Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Niezwykła przebudowa muzeum od Design Lab Group

 

Czas czytania: ~3 min


Pracownia Design Lab Group podjęła się niełatwego zadania konserwatorskiego remontu i rozbudowy zabytkowych pofabrycznych zabudowań, które w latach 30. i 40. były świadkami dramatycznych zdarzeń i w których murach w 1945 roku zginęła półtora tysiąca ludzi.

 

Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi
Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi

Design Lab Group ma już na koncie bardzo udany projekt współczesnej interwencji w zabytkowy obiekt, w przypadku Oddziału Radogoszcz Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi zadanie było jednak trudniejsze, bo dotyczyło z jednej strony konserwatorskiego remontu zachowanych elewacji i klatki schodowej dawnej fabryki, z drugiej zaś stworzenia nowoczesnych przestrzeni na pomieszczenie interaktywnej ekspozycji.

Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi
Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi

Przebudowa fabryki

Oddział Radogoszcz Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi – to muzeum, działające w pochodzących z lat 30. XX wieku zabudowaniach dawnej fabryki Samuela Abbego. W latach 1930-1940 w zakładzie włókienniczym mieścił się obóz przesiedleńczy dla ludności cywilnej, później obóz przejściowy w zarządzie gestapo, a w końcu – od 1 lipca 1940 roku – więzienie, w którym w styczniu 1945 roku, w przeddzień wyzwolenia hitlerowcy rozstrzelali 1500 więzionych tu osób, a sam budynek podpalili. Dla upamiętnienia tych tragicznych wydarzeń od lat 60. teren pełni funkcję mauzoleum, a od 1976 prezentowana jest tu także ekspozycja muzealna.

Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi
Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi

Zakończony niedawno remont i rozbudowa Oddziału Radogoszcz Muzeum Tradycji Niepodległościowych projektu Design Lab Group miał kilka celów. Z jednej strony chodziło o dostosowanie budynku do współczesnych wymogów, do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, przebudowę części biurowych czy magazynów, wyposażenie placówki w nowoczesne systemy bezpieczeństwa. Drugim celem było stworzenie w dawnej hali szedowej, będącej niegdyś tkalnią przestrzeni dla interaktywnej wystawy opowiadającej dzieje przedwojennej ulicy Piotrkowskiej.

Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi
Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi

Ceglany budynek z historią

Nie mniej ważnym działaniem architektów był konserwatorski remont zachowanych części dawnej fabryki, na ścianach której zachowały się do dziś ślady po kulach i ogniu – bolesne wspomnienia wydarzeń ze stycznia 1945 roku. Tu projektanci postawili na surowość i prostotę: uznali, że ascetyczna forma pozostałości zabytkowych obiektów będzie przemawiała najsilniej jako zapis tragicznych zdarzeń. Przy okazji przeprowadzonego remontu świetność odzyskały także projektowane dla tej przestrzeni od końca lat 50. przez łódzkich artystów dzieła. Jednym z nich jest niezwykła rzeźba, umieszczona na fasadzie budynku muzealnego: ze stanowiącej budulec elewacji cegły projektanci ukształtowali trójwymiarowe kształty, organiczną strukturę, w której doszukać się można ludzkich sylwetek. Ponadto na terenie mauzoleum znajdują się także inne prace płaskorzeźbione czy wykonane z metalu. Ich projekty opracowali: Tadeusz Łodziana, Antoni Biłas, Wacław Wołosewicz, Roman Modzelewski.

 

Zobacz galerię zdjęć muzeum

Remont i przebudowa Oddziału Radogoszcz Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi - metryczka projektu muzeum

Lokalizacja: Łódź, ul. Zgierska 147
Inwestor: Muzeum Tradycji Niepodległościowych

Projekt: Design Lab Group

Skład zespołu: Karolina Taczalska, Maciej Taczalski, Mateusz Cyganek, Katarzyna Komoń, Wojciech Stępień, Maria Michnowska

Realizacja: 2018-2019

Zdjęcia: Design Lab Group/4 Wymiar Rafał Tomczyk

Źródło: designlab.group


Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Muzeum, Realizacja Architektoniczna, Realizacja Budynku

Urodziny Szybu Krystyna
Urodziny Szybu Krystyna

Budowa wieży wyciągowej szybu Kaiser Wilhelm II na terenie kopalni węgla kamiennego Hohenzollern zak ...

Kultura w kasynie
Kultura w kasynie

Kasyno Kultury, placówka kulturalna działająca w Kwidzynie od końca 2023 roku mieści się w budynku o ...

E-konferencja Skorupa budynku: dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze.
E-konferencja Skorupa budynku: dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze.

Regulacyjne i technologiczne zmiany w zakresie metod wznoszenia budynków doprowadziły w ostatnich la ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kubatura
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera