Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Nagroda Pritzkera 2021 dla duetu Lacaton & Vassal

 

Czas czytania: ~3 min


16 marca 2021 roku powiększyła się lista laureatów nagrody Pritzkera, która uważana za najważniejszą nagrodę architektoniczną świata jest właściwie równoznaczna z wejściem laureata do panteonu najważniejszych współczesnych projektantów na naszej planecie. Nagroda Pritzkera przyznawana jest od 1972 roku, zawsze za całokształt twórczości.

 

Nagroda Pritzkera 2021

Anne Lacaton i Jean-Philippe Vassal

Poznaj laureatów najważniejszej nagrody architektonicznej

W tym roku jury pod przewodnictwem laureata Pritzker Prize z 2016 roku, Alejandro Araveny zdecydowało się przyznać tę cenną nagrodę parze architektów z Francji. Anne Lacaton i Jean-Philippe Vassal poznali się w latach 70. podczas studiów na École Nationale Supérieure d'Architecture et de Paysage de Bordeaux; na początku lat 70. Anne Lacaton rozpoczęła studia urbanistyczne na Bordeaux Montaigne University, zaś Jean-Philippe Vassal wyjechał do Nigru aby pracować tam jako urbanista. Jak sam twierdzi, to właśnie tam zobaczył, jak ubogie społeczności nieustannie adaptują, przerabiają i modernizują istniejące budynki. To tam uznał, a postawą tą zaraził swoją wspólniczkę, że nie trzeba wciąż budować nowych obiektów by rozwijać architekturę i poprawiać jakość życia jej użytkowników oraz przestrzeń miast.

Anne Lacaton i Jean-Philippe Vassal w 1987 roku założyli w Paryżu własną pracownię Lacaton & Vassal. W latach 90. laureaci Nagrody Pritzkera opracowywali projekty architektoniczne domów jednorodzinnych wykorzystujących naturalne warunki (wiatr czy słońce), szanujące otoczenie (np. dopasowane do drzew rosnących na działce), budowane z materiałów z recyklingu; później zajęli się również projektowaniem osiedli tanich, dostępnych mieszkań komunalnych. W 2009 roku zaprojektowali siedzibę uczelni architektonicznej École Nationale Supérieure d’Architecture de Nantes, maksymalnie otwarty, jasny i elastyczny w użytkowaniu obiekt, który miał być tylko lekką oprawą dla działań studentów. 

Nagroda Pritzkera 2021

École Nationale Supérieure d’Architecture de Nantes

Nagroda Pritzkera 2021

École Nationale Supérieure d’Architecture de Nantes

Nagroda Pritzkera dla francuskich architektów

Dziś architekci z Lacaton & Vassal swoje działania koncentrują przede wszystkim wokół modernizacji i przebudów istniejących obiektów. W 2014 roku w Dunkierce powstało centrum kultury Frac zbudowane wg ich projektu przebudowy i adaptacji do nowych potrzeb nieużywanego hangaru na łodzie; największym echem jednak odbiły się na świecie ich projekty związane z dużymi osiedlami mieszkaniowymi.

Nagroda Pritzkera 2021

Centrum kultury FRAC

Nagroda Pritzkera 2021

Centrum kultury FRAC

Od blisko dekady  Lacaton & Vassal zajmują się tworzeniem projektów architektonicznych modernizacji bloków mieszkalnych z lat 60. i 70. W 2011 roku zaprojektowali modernizację 16-piętrowego bloku Tour Bois le Prêtre w Paryżu – to pierwszy ich zrealizowany pomysł na to, jak można poprawić jakość przestrzeni w wielkich modernistycznych budynkach mieszkalnych (wcześniej tworzyli na ten temat opracowania teoretyczne).

Nagroda Pritzkera 2021

Tour Bois le Prêtre, Paryż

W kolejnych latach przybywało takich realizacji w dorobku pracowni Lacaton & Vassal – przebudowali m.in. osiedle La Chesnaie w Saint-Nazaire, a w 2017 roku zakończyła się przebudowa trzech ogromnych bloków na osiedlu Grand Parc  w Bordeaux, za którą to architekci w 2019 roku otrzymali Mies van der Rohe Award, a dziennik „Guardian” zaliczył tę realizację do grona 25 najważniejszych budynków XXI wieku.

Nagroda Pritzkera 2021

Osiedle komunalne w Saint-Nazaire

Nagroda Pritzkera 2021

Osiedle komunalne w Saint-Nazaire

Przemiana trzech ogromnych bloków w nowoczesne i wygodne miejsca do życia okazała się nie tylko udana. Kosztowała kilkukrotnie mniej niż rozbiórka bloków i budowanie nowych, trwała znacznie krócej, nie wymagała wyprowadzki mieszkańców, nie obciążyła też prawie w ogóle środowiska porównując ze śladem, jaki na naturze odcisnęłaby rozbiórka i budowa nowych domów.

Nagroda Pritzkera 2021

Grand Parc, Bordeaux

Nagroda Pritzkera 2021

Grand Parc, Bordeaux

Nigdy nie wyburzaj, nigdy nie usuwaj ani nie zastępuj, zawsze dodawaj, przekształcaj i wykorzystuj ponownie!” - te słowa przypisuje się duetowi Lacaton & Vassal, który właśnie za tę dość nową postawę etyczną i zawodową otrzymał w tym roku Nagrodę Pritzkera.

Nagroda Pritzkera 2021

Akademik w Paryżu

Nagroda Pritzkera 2021

Akademik w Paryżu

Nagroda Pritzkera 2021

Latapie House

Zdjęcia: Laurent Chalet, Philippe Ruault

Źródło: pritzkerprize.com, lacatonvassal.com


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Nagroda Architektoniczna, Nagroda Pritzkera

Efektowny zakład
Efektowny zakład

„Podstawą do opracowania koncepcji projektowej były ograniczenia” – mówią członkowie zespołu pracown ...

Zagłosuj w Plebiscycie Polska Architektura XXL 2023. Wybierz najlepszą realizację architektoniczną minionego roku.
Zagłosuj w Plebiscycie Polska Architektura XXL 2023. Wybierz najlepszą realizację architektoniczną minionego roku.

Weź udział w Plebiscycie Polska Architektura XXL 2023 i oddaj swój głos na najlepszą realizację arch ...

Torus symbolem miasta
Torus symbolem miasta

Charakterystyczna konstrukcja górująca nad częścią Ciechanowa powszechnie nazywana jest wieżą ciśnie ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nagroda Pritzkera
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera