Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Osiedle na Giszowcu – wyniki konkursu architektonicznego

 

Czas czytania: ~3 min


Katowickie Towarzystwo Budownictwa Społecznego Sp. z o.o. jako zamawiający oraz Stowarzyszenie Architektów Polskich SARP oddział w Katowicach jako organizator stały za konkursem architektonicznym na projekt osiedla mieszkaniowego na katowickim Giszowcu. Przy ulicy Kosmicznej, niedaleko szybu KWK Wieczorek ma wyrosnąć zespół czterokondygnacyjnej zabudowy.

 

Projekt nowoczesnego osiedla

Osiedle, na projekt którego rozstrzygnięto właśnie konkurs architektoniczny ma być zaprojektowane w zgodzie z ideami zrównoważonego rozwoju, ma być przyjazne mieszkańcom, ale i środowisku, wpisane w kontekst miejsca i oferujące atrakcyjną przestrzeń wspólną. Zrównoważone, dopasowane do miejsca i potrzeb osiedla, które są zarazem interesujące architektonicznie i wygodne do życia już w Katowicach próbowano budować – przykładem Nowy Nikiszowiec; katowicki TBS ma także gotowy projekt osiedla w samym centrum miasta, wśród historycznej zabudowy.

 

Osiedle ma być unikalnym w skali Polski niskoenergetycznym zespołem mieszkaniowym z szerokim zastosowaniem rozwiązań proekologicznych i prospołecznych” – mówią organizatorzy konkursu architektonicznego, którego celem było znalezienie najlepszej formy dla zespołu czterokondygnacyjnej zabudowy wielorodzinnej w otoczeniu zieleni, energooszczędnej, wykorzystującej odnawialne źródła energii, naturalne światło, oferującej wiele miejsc wspólnych dla mieszkańców. Na konkurs architektoniczny na koncepcję architektoniczno-urbanistyczną osiedla zrównoważonego, które ma powstać przy ul. Kosmicznej w Giszowcu nadesłano 70 zgłoszeń; do złożenia prac konkursowych zostało zaproszonych 57 uczestników. Z tego grona jury wybrało laureatów pierwszej i drugiej nagrody oraz trzech wyróżnień.

 

Poznaj laureatów konkursu architektonicznego

Pierwszą nagrodę w konkursie na projekt osiedla TBS na Giszowcu zdobyła praca dwóch młodych architektek, Kingi Bączyk i Magdaleny Orzeł-Rurańskiej na co dzień współprowadzących pracownię K3Xmore. Obie autorki pochodzą z Katowic i rozumiejąc charakter miejsca zaproponowały zabudowę nawiązującą do lokalnej tradycji. W uzasadnieniu werdyktu zapisano: „Jury doceniło zaproponowane rozwiązania przestrzenne, klarowny układ funkcjonalny części mieszkalnych i parkingów podziemnych, prosty układ mieszkań powiązanych oszczędną formą komunikacji pionowej i poziomej oraz ekonomiczną formę budynków o zwartej bryle bez nadmiaru dodatkowych powierzchni. Dodatkowo zwrócono uwagę na kształtowanie zewnętrznej wspólnej przestrzeni społecznej, rozwiązania urbanistyczne minimalizujące ilość kolizji z istniejącymi sieciami oraz rozwiązania ekologiczne jak np. retencjonowanie wody deszczowej. Dodatkowo, atutem pracy jest możliwość etapowania inwestycji poprzez wydzielenie trzech niezależnych grup budynków”.

Projekt osiedla na Giszowcu w Katowicach

I nagroda: Kinga Bączyk, Magdalena Orzeł-Rurańska

Druga nagroda w katowickim konkursie trafiła do pracowni PROLOG sp. z o.o. (zespół w składzie: Mirabela Jurczenko, Bartosz Kowal, Wojciech Mazan, Bartłomiej Poteralski). Ta praca została nagrodzona „za przedstawienie spójnej wizji osiedla zrównoważonego, manifestującej się zarówno poprzez zastosowaną technologię, kształtowanie rzutów budynków, zaproponowaną urbanistykę, jak i charakter wizualny całego zespołu”. W tym projekcie doceniono także wysokie walory przestrzeni wspólnych w budynkach oraz przestrzeni między budynkami.

Projekt osiedla na Giszowcu w Katowicach

II nagroda: PROLOG sp. z o.o.

Trzy konkursowe wyróżnienia trafiły do pracowni Biuro studiów i projektów Architekt Barbara Średniawa (Barbara Średniawa, Piotr Średniawa), do biura BAH Studio sp. z o.o. (Mateusz Białek, Marcin Harnasz, Bartłomiej Tymosiak, Piotr Rutkowski) oraz do zespołu autorskiego w składzie: Tomasz Berezowski, Damian Radwański, Piotr Szenkowski, Paweł Maryńczuk.

Projekt osiedla na Giszowcu w Katowicach

Wyróżnienie: BAH Studio sp. z o.o.

Projekt osiedla na Giszowcu w Katowicach

Wyróżnienie: Biuro studiów i projektów Architekt Barbara Średniawa

Projekt osiedla na Giszowcu w Katowicach

Wyróżnienie: Tomasz Berezowski, Damian Radwański, Piotr Szenkowski, Paweł Maryńczuk

Źródło: sarp.katowice.pl, tbs.katowice.pl


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Projekt Osiedla, Projekt Architektoniczny, Wyniki Konkursu Architektonicznego, Architektura Mieszkaniowa

Białe domy i amerykański sen
Białe domy i amerykański sen

An Nhiên House to wyjątkowy projekt autorstwa Ho Khue Architects, zlokalizowany w wietnamskim mieści ...

Bernardyńska we Wrocławiu się zmienia
Bernardyńska we Wrocławiu się zmienia

Zakończył się pierwszy etap przebudowy ulicy Bernardyńskiej we Wrocławiu. Finansowana przez dewelope ...

Szare pudełko na sztukę
Szare pudełko na sztukę

9 marca 2024 roku wystawami rzeźby Adolfa Ryszki oraz fotografii Chrisa Niedenthala zainaugurowała s ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Wyniki konkursów
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera