Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Biblioteka akademicka w Białymstoku od Demiurg Projekt

 

Czas czytania: ~3 min


„Ten budynek nie miał być tylko magazynem książek” – podkreślają członkowie zespołu z pracowni Demiurg Projekt o swojej pracy nad gmachem Biblioteki im. Jerzego Giedroycia. Mimo że inwestor przedstawił architektom bardzo szczegółowe i precyzyjne wytyczne i wymagania, autorzy starali się zamknąć je w ciekawej i adekwatnej do otoczenia formie.

 

Biblioteka akademicka w Białymstoku
Biblioteka akademicka w Białymstoku

Pracownia Demiurg Projekt stała za projektem Biblioteki im. Jerzego Giedroycia, która powstała na terenie nowego kampusu uniwersyteckiego w Białymstoku. Ów kampus dla białostockiej uczelni zaprojektował Marek Budzyński – to jego propozycja zwyciężyła w rozstrzygniętym w 2008 roku konkursie architektonicznym (pierwsze budynki zostały oddane do użytku studentom w 2015 roku). To ważna informacja także w kontekście projektu pracowni Demiurg, bo autorzy odwoływali się nie tylko do opracowanych przez Marka Budzyńskiego brył, ale i jego założeń koncepcyjnych.

Biblioteka akademicka w Białymstoku
Biblioteka akademicka w Białymstoku

Demiurg Projekt dla studentów

Biblioteka akademicka w Białymstoku powstała w pracowni Demiurg Projekt  w oparciu o starannie opracowane wytyczne inwestora, który chciał nie tylko zintegrować rozproszone dotąd archiwa, ale i stworzyć przestrzeń odpowiadającą zarówno obecnym, jak i przyszłym potrzebom pracowników i studentów. Architekci trzymali więc złożony i dosyć jednoznaczny program funkcjonalno-użytkowy, w którym – jak wspomina zespół biura Demiurg Projekt - określono nie tylko parametry wszystkich pomieszczeń, ale m.in. wymagania klimatyczne dla przechowywania zbiorów oraz warunki wytrzymałościowe i jakościowe wszystkich wbudowywanych materiałów. Mimo tych pozornych ograniczeń architekci podjęli próbę stworzenia bryły niebanalnej i oryginalnej.

Biblioteka akademicka w Białymstoku
Biblioteka akademicka w Białymstoku

Gmach białostockiej biblioteki architekci z Demiurg Projekt założyli na planie pięciokąta z wewnętrznym atrium. Uznali, że ta właśnie bryła będzie dobrze korespondowała z budynkami kampusu, z których duża część opiera się o kształt wycinka koła. Istniejąca zabudowa kampusu stała się także inspiracją do rozwiązania formy fasady. O ile w już użytkowanych budynkach szklane fasady odbijają okoliczny las, pracownia Demiurg Projekt postanowili powtórzyć to rozwiązanie w bardziej graficznej formie. „Postanowiliśmy zinterpretować otaczający krajobraz nowoczesnymi metodami, odbijając na elewacji nie tyle pełny wizerunek drzew, co ich geometryczne uproszczenie. Ten współczesny relief, o strukturze przypominającej komputerowy obraz lub wykres, jest na pograniczu świata tworzonego przez naturę oraz człowieka” – wyjaśnia Inga Rolek, główna architektka DEMIURG Project. Ów rysunek stał się bardziej wyrazisty także dzięki temu, że budowlę utrzymano w monochromatycznych i kontrastujących barwach (które tak samo pojawiają się na zewnątrz, jak w środku budynku). „Oscylowanie tylko na odległych fragmentach skali szarości było zamierzone - przez nie budynek jest tłem dla otaczającego kontekstu. Z zewnątrz prym wieść powinna naturalna roślinność, a wewnątrz różnokolorowe zbiory książek i mediów” – podkreślają autorzy projektu.

Biblioteka akademicka w Białymstoku
Biblioteka akademicka w Białymstoku

Projekt biblioteki w relacji z otoczeniem

Nietypowy kształt budynku zdeterminował centralne ulokowanie magazynu książek, wokół którego rozmieszczono biura pracowników. Niewielki kontakt magazynu ze ścianami zewnętrznymi budynku pozwala lepiej chronić zbiory przed zmianami temperatury czy wilgocią. Sercem budynku jest parter, skąd wejść można na antresolę i piętro – do czytelni i innych sal dla studentów. „Kulminacyjne miejsce doświadczania budynku przeniesiono z holu do czytelni, która jako miejsce faktycznego kontaktu ludzi ze zbiorami, miała mieć najbardziej reprezentacyjną rolę. Cała przestrzeń ma wysokość ponad 5 metrów i otwiera się na wewnętrzne przeszklone atrium” – opisują swoją koncepcję architekci z Demiurg Projekt.

 

Zobacz galerię zdjęć obiektu

Biblioteka im. Jerzego Giedroycia - metryczka projektu obiektu

Lokalizacja: Białystok, ul. Ciołkowskiego 1K
Inwestor: Uniwersytet w Białymstoku
Projekt: DEMIURG Project S.A.
Architekci: Inga Rolek, Rafał Murat, Katarzyna Kalicka
Konstruktorzy: Hubert Maciejewski, Jacek Hercog, Michał Polus, Alicja Golusińska, Monika Dętkoś, Monika Kamińska, Grzegorz Jenek
Generalny wykonawca: Budimex S.A.
Powierzchnia użytkowa: 3250 m2 (oraz 170 m2 wewnętrznego atrium)
Powierzchnia całkowita: 6,1 ha
Foto: Maciej Lulko
Źródło: demiurg.com.pl

 


Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Realizacja Budynku, Obiekt Architektoniczny

Nagroda Architektoniczna Prezydenta m.st. Warszawy vol. 10 - wyniki konkursu architektonicznego
Nagroda Architektoniczna Prezydenta m.st. Warszawy vol. 10 - wyniki konkursu architektonicznego

To była jubileuszowa, dziesiąta edycja konkursu o Nagrodę Architektoniczną Prezydenta m. st. Warszaw ...

Budowa Kulturoteki coraz bliżej
Budowa Kulturoteki coraz bliżej

W warszawskiej dzielnicy Wesoła być może już niedługo powstanie wyczekany budynek łączący bibliotekę ...

E-konferencja Skorupa budynku: dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze.
E-konferencja Skorupa budynku: dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze.

Regulacyjne i technologiczne zmiany w zakresie metod wznoszenia budynków doprowadziły w ostatnich la ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kubatura
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera