centrum miasta. Przez lata działania na placu, będącym dachem Centrum Dialogu Przełomy odbyły się dziesiątki uroczystości, demonstracji, wydarzeń kulturalnych; na co dzień także plac bywa wykorzystywany przez mieszkańców.

Modernizacja Centrum Dialogu Przełomy

Robert Konieczny znów w Szczecinie

Jak mówi sam Robert Konieczny, kiedy 10 lat temu powstawał projekt Centrum Dialogu Przełomy debata o architekturze, o ekologii, o projektowaniu miejskich przestrzeni była w nieco innym miejscu niż jest dziś. Sporo się w tej dziedzinie zmieniło i sam architekt doszedł do wniosku, że jego projekt warto poddać modyfikacji. Jej kluczowym elementem ma być dodanie do przestrzeni placu większej ilości zieleni. W przedsięwzięciu mającym na celu „rewitalizację” Centrum Dialogu Przełomy bierze udział zarządzające placówką Muzeum Narodowe w Szczecinie oraz Zarząd Województwa Zachodniopomorskiego.

Modernizacja Centrum Dialogu Przełomy

Do grudnia tego roku ma być przygotowana koncepcja „liftingu” tej ważnej przestrzeni w mieście. Jak donosi „Kurier Szczeciński”: „Po latach intensywnego użytkowania plac wymaga odnowy. Będzie to okazja do uwzględnienia nowych potrzeb mieszkańców. Prace obejmą m.in. zmianę elewacji budynku, Ściany Pamięci oraz małej architektury, wykonanie oświetlenia, a także wykonanie nowych nasadzeń”. 


Podepnij swój artykuł

tagi

Projekt Architektoniczny, Przestrzeń Mijeska, Przestrzeń Publiczna

Milestone Wrocław Fabryczna - akademik nowej generacji
Milestone Wrocław Fabryczna - akademik nowej generacji

373 pokoi, a w nich 512 łóżek ma się pomieścić w akademiku, jaki powstanie przy ulicy Fabrycznej we ...

Nowoczesna nadbudowa
Nowoczesna nadbudowa

Nadbudowa kamienicy przy ulicy Kościuszki 22 w Krakowie ma połączyć w sobie „dwa odmienne charaktery ...

Dom Szajtrów w Katowicach. Architektura, która zapewnia intymność mieszkańcom – prezentacja online i wywiad
Dom Szajtrów w Katowicach. Architektura, która zapewnia intymność mieszkańcom – prezentacja online i wywiad

Jak zaprojektować nowoczesny i funkcjonalny dom przy jednoczesnym zachowaniu intymności dla jego mie ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera