Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Podsumowanie 2021 roku w architekturze

 

Czas czytania: ~3 min


Koniec roku – to zawsze czas podsumowań. Trudno więc nie ulec pokusie stworzenia zbioru tematów, które zajmowały nasze głowy w ostatnim roku, albo które z perspektywy kilku miesięcy wydają się ważne, bo może będą wpływały także na nas w kolejnych latach. Oto subiektywny wybór kilku takich tematów.

 

Nagroda Pritzkera dla pracowni Lacaton&Vassal

Nagroda Pritzkera – to zawsze ważne wydarzenie dla architektonicznego świata. Jednak w tym roku postacie laureatów tego bardzo prestiżowego wyróżnienia dają bardziej niż zwykle do myślenia. Są bowiem chyba ostatecznym dowodem na to, że myślenie o architekturze musi się zmienić, albo raczej – że już się zmienia. Najważniejszą nagrodę architektoniczną świata otrzymali bowiem Anne Lacaton i Jean-Philippe Vassal, architekci, którzy zamiast burzyć i budować nowe, lepsze, większe gmachy wolą modyfikować i remontować te, które już istnieją. To przeciwieństwo obowiązującego dotychczas paradygmatu, dotyczącego zresztą także wielu innych dziedzin naszego życia, że należy wciąż iść do przodu, robić wszystko wciąż bardziej, więcej, lepiej. Postawa pracowni Lacaton&Vassal wskazuje na nowe i w obliczu zmian klimatu, przeludnienia, tej i kolejnych pandemii chyba niezbędne działanie: zwolnienie, docenienie tego, co już jest.

Anne Lacaton i Jean-Philippe Vassal
Proj. Anne Lacaton i Jean-Philippe Vassal

2,5-metrowe mieszkanie

Rok 2021 upłynął pod znakiem patodeweloperki. Wiele mówiło się i pisało o tym, w jaki niebezpieczną stronę zmierza polski rynek mieszkaniowy pozbawiony regulacji i właściwie w całości sprywatyzowany. Przykładem obchodzenie przepisu, mówiącego o tym, że „mieszkanie” musi mieć minimum 25 m2 powierzchni. Dla dewelopera nie jest więc problemem sprzedawanie kilkunastometrowej klitki pod nazwą „mikroapartamentu”; inną odmianą tego zjawiska jest traktowanie mieszkań jako instrumentów inwestycyjnych – coraz więcej mieszkań sprzedawanych jest jako rodzaj inwestycji, która wcale nie służy do mieszkania. Pod koniec roku media rozgrzała do czerwoności oferta dewelopera z Koszalina, który w swojej ofercie miał lokal o powierzchni 2,5 m2. To skrajny przypadek dobrze obrazujący niedobry proces dziejący się na naszych oczach.  

Mikroapartamenty

Dobre szkoły

Wśród dobrych wiadomości z mijającego roku na pewno warto wymienić wielką zmianę, jaka dzieje się w projektowaniu budynków dla edukacji. Coraz liczniejsze doskonale zaprojektowane obiekty dla najmłodszych, żłobki, przedszkola i szkoły pokazują, że przemyślane, estetyczne i funkcjonalne zarazem projekty przynoszą korzyść całym społecznościom, warto więc w nie inwestować. Nowe budynki szkolne zdobywają nagrody, ale i uznanie użytkowników, a w ślad za tymi sukcesami kolejne gminy decydują się na remonty i modernizacje placówek oświatowych lub na budowanie nowych, na projekty których ogłaszane są konkursy architektoniczne. Warszawski ratusz wydał w 2021 roku nawet specjalny poradnik dobrych praktyk, skonstruowany na bazie licznych analiz i doświadczeń zbiór wskazówek i wytycznych na temat tego, czym charakteryzować się powinna dobrze zaprojektowana szkoła.

Projekt szkoły

Konkursowy projekt szkoły we Wrocławiu

Szkolna architektura

Szkoła podstawowa nr 399 z przedszkolem, Warszawa

Architektura online

2021 rok – to drugi rok pandemii, która czasowo zamknęła nas w domach, a przede wszystkim przyczyniła się do zmian w organizowaniu różnorakich wydarzeń. Nawet jeśli niektóre z nich wciąż odbywają się „na żywo”, większość i tak jest transmitowana przez internet. Ma to swoje wady, największą jest z pewnością brak bezpośredniego kontaktu z prelegentami czy twórcami, nie można nie docenić jednak tego, że przeniesienie wielu spotkań do sieci znacznie zwiększyło ich dostępność. W ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy przyzwyczailiśmy się chyba już do uczestnictwa w życiu kulturalnym za pomocą komputera. Możliwość brania udziału w spotkaniach, debatach, konferencjach, prezentacjach organizowanych w całej Polsce (a także zagranicą) z pewnością poszerza możliwości rozwijania swoich architektonicznych zainteresowań.

zoom

Kengo Kuma w Krakowie

Na szczęście jednak rok 2021 przyniósł coś także tym, którzy chcą architektury doświadczać wieloma zmysłami. Pod koniec roku w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie została otwarta wystawa poświęcona jednemu z ważniejszych współczesnych architektów, Kengo Kumie. Japończyk został niedawno zaliczony do grona 100 najbardziej wpływowych ludzi świata. To wyjątkowa okazja lepszego poznania ważnego, ciekawego i nieoczywistego dorobku cenionego architekta. Wystawa czynna będzie do 3 maja 2022 roku.

© Kengo Kuma & Associates

Kengo Kuma

Kengo Kuma

© Kengo Kuma & Associates

 

Grupa Sztuka Architektury życzy szczęśliwego 2022 roku!


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Polska Architektura, Architektura Zagraniczna

Hanza Tower - wielofunkcyjna wieża
Hanza Tower - wielofunkcyjna wieża

24 piętra mieszkalne, cztery biurowe, trzy konferencyjne, dwie handlowo-usługowe, a pod ziemią trzy ...

E-konferencja: Fasady i prefabrykacja
E-konferencja: Fasady i prefabrykacja

Fasady to elementy budynków, które są widoczne z zewnątrz i stanowią jego pierwszą i najważniejszą w ...

Zgłoś realizację do Plebiscytu Polska Architektura XXL 2022
Zgłoś realizację do Plebiscytu Polska Architektura XXL 2022

Grupa Sztuka Architektury zaprasza do udziału w XV edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL, któreg ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera