Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


BaseCamp w Katowicach od Emkaa Architekci

 

Czas czytania: ~2 min


Od października 2021 roku studenci i studentki katowickich uczelni mogą mieszkać nie tylko w uczelnianych akademikach czy wynajmowanych lokalach. Teraz mają do wyboru także ogromny obiekt z sieci BaseCamp, prywatny akademik, od początku projektowany tak, aby mieścić nie tylko pokoje, ale i wiele funkcji studentom przydatnych i potrzebnych.

 

Dom studencki Basecamp Katowice I
Dom studencki Basecamp Katowice I

Projekt dla studentów

Sieć BaseCamp ma już swoje obiekty w Łodzi czy Wrocławiu, kolejne są planowane w następnych miastach, w których działają duże wyższe uczelnie. Ta międzynarodowa sieć prywatnych akademików istnieje już w Danii i Niemczech, od jakiegoś czasu rozwija się także w Polsce. „W BaseCamp oferujemy więcej niż pokoje i wspaniałe udogodnienia. Budujemy globalną wspólnotę studencką, tworząc przy tym przyjaźnie na całe życie i tym samym wzmacniając doświadczenia studenckie w najważniejszych latach twojego życia” – mówią twórcy tej sieci obiektów.

Dom studencki Basecamp Katowice I
Dom studencki Basecamp Katowice I

I nie są gołosłowni, bo kolejne obiekty z tej sieci projektowane są z myślą o różnych studenckich potrzebach. W otwieranych obiektach są więc nie tylko pokoje, ale wiele przestrzeni wspólnych, do nauki odpoczynku, rozrywki, są siłownie, punkty usługowe, kawiarnie, sala kinowa, sala gier, zielone dziedzińce. „Części wspólne zostały zaprojektowane tak, aby sprzyjać integracji, zabawie, pracy i kreatywnemu myśleniu” – można przeczytać w opisie inwestycji.

Dom studencki Basecamp Katowice I
Dom studencki Basecamp Katowice I

Prosta bryła wśród bloków

Wiele z należących do tej sieci obiektów powstało poprzez adaptację do nowych potrzeb już istniejących, nierzadko poprzemysłowych budowli – takim jest akademik w Łodzi. Obiekt w Katowicach zbudowany został od nowa, wg projektu pracowni Emkaa Architekci. Siedmiokondygnacyjny, złożony z kilku skrzydeł budynek wyrósł na Osiedlu Paderewskiego, w niewielkiej odległości od kampusu katowickich uczelni, ale i od centrum miasta. Prosta bryła akademika pasuje do okolicznych modernistycznych bloków, mimo że budynek mieści grubo ponad 700 pokoi nie wydaje się przysadzisty, nie dominuje ani nie przytłacza. A jego przeszklone przyziemie czy zielony dziedziniec dodają mu miejskiego wyglądu, lepiej wpisując w katowicką tkankę.

 

Dom studencki Basecamp Katowice I - metryczka projektu budynku

Lokalizacja: Katowice, ul. Paderewskiego

Inwestor: BaseCamp Students

Projekt architektoniczny: Emkaa Architekci

Wykonawca: Mostostal Warszawa

Powierzchnia całkowita: 34 600 m2

Projekt: 2018

Realizacja: 2021

Wartość inwestycji: 102,7 mln zł netto
Foto: mostostal.waw.pl, emkaa.pl


Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

tagi

Realizacja Architektoniczna, Realizacja Budynku

Najmłodszy polski zabytek
Najmłodszy polski zabytek

Jak do tej pory zwykle ważnym kryterium, powodującym wpisanie jakiejś budowli do rejestru zabytków b ...

Światło w architekturze. II edycja
Światło w architekturze. II edycja

Światło w architekturze ma znaczący wpływ na wizualną percepcję budynku, nastrój i zadowolenie użytk ...

Drewniany dom Czarna Perła w Lanckoronie. Architektura, która łączy tradycję z nowoczesnością – prezentacja online i wywiad z architektem
Drewniany dom Czarna Perła w Lanckoronie. Architektura, która łączy tradycję z nowoczesnością – prezentacja online i wywiad z architektem

Czarna Perła w Lanckoronie to dom jednorodzinny, który skalą, formą i detalem nawiązuje do tradycyjn ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kubatura
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera