Wyniki konkursu architektonicznego na Molo Południowe w Gdyni - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Molo Południowe – będzie nowa atrakcja Gdyni

 

Czas czytania: ~3 min


Znamy laureatów i wyróżnionych w konkursie studialno-ideowym na projekt zabudowy i zagospodarowania jednego z najbardziej znanych i lubianych miejsc w Gdyni – Molo Południowego, czyli nadmorskiego terenu na zakończeniu Skweru Kościuszki, tuż obok Akwarium Gdyńskiego. Główna oś kompozycyjna miasta, „Pirs Przyszłości”, ma zyskać nową atrakcję.

 

Przedmiotem ogłoszonego przez prezydenta Miasta Gdyni konkursu było opracowanie projektu zabudowy i zagospodarowania najważniejszej osi kompozycyjnej Gdyni – Skweru Kościuszki, Alei Jana Pawła II oraz Mola Południowego. „Uzyskane rozwiązania mają posłużyć określeniu kierunków przemian, które pozwolą wykorzystać potencjał tej przestrzeni. Nagrodzone i wyróżnione prace stanowić będą inspiracje do ustalenia zagospodarowania i przyszłych przekształceń obszaru objętego konkursem” – zapisano w regulaminie konkursu. Czy przyszła wizja zagospodarowania tej okolicy dołączy do wysoko ocenianych nowych realizacji w portowych i nadmorskich częściach miasta, jak Muzeum Emigracji czy terminal portowy?

 

Morska tożsamość Gdyni, odważne wizje roztaczające widok na morze i dbałość o modernistyczne tradycje – to główne motywy, które towarzyszyły architektom pochylającym się nad kwestią nowego zagospodarowania jednej z wizytówek Gdyni” – zauważyli jurorzy konkursu architektonicznego na projekt Molo Południowego w Gdyni. Spośród 16 zgłoszonych prac sąd konkursowy wybrał zdobywców trzech nagród i trzech wyróżnień. Przy ocenie prac konkursowych sąd brał pod uwagę przede wszystkim identyfikację tożsamości przestrzeni urbanistycznej i architektonicznej miasta - na tym tle oceniano oryginalność i atrakcyjność proponowanej wizji i poszczególnych rozwiązań. Ważny był też stopień, w jakim proponowane rozwiązania przyczynią się do kreowania i wydobywania tożsamości i atrakcyjności miejsca.

 

Najlepszy projekt przestrzeni publicznej

Pierwszą nagrodę w tym konkursie architektonicznym przyznano projektowi nadesłanemu przez warszawską pracownię SMOL Architekt (zespół w składzie: Tomasz Smol i Edyta Smol). Tym, co najbardziej urzekło jury była nadziemna promenada usytuowana wzdłuż głównej osi kompozycyjnej, zakończona tarasem widokowym o kolistym rzeźbiarskim kształcie, stanowiąca główny element tego projektu. Dzięki niej trasa widokowa otwiera panoramę na port jak i Zatokę Gdańską, kreując sekwencję kolejnych widoków na całej długości pirsu. Doceniono w tym projekcie również zaprojektowany na końcu Mola Południowego wielofunkcyjny plac miejski przeznaczony na wszelkiego rodzaju wydarzenia kulturalne i sportowe, a także pasaż, zawierający modułowe obiekty kubaturowe przeznaczone na drobne usługi, umożliwiający spacery nawet w niesprzyjających warunkach pogodowych. W projekcie za właściwe jurorzy uznali także zachowanie zieleni czy projekty małej architektury swoimi formami nawiązujące do modernistycznego dziedzictwa architektury Gdyni. „Wybraliśmy w zgodnym głosowaniu pracę, która naszym zdaniem najdokładniej odpowiadała na problemy sformułowane w regulaminowych pytaniach i zagadnieniach. Przede wszystkim priorytetowo traktowała kwestie istnienia zabytkowej osi komunikacyjnej, poza tym ucieleśniała pomysł stworzenia dobrego i dogodnego widoku na morze w różne strony poprzez zaprojektowanie specjalnej kładki spacerowej, ponadto przewidywała wielofunkcyjność tych przestrzeni, które pozostają pod kładką, rozumiejąc potrzeby miasta, takie jak na przykład organizacja różnego rodzaju imprez” – komentowała zwycięską koncepcję Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki.

Drugą nagrodę otrzymali za wspólną koncepcję Dominik Sędzicki, Jarosław Bąkowski, Aleksander Bielawski, Michał Lubas, Maja Karoń i Natalia Gruchała.

Trzecią nagrodę sąd konkursowy postanowił przyznać trzyosobowemu zespołowi: Bazyli Domsta, Kacper Ludwiczak, Beata Wróblewska.

Wyróżnienia uzyskały prace zespołów: Jakub Bladowski, Robert Juchnevic (Roark Studio Sp. z o.o. sp.k. / Designbotic sp. z o.o.), Kacper Radziszewski (Designbotic sp. z o.o.), Anna Modrzejewska, Ada Kowalska, Anna Czech (Roark Studio Sp. z o.o. sp.k.); Jakub Lipski, opracowanie: Jerzy Wierciński, Grzegorz Kulka, Julia Lipska; Marek Bystroń.

Zwycięskie i wyróżnione prace można obejrzeć na wystawie pokonkursowej InfoBoxie przy ul. Świętojańskiej 30 w Gdyni. Wystawa czynna będzie do 16 stycznia 2022 roku.

 

Źródło: gdynia.pl


Podepnij swój artykuł

tagi

Wyniki Konkursu Architektonicznego, Projekt Architektoniczny, Przestrzeń Publiczna, Hot

In/Out House - dom otoczony betonowym murem
In/Out House - dom otoczony betonowym murem

W Krakowie zrealizowano interesujący projekt, którego cechą charakterystyczną jest betonowy mur okal ...

Startuje Plebiscyt Polska Architektura XXL 2021 - czekamy na zgłoszenia realizacji
Startuje Plebiscyt Polska Architektura XXL 2021 - czekamy na zgłoszenia realizacji

Co działo się na polskiej scenie architektonicznej w 2021 roku? Które realizacje pozostawią swój trw ...

Kaplica Ostatniego Pożegnania w Rychwałdzie - prezentacja obiektu
Kaplica Ostatniego Pożegnania w Rychwałdzie - prezentacja obiektu

Zwycięzcą konkursu Salon Architektury 2021 była Kaplica Ostatniego Pożegnania, projekt Jakuba Turbas ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Wyniki konkursów
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera