Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Izolacyjność termiczna okien dachowych a nowe warunki techniczne

 

Czas czytania: ~4 min


Współczesne okna dachowe nie są jedynie miejscami strat ciepła. Są tak skonstruowane, aby miały jak największą izolacyjność cieplną i były źródłem pasywnej energii słonecznej zarazem. To trudny do uzyskania balans, który zapewnić mogą tylko najlepsi producenci. Z pewnością należy do nich VELUX.

 

Dokonana w 2021 roku aktualizacja rozporządzenia w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki, stanowi kulminację zmian zapoczątkowanych jeszcze w 2014 roku. W ciągu tych 7 lat stopniowo podwyższane były wymagania dotyczące standardów energetycznych budynków – tak, aby inwestorom dać odpowiedni bufor czasowy na przystosowanie projektów do nowych przepisów, których celem jest realizacja Europejskiego Zielonego Ładu, większa energooszczędności, dbałość o środowisko i redukcja zużycia energii i emisji CO2 w budownictwie. Poza dobrym ociepleniem wszystkie remontowane i nowo budowane domy muszą też charakteryzować się niższym o 1/4 zapotrzebowaniem na energię pierwotną, zużywaną na potrzeby wentylacji, klimatyzacji, ogrzewania czy przygotowywania ciepłej wody.

 

Zmiany dotyczące  okien dachowych

Według szacunków ekspertów przez okna ucieka z budynku  między 15, a 20 procent ciepła. Z kolei przez dach jest to między 10 a 25 procent. Kiedy zestawi się ze sobą te dwie wielkości, od razu widać, jak dużą rolę w bilansie energetycznym odgrywa jakość okien dachowych zastosowanych do doświetlenia poddasza.

Wymogi dotyczące współczynników przenikalności cieplnej okien dachowych zostały w 2021 zaostrzone o około 15 proc. Do końca 2020 roku współczynnik przenikania ciepła (Uw) wynosił dla nich 1,3 W/m2K, a od stycznia 2021 roku wartość tego współczynnika kształtuje się na poziomie 1,1 W/m2K.

Okna Velux

Źródło: Drytac.pl

Bardzo ważne jest przy tym, ażeby przy wyborze okna do inwestycji wziąć pod uwagę specyficzną rolę, jaką pełnią okna dachowe w bilansie energetycznym budynku. Z jednej strony wymagają one przebić dachu i ścian, a więc przerywają ciągłość przegród, a z drugiej dzięki przeszkleniom pozwalają na penetrację do wnętrza światła słonecznego – co owocuje wykorzystaniem pasywnej energii słonecznej i naturalnym dogrzewaniem pomieszczeń w zimie.

 

Okna nie są więc dzisiaj jedynie miejscami strat ciepła. Są tak skonstruowane, aby miały jak największą izolacyjność cieplną i aby były źródłem pasywnej energii słonecznej zimą zarazem. To trudny do uzyskania balans, który zapewnić mogą tylko najlepsi producenci.

Okna Velux

Okna dachowe drewniano-poliuretanowe VELUX GLU. Budowa profilu i dwukomorowe przeszklenie zapewniają wysoką izolacyjność termiczną.

Co się składa na doskonałość energetyczną okna?

Najważniejszymi czynnikami warunkującymi utrzymanie optymalnej temperatury we wnętrzu poddasza wyposażonego w okna dachowe są właściwości izolacyjne okna, rodzaj zastosowanej szyby oraz odpowiednie uszczelki. Nie bez znaczenia jest także sposób montażu i zadbanie o szczelne połączenie okna z dachem lub ścianą.

Okna dachowe VELUXz pakietem 3-szybowym w pełni spełniają wymagania techniczne zawarte w przepisach wprowadzonych w życie w 2021 roku dotyczące ich cech izolacyjnych. Doskonałe właściwości termoizolacyjne osiągnięto dzięki zastosowaniu dwukomorowych pakietów szybowych oraz innowacyjnej konstrukcji profili okiennych zawierającej dodatkowe elementy izolacyjne. Specjalny system ciepłego montażu BDX opracowany przez VELUX gwarantuje, że okna będą prawidłowo zamontowane. Warto wiedzieć przy tym, że im okno jest głębiej osadzone w dachu i ścianie, tym straty ciepła są mniejsze. Obecnie okna dachowe można montować na dwóch poziomach: standardowym lub obniżonym o 4 cm. Decyzję o poziomie montażu trzeba przy tym podjąć na etapie zakup, gdyż do każdego rodzaju montażu dedykowane są specjalne rodzaje kołnierzy uszczelniających.

 

Z drugiej strony okna dachowe VELUX zapewniają wysoki stopień pozyskania energii słonecznej, wyrażony współczynnikiem przepuszczalności energii całkowitej g=0,55. Gwarantuje on korzystny bilans energetyczny pomiędzy stratami energii wytwarzanej przez ogrzewanie, a pozyskiwaniem ciepła w zimowe dni słoneczne.

 

A co z wentylacją?

Na komfort energetyczny budynku składają się nie tylko straty energii, ale także możliwość zapewnienia odpowiedniej temperatury oraz wysokiej klasy powietrza we wnętrzu przez rozwiązania wentylacyjne oraz systemy zacieniania przed nadmierną penetracją słońca. Okna VELUX w ramach promocyjnego pakietu „Komfort w zestawie” mają wbudowany system wentylacji, który umożliwia wietrzenie wnętrz nawet wtedy, gdy okno jest zamknięte, co znacznie poprawia komfort korzystania z poddaszy.  Z kolei zintegrowana markiza przeciwsłoneczna MHL umożliwia ochronę pomieszczeń w lecie, kiedy słońce operuje bardzo mocno i może powodować nadmierne nagrzewanie pomieszczeń przez szybę. 

Okna Velux

Okna Velux w ramach promocyjnego pakietu „Komfort w zestawie” mają zintegrowaną markizę przeciwsłoneczną MHL.

 

Materiały: Velux


Podepnij swój artykuł

tagi

Okna, Technologie

Twórcza kontynuacja – rozbudowa Uzdrowiska Ustroń
Twórcza kontynuacja – rozbudowa Uzdrowiska Ustroń

W 1959 roku Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej podjęło decyzję o budowie pasa uzdrowiskowo-wypocz ...

Systemy dachowe Bauder w modernizacjach obiektów. Efektywność energetyczna i ochrona klimatu. Webinarium Bauder.
Systemy dachowe Bauder w modernizacjach obiektów. Efektywność energetyczna i ochrona klimatu. Webinarium Bauder.

Zapraszamy na webinarium firmy Bauder, podczas którego zostanie przedstawione zastosowanie hydroizol ...

Dom Szajtrów w Katowicach. Architektura, która zapewnia intymność mieszkańcom – prezentacja online i wywiad
Dom Szajtrów w Katowicach. Architektura, która zapewnia intymność mieszkańcom – prezentacja online i wywiad

Jak zaprojektować nowoczesny i funkcjonalny dom przy jednoczesnym zachowaniu intymności dla jego mie ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Technologie
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera