Plac Juliusza Kossaka w Krakowie zyska nowy wygląd - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Nowy pomysł na Plac Juliusza Kossaka w Krakowie

 

Czas czytania: ~2 min


Konkurs architektoniczny na opracowanie koncepcji przebudowy Placu Juliusza Kossaka w Krakowie zorganizował Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie we współpracy ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich Oddział Kraków. Tematem konkursu był nie tylko sam plac – poszukiwano również studialnych opracowań przebudowy terenów wokół Dworku Kossakówka oraz Plant przy ul. Retoryka

 

Plac Kossaka ma stanowić reprezentacyjną przestrzeń publiczną jako wnętrze urbanistyczne posiadające wgląd w najbardziej reprezentatywne osie i panoramy widokowe Krakowa w tym na Wawel, Bulwary Wiślane i ul. Retoryka, zlokalizowane w bezpośrednim sąsiedztwie Dworku Kossakówka – czyli domu rodzinnego rodziny Kossaków” – pisano w regulaminie konkursu, podkreślając rangę i znaczenie tej przestrzeni na mapie miasta. To kolejny po m.in. Warszawie (Nowe Centrum Warszawy) czy Mysłowicach (Centrum Mysłowic) rozstrzygnięty w ostatnich miesiącach konkurs na ważny w przestrzeni miasta obszar centrum.

 

Plac Kossaka ma pełnić funkcję terenu zieleni stanowiącego atrakcyjną przestrzeń publiczną, zieloną enklawę na trasie wzmożonego ruchu pieszych i rowerzystów, ograniczającą efekt „miejskiej wyspy ciepła”, a jednocześnie powinien stanowić zaproszenie do skorzystania z oferty kulturalnej przyszłego muzeum w Dworku Kossakówka oraz docenienia walorów ulicy Retoryka z towarzyszącymi jej zabytkowymi kamienicami” – opisywano cel konkursu w jego założeniach. Spośród nadesłanych na konkurs prac sąd konkursowy pod przewodnictwem Marcina Bratańca zdecydował się przyznać tylko pierwszą i trzecią nagrodę.

 

Zobacz nagrodzone projekty placu

Pierwszą nagrodę w konkursie na „koncepcję przebudowy placu Juliusza Kossaka z elementami studialnymi przebudowy terenów wokół Dworku Kossakówka oraz plant przy ul. Retoryka” otrzymała pracownia ngo + pasierbinski z Krakowa w składzie: Piotr Pasierbiński, Duc Ngo. Jurorzy docenili „silną, wyrazistą kompozycję koła-enklawy zieleni, która porządkuje obszar wnętrza urbanistycznego, budując nową tożsamość na poszanowaniu historii, otoczenia i tradycji, stając się tętniącym życiem miejscem spotkań jak niegdyś Willa Kossakówka”. Nagrodzony projekt cechuje zrozumienie topografii i otwarcie na najważniejsze widoki i osie kompozycyjne; w zaproponowanym układzie zieleni sędziwie dostrzegli inspiracje poetyckością malarstwa Juliusza Kossaka. W pracy doceniono także wspomnienie o dawnym przebiegu rzeki Rudawy. „Proponowane rozwiązanie projektowe w pracy konkursowej jest elastyczne i ekonomiczne, zarówno w realizacji jak i eksploatacji. Wrażliwość na kreowanie nowej przestrzeni przy jednoczesnym poszanowaniu historii miejsca jest atutem tej pracy” – zapisano w werdykcie.

Projekt Placu Juliusza Kossaka w Krakowie

I nagroda: pracownia ngo +

Projekt Placu Juliusza Kossaka w Krakowie

I nagroda: pracownia ngo +

Trzecia nagroda w tym konkursie architektonicznym trafiła do biura Bartosz Dendura Pracownia Architektoniczna studio4SPACE z Krakowa (skład zespołu autorskiego: Bartosz Dendura, Martyna Mądry, Katarzyna Przybyło, Tomasz Obara, Lukas Olma, Sylwia Chudzik, Julian Wandzilak). „Nagrodę przyznano za odważną ideę przekształcenia dotychczasowej funkcji Placu Kossaka w gęsto zazieleniony plac miejski. Doceniono próbę stworzenia wnętrza, z którego otwierają się widoki na Wawel, Kossakówkę oraz w kierunku ul. Retoryka. Autorzy pracy położyli duży nacisk na rozwiązania proekologiczne wykorzystujące elementy NBS” – podkreślili członkowie sądu konkursowego.

Projekt Placu Juliusza Kossaka w Krakowie

III nagroda: Pracownia Architektoniczna studio4SPACE

Projekt Placu Juliusza Kossaka w Krakowie

III nagroda: Pracownia Architektoniczna studio4SPACE

Źródło: sarp.krakow.pl


Podepnij swój artykuł

tagi

Plac Miejski, Przestrzeń Publiczna, Wyniki Konkursu Architektonicznego

Miejski plac dla każdego
Miejski plac dla każdego

Dokonana przez pracownię neostudio przemiana Rynku Nowego Miasta w Wieleniu stanowi pierwszą część s ...

Startuje Plebiscyt Polska Architektura XXL 2021 - czekamy na zgłoszenia realizacji
Startuje Plebiscyt Polska Architektura XXL 2021 - czekamy na zgłoszenia realizacji

Co działo się na polskiej scenie architektonicznej w 2021 roku? Które realizacje pozostawią swój trw ...

Kaplica Ostatniego Pożegnania w Rychwałdzie - prezentacja obiektu
Kaplica Ostatniego Pożegnania w Rychwałdzie - prezentacja obiektu

Zwycięzcą konkursu Salon Architektury 2021 była Kaplica Ostatniego Pożegnania, projekt Jakuba Turbas ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Wyniki konkursów
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera