Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Marsk Tower – stalowa konstrukcja dla turystów

 

Czas czytania: ~1 min


Wieża widokowa Marsk Tower została oddana do użytku latem 2021 roku. Obiekt znajduje się na terenie Parku Narodowego Morza Wattowego w południowo-zachodniej części Danii. Licząca 25 metrów wysokości konstrukcja pozwala turystom na podziwianie rozciągających się w okolicy, znajdujących się pod ochroną i niedostępnych bagien.

 

Marsk Tower w Danii
Marsk Tower w Danii

Projekt obiektu - znak w przestrzeni

Projekt wieży widokowej Marsk Tower powstał w pracowni BIG. Architekci zdecydowali się w bagienną okolicę wkomponować obiekt o wyrazistej, rzeźbiarskiej formie. Aby osiągnąć swój cel zużyli ogromne ilości betonu i stali. Fundamenty wieży ważą 250 ton, stalowa konstrukcja obiektu – 300 ton. Wieża została bowiem wykonano ze stali corten, której rdzawa powierzchnia wg architektów doskonale komponuje się z okolicznym krajobrazem.

Marsk Tower w Danii
Marsk Tower w Danii

Wieża widokowa Marsk Tower projektu BIG ma formę rozszerzającej się ku górze spirali. Na najniższym poziomie konstrukcja ma 6,2 metra średnicy, na szczycie natomiast – 12,7 metrów. Budowla składa się z siedmiu skrętów, a na jej szczyt prowadzi 146 schodów jeśli idzie się do góry i 131 w dół. Największy ze schodów wiodących na szczyt waży aż 3000 kg. Do fundamentów stalową konstrukcję wieży zamocowano za pomocą 48 ogromnych śrub.

Marsk Tower w Danii

Spirala ze stali

Architekci z pracowni BIG spiralną konstrukcję z rdzawej stali wkomponowali w krajobraz, szukając formy korespondującej z pejzażem, ale jednocześnie mogącej się stać znakiem rozpoznawczym okolicy, strukturą rozpoznawalną i charakterystyczną. Autorzy projektu podkreślają, że użyta do budowy stal będzie zmieniała swój wygląd w czasie, będzie pokrywała się patyną, co ma nadawać jej naturalnego wyglądu, harmonizować ze zmieniającymi się wokół porami roku i wyglądem otoczenia.

 

Źródło: marskcamp.com/tower

 


Podepnij swój artykuł

tagi

Architektura Zagraniczna, Obiekt Architektoniczny, Obiekty Zagraniczne

Najmłodszy polski zabytek
Najmłodszy polski zabytek

Jak do tej pory zwykle ważnym kryterium, powodującym wpisanie jakiejś budowli do rejestru zabytków b ...

Światło w architekturze. II edycja
Światło w architekturze. II edycja

Światło w architekturze ma znaczący wpływ na wizualną percepcję budynku, nastrój i zadowolenie użytk ...

Drewniany dom Czarna Perła w Lanckoronie. Architektura, która łączy tradycję z nowoczesnością – prezentacja online i wywiad z architektem
Drewniany dom Czarna Perła w Lanckoronie. Architektura, która łączy tradycję z nowoczesnością – prezentacja online i wywiad z architektem

Czarna Perła w Lanckoronie to dom jednorodzinny, który skalą, formą i detalem nawiązuje do tradycyjn ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Świat
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera