Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Nowy pomysł na Plac Juliusza Kossaka w Krakowie

 

Czas czytania: ~2 min


Konkurs architektoniczny na opracowanie koncepcji przebudowy Placu Juliusza Kossaka w Krakowie zorganizował Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie we współpracy ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich Oddział Kraków. Tematem konkursu był nie tylko sam plac – poszukiwano również studialnych opracowań przebudowy terenów wokół Dworku Kossakówka oraz Plant przy ul. Retoryka

 

Plac Kossaka ma stanowić reprezentacyjną przestrzeń publiczną jako wnętrze urbanistyczne posiadające wgląd w najbardziej reprezentatywne osie i panoramy widokowe Krakowa w tym na Wawel, Bulwary Wiślane i ul. Retoryka, zlokalizowane w bezpośrednim sąsiedztwie Dworku Kossakówka – czyli domu rodzinnego rodziny Kossaków” – pisano w regulaminie konkursu, podkreślając rangę i znaczenie tej przestrzeni na mapie miasta. To kolejny po m.in. Warszawie (Nowe Centrum Warszawy) czy Mysłowicach (Centrum Mysłowic) rozstrzygnięty w ostatnich miesiącach konkurs na ważny w przestrzeni miasta obszar centrum.

 

Plac Kossaka ma pełnić funkcję terenu zieleni stanowiącego atrakcyjną przestrzeń publiczną, zieloną enklawę na trasie wzmożonego ruchu pieszych i rowerzystów, ograniczającą efekt „miejskiej wyspy ciepła”, a jednocześnie powinien stanowić zaproszenie do skorzystania z oferty kulturalnej przyszłego muzeum w Dworku Kossakówka oraz docenienia walorów ulicy Retoryka z towarzyszącymi jej zabytkowymi kamienicami” – opisywano cel konkursu w jego założeniach. Spośród nadesłanych na konkurs prac sąd konkursowy pod przewodnictwem Marcina Bratańca zdecydował się przyznać tylko pierwszą i trzecią nagrodę.

 

Zobacz nagrodzone projekty placu

Pierwszą nagrodę w konkursie na „koncepcję przebudowy placu Juliusza Kossaka z elementami studialnymi przebudowy terenów wokół Dworku Kossakówka oraz plant przy ul. Retoryka” otrzymała pracownia ngo + pasierbinski z Krakowa w składzie: Piotr Pasierbiński, Duc Ngo. Jurorzy docenili „silną, wyrazistą kompozycję koła-enklawy zieleni, która porządkuje obszar wnętrza urbanistycznego, budując nową tożsamość na poszanowaniu historii, otoczenia i tradycji, stając się tętniącym życiem miejscem spotkań jak niegdyś Willa Kossakówka”. Nagrodzony projekt cechuje zrozumienie topografii i otwarcie na najważniejsze widoki i osie kompozycyjne; w zaproponowanym układzie zieleni sędziwie dostrzegli inspiracje poetyckością malarstwa Juliusza Kossaka. W pracy doceniono także wspomnienie o dawnym przebiegu rzeki Rudawy. „Proponowane rozwiązanie projektowe w pracy konkursowej jest elastyczne i ekonomiczne, zarówno w realizacji jak i eksploatacji. Wrażliwość na kreowanie nowej przestrzeni przy jednoczesnym poszanowaniu historii miejsca jest atutem tej pracy” – zapisano w werdykcie.

Projekt Placu Juliusza Kossaka w Krakowie

I nagroda: pracownia ngo +

Projekt Placu Juliusza Kossaka w Krakowie

I nagroda: pracownia ngo +

Trzecia nagroda w tym konkursie architektonicznym trafiła do biura Bartosz Dendura Pracownia Architektoniczna studio4SPACE z Krakowa (skład zespołu autorskiego: Bartosz Dendura, Martyna Mądry, Katarzyna Przybyło, Tomasz Obara, Lukas Olma, Sylwia Chudzik, Julian Wandzilak). „Nagrodę przyznano za odważną ideę przekształcenia dotychczasowej funkcji Placu Kossaka w gęsto zazieleniony plac miejski. Doceniono próbę stworzenia wnętrza, z którego otwierają się widoki na Wawel, Kossakówkę oraz w kierunku ul. Retoryka. Autorzy pracy położyli duży nacisk na rozwiązania proekologiczne wykorzystujące elementy NBS” – podkreślili członkowie sądu konkursowego.

Projekt Placu Juliusza Kossaka w Krakowie

III nagroda: Pracownia Architektoniczna studio4SPACE

Projekt Placu Juliusza Kossaka w Krakowie

III nagroda: Pracownia Architektoniczna studio4SPACE

Źródło: sarp.krakow.pl


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Plac Miejski, Przestrzeń Publiczna, Wyniki Konkursu Architektonicznego

Hanza Tower - wielofunkcyjna wieża
Hanza Tower - wielofunkcyjna wieża

24 piętra mieszkalne, cztery biurowe, trzy konferencyjne, dwie handlowo-usługowe, a pod ziemią trzy ...

E-konferencja: Fasady i prefabrykacja
E-konferencja: Fasady i prefabrykacja

Fasady to elementy budynków, które są widoczne z zewnątrz i stanowią jego pierwszą i najważniejszą w ...

Zgłoś realizację do Plebiscytu Polska Architektura XXL 2022
Zgłoś realizację do Plebiscytu Polska Architektura XXL 2022

Grupa Sztuka Architektury zaprasza do udziału w XV edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL, któreg ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Wyniki konkursów
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera