Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Dom na wrzosowisku z prefabrykatów

 

Czas czytania: ~2 min


Paramo to określenie formacji roślinnej występującej w górskich pasmach w Ameryce Południowej. Położone na wysokości ponad 3000 m n.p.m. andyjskie trawy i wrzosowiska pobierają wodę z atmosfery, znacząco wpływając na wilgotny klimat otoczenia. Pracownia ZITA z Bogoty wraz z architektką Cristiną Albornoz przeprowadzili szereg badań architektonicznych mających na celu stworzenie domu mieszkalnego odpowiedniego dla delikatnego ekosystemu andyjskich wrzosowisk. Efektem współpracy stał się dom postawiony na palach i wykonany z prefabrykatów z drewna palonego. Pracownia ZITA z Bogoty wraz z architekt Cristiną Albornoz stworzyli dom z prefabrykatów, który nie ingeruje w ekosystem.

 

Dom na wrzosowisku

Źródło zdjęcia: ZITA

Dom na wrzosowisku

Źródło zdjęcia: ZITA

Konstrukcja domu z prefabrykatów

Aby uniknąć zahamowania przepływu wody gruntowej, zainstalowane filary betonowe nie zostały ze sobą połączone za pomocą belek stropowych. Na palach zamontowano szereg prefabrykowanych ścian i dach z płyty OSB, co znacznie skróciło czas budowy i zmniejszyło ilość odpadów. Budynek został skonstruowany ręcznie, uniknięto zatem sprowadzania na wrzosowiska ciężkiego sprzętu. Dom składa się z dwóch części połączonych ze sobą przeszklonym łącznikiem oraz z podwieszanej werandy, z której można podziwiać malowniczy górski pejzaż. W części głównej budynku znajduje się sypialnia, łazienka oraz strefa dzienna z kuchnią. Z kolei w drugiej części umieszczono dwa pokoje oraz dwie łazienki. Z salonu rozpościera się widok na północne wrzosowiska, a przeszklenie o dużej powierzchni daje efekt połączenia werandy z wnętrzem. Okna salonu wyposażone są w stalowe zamknięcie, które może być uruchomione za pomocą ręcznego wciągnika łańcuchowego. Na temat budynków konstruowanych z prefabrykatów pisaliśmy już przy okazji osiedla mieszkaniowego w Toruniu.

Dom na wrzosowisku

Źródło zdjęcia: ZITA

Dom na wrzosowisku

Źródło zdjęcia: ZITA

Energooszczędny dom z palonego drewna

Podczas budowy nowatorskiego domu z prefabrykatów zastosowano szereg strategii budownictwa pasywnego. Średnia roczna temperatura w tamtejszych okolicach wynosi 8°C, a wilgotność aż 85%. W odpowiedzi na trudne warunki klimatyczne postawiono na rozwiązania, które eliminują korzystanie z elektrycznych systemów grzewczych. Falisty kształt dachu oraz odpowiednie usytuowanie otworów w ścianach umożliwiają nasłonecznienie wnętrza budynku. Fragmenty ścian stworzone z cementu znajdują się pod świetlikami i pochłaniają ciepło za dnia, oddając je w nocy. Podobną funkcję spełnia kamienna podłoga w przeszklonym łączniku łączącym dwie części domu. Konstrukcja budynku stworzona na betonowych palach sprawia, że do wnętrza przedostaje się mniej wilgoci. Istotną rolę spełnia elewacja wykonana z palonego drewna sosny cyprysowej, które jest wysoce odporne na wilgoć, pleśń i insekty. Wnętrze domu zostało wykończone sklejką, która jednocześnie zatrzymuje nagromadzone w ciągu dnia ciepło.

 

Zobacz galerię zdjęć domu

Dom na wrzosowisku – metryczka projektu domu

Projekt: ZITA,  Cristina Albornoz

Nazwa projektu: Dom na andyjskim wrzosowisku

Realizacja: 2021

Lokalizacja: Kolumbia

Źródło zdjęć: zi-ta.co


Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

tagi

Architektura Zagraniczna, Realizacje Zagraniczne, Bryła Domu, Dom Jednorodzinny

Amfiteatr im. I.J. Paderewskiego w Koszalinie - przebudowa z szacunkiem
Amfiteatr im. I.J. Paderewskiego w Koszalinie - przebudowa z szacunkiem

Amfiteatr im. Ignacego Jana Paderewskiego w Koszalinie został wybudowany w 1973 roku według projektu ...

Drewniany dom Czarna Perła w Lanckoronie. Architektura, która łączy tradycję z nowoczesnością – prezentacja online i wywiad z architektem
Drewniany dom Czarna Perła w Lanckoronie. Architektura, która łączy tradycję z nowoczesnością – prezentacja online i wywiad z architektem

Czarna Perła w Lanckoronie to dom jednorodzinny, który skalą, formą i detalem nawiązuje do tradycyjn ...

Żółty krokodyl. Niezwykłe przedszkole KIDO w Aleksandrowie Łódzkim – prezentacja online i wywiad z architektami
Żółty krokodyl. Niezwykłe przedszkole KIDO w Aleksandrowie Łódzkim – prezentacja online i wywiad z architektami

Żółty krokodyl – to właśnie widzą w tej bryle dzieci. Dorośli dostrzegają w pilastym dachu echo fabr ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kubatura
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera