Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Dom na wrzosowisku z prefabrykatów

 

Czas czytania: ~ 2 min


Paramo to określenie formacji roślinnej występującej w górskich pasmach w Ameryce Południowej. Położone na wysokości ponad 3000 m n.p.m. andyjskie trawy i wrzosowiska pobierają wodę z atmosfery, znacząco wpływając na wilgotny klimat otoczenia. Pracownia ZITA z Bogoty wraz z architektką Cristiną Albornoz przeprowadzili szereg badań architektonicznych mających na celu stworzenie domu mieszkalnego odpowiedniego dla delikatnego ekosystemu andyjskich wrzosowisk. Efektem współpracy stał się dom postawiony na palach i wykonany z prefabrykatów z drewna palonego. Pracownia ZITA z Bogoty wraz z architekt Cristiną Albornoz stworzyli dom z prefabrykatów, który nie ingeruje w ekosystem.

 

Dom na wrzosowisku

Źródło zdjęcia: ZITA

Dom na wrzosowisku

Źródło zdjęcia: ZITA

Konstrukcja domu z prefabrykatów

Aby uniknąć zahamowania przepływu wody gruntowej, zainstalowane filary betonowe nie zostały ze sobą połączone za pomocą belek stropowych. Na palach zamontowano szereg prefabrykowanych ścian i dach z płyty OSB, co znacznie skróciło czas budowy i zmniejszyło ilość odpadów. Budynek został skonstruowany ręcznie, uniknięto zatem sprowadzania na wrzosowiska ciężkiego sprzętu. Dom składa się z dwóch części połączonych ze sobą przeszklonym łącznikiem oraz z podwieszanej werandy, z której można podziwiać malowniczy górski pejzaż. W części głównej budynku znajduje się sypialnia, łazienka oraz strefa dzienna z kuchnią. Z kolei w drugiej części umieszczono dwa pokoje oraz dwie łazienki. Z salonu rozpościera się widok na północne wrzosowiska, a przeszklenie o dużej powierzchni daje efekt połączenia werandy z wnętrzem. Okna salonu wyposażone są w stalowe zamknięcie, które może być uruchomione za pomocą ręcznego wciągnika łańcuchowego. Na temat budynków konstruowanych z prefabrykatów pisaliśmy już przy okazji osiedla mieszkaniowego w Toruniu.

Dom na wrzosowisku

Źródło zdjęcia: ZITA

Dom na wrzosowisku

Źródło zdjęcia: ZITA

Energooszczędny dom z palonego drewna

Podczas budowy nowatorskiego domu z prefabrykatów zastosowano szereg strategii budownictwa pasywnego. Średnia roczna temperatura w tamtejszych okolicach wynosi 8°C, a wilgotność aż 85%. W odpowiedzi na trudne warunki klimatyczne postawiono na rozwiązania, które eliminują korzystanie z elektrycznych systemów grzewczych. Falisty kształt dachu oraz odpowiednie usytuowanie otworów w ścianach umożliwiają nasłonecznienie wnętrza budynku. Fragmenty ścian stworzone z cementu znajdują się pod świetlikami i pochłaniają ciepło za dnia, oddając je w nocy. Podobną funkcję spełnia kamienna podłoga w przeszklonym łączniku łączącym dwie części domu. Konstrukcja budynku stworzona na betonowych palach sprawia, że do wnętrza przedostaje się mniej wilgoci. Istotną rolę spełnia elewacja wykonana z palonego drewna sosny cyprysowej, które jest wysoce odporne na wilgoć, pleśń i insekty. Wnętrze domu zostało wykończone sklejką, która jednocześnie zatrzymuje nagromadzone w ciągu dnia ciepło.

 

Zobacz galerię zdjęć domu

Dom na wrzosowisku – metryczka projektu domu

Projekt: ZITA,  Cristina Albornoz

Nazwa projektu: Dom na andyjskim wrzosowisku

Realizacja: 2021

Lokalizacja: Kolumbia

Źródło zdjęć: zi-ta.co


Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Architektura Zagraniczna , Realizacje Zagraniczne , Bryła Domu , Dom Jednorodzinny

Antonio Gaudi będzie świętym?
Antonio Gaudi będzie świętym?

Kilka dni temu papież Franciszek zaaprobował dekret o heroiczności cnót hiszpańskiego architekta Ant ...

Internauci zdecydowali. Znamy zwycięzców głosowania w plebiscycie Polska Architektura XXL 2024
Internauci zdecydowali. Znamy zwycięzców głosowania w plebiscycie Polska Architektura XXL 2024

Znamy wyniki głosowania internautów w ramach siedemnastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. ...

Ceglane dworce odzyskują blask
Ceglane dworce odzyskują blask

Na chwilę przed wielkanocnymi podróżami świątecznymi prezentujemy kolejne dwa budynki dworcowe, któr ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kubatura
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera