Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Nowa twarz zabytku w Hamburgu z osprzętem Berker by Hager

 

Czas czytania: ~4 min


Zabytkowe budynki XIX wiecznej stacji pomp w Hamburgu zostały przekształcone w nowoczesne, wysokiej jakości lofty mieszkalne dzięki pełnemu szacunku podejściu do historycznej tkanki architektonicznej oraz starannemu doborowi klasycznych materiałów. Oprócz cegły, drewna, miedzi i ceramiki wysokiej jakości, w palecie rozwiązań wykorzystanych przez biuro BiwerMau Architekten nie mogło zabraknąć ponadczasowego osprzętu elektrycznego Berker by Hager seria 1930.

 

Osprzęt elektryczny Hager Berker

Wodociągi Hamburg to 160 letni, objęty ochroną konserwatorską zabytek architektury przemysłowej, który został przekształcony w jeden z najbardziej luksusowych zespołów mieszkaniowych Hamburga. Stało się to dzięki wyobraźni i zaangażowaniu inwestorów - Stefanie Siewert i Andreasa Hanitscha. Oddana do użytku w 2020 roku inwestycja napotkała jednak na wiele barier związanych z przepisami pożarowymi oraz położeniem w obrębie wałów chroniących miasto przed silnymi sztormami.


Kilka biur architektonicznych nie potrafiło sobie z tym problemem poradzić, aż w końcu inwestorzy zdecydowali się na zatrudnienie studia BiwerMau Architekten - znanego z udanych modernizacji obiektów zabytkowych. Ze względu na trudności techniczne projekt trwał aż 4 lata. Tyle czasu zajęło znalezienie odpowiedzi na trudne wyzwania, które postawili przed inwestorami nieugięci, hamburscy urzędnicy budowlani.


Oczywiście, nikt nie zapłaci ci za tą całą energię, którą musisz zainwestować w rozwiązanie wszystkich problemów w tak wyjątkowym, zabytkowym budynku - mówi Thomas Mau – autor projektu. Z drugiej strony praca nad takimi unikatowymi rozwiązaniami jest niezwykle twórcza i inspirująca - dodaje. Wysiłek projektantów został doceniony przez Niemieckie Stowarzyszenie Architektów - inwestycja otrzymała nagrodę BDA Hamburg za wyjątkowy szacunek wobec zastanej tkanki architektonicznej.

Osprzęt elektryczny Hager Berker

Proste odpowiedzi - trudne pytania

W pierwszej kolejności architekci musieli rozwiązać problemy stricte techniczne. Obawy hamburskiej administracji budowlanej dotyczyły przede wszystkim zapewnienia ochrony przed powodzią w wyniku fali zalewowej, gdyż cofka fali na Łabie w czasie silnych sztormów może sięgać nawet wysokości 7.5 metra. Zespół mieszkaniowy został zabezpieczony powodziowymi kurtynami zaporowymi, które umożliwiają mieszkańcom odcięcie się od wód Łaby w przypadku spiętrzenia sztormowego. Kolejnym rozwiązaniem odpowiadającym na zapotrzebowanie urzędników jest system sikaczy pożarowych zamontowany wewnątrz wszystkich pomieszczeń i przygotowany na wypadek gdyby w trakcie powodzi straż pożarna nie mogła dojechać do posesji. Oba te rozwiązania kosztowały ponad 500.000 euro, ale dzięki temu obiekt zabezpieczony został przed problemami prawnymi.


Dopiero po tym można było przystąpić do zasadniczych prac remontowych. Podstawowym pytaniem była kwestia proporcji pomiędzy elementami starymi i nowymi.

Osprzęt elektryczny Hager Berker

Ocalić ślady przeszłości

Podstawą udanej transformacji historycznej architektury przemysłowej jest szacunek wobec przeszłości - odsłonięcie elementów ceglanych, wykorzystanie tradycyjnych materiałów, jak stal, lite drewno czy mosiężne elementy wykończeniowe. W hamburskich wodociągach nie ograniczono się jednak tylko do tego - dodatkowo wykończono miedzią rynny i okapy okien oraz dachy domków ogrodowych. Przegrody zewnętrzne odrestaurowano i ocieplono przy pomocy stylizowanej cegły wapienno-piaskowej, a historyczne okna żaluzjowe zostały uzupełnione drugim rzędem okien stalowych. Wypiaskowano, naprawiono i zakonserwowano stalowe dźwigary oraz drewniane stropy podkreślając loftowy charakter przestrzeni.


Do tego zestawu starannych zabiegów podkreślających historyczny charakter obiektu należy dodać także wykorzystanie stylizowanego osprzętu elektrycznego, jak łączniki obrotowe Berker by Hager seria 1930.

Osprzęt elektryczny Hager Berker

Wnętrza jako budynki w budynkach

Hala węglowa, kotłowa, maszynownia i duża hala pomp w momencie rozpoczęcia remontu były pustymi, wielkimi pomieszczeniami fabrycznymi. Aby umieścić tu przestrzeń mieszkalną architekci musieli stworzyć budynki w budynkach. Wykorzystali kontrastowe zestawienie różnych kubatur - 7 metrowej wysokości pomieszczenia dawnej hali maszyn płynnie przechodzą w antresole o wysokości 2,50 metra tworząc przestronną przestrzeń mieszkalną. Dzięki przepruciom dachu i przemyślanym rozkładom pomieszczeń wprowadzono do środka mnóstwo światła.
Przestrzenie wspólne wykorzystywane są dzisiaj do celów eventowych. Dzięki szklanym podłogom można z ich poziomu obserwować umieszczone w piwnicy stare silniki parowe i elektryczne - ciekawe zabytki techniki.

Osprzęt elektryczny Hager Berker

Dzięki subtelnej pracy architektów dawny kompleks hal mieszczących pompy, mieszkania robotnicze oraz składy węgla stał się domem dla około 30 mieszkańców Hamburga i uzyskał status jednej z najlepszych lokalizacji w mieście. Produkty Berker by Hager 1930 okazały się ważnym uzupełnieniem loftowej wizji projektantów.

Osprzęt elektryczny Hager Berker

Wodociągi Hamburg - metryczka projektu obiektu

Inwestor: Waterworks Falkenstein GbR
Architekci: BiwerMau Architekten BDA,
Projekt: 07/2016 – 06/2019
Realizacja: 12/2016 – 05/2020
Działka: 5.820 m²
Powierzchnia użytkowa brutto: 3.270 m²
Źródło: Berker by Hager


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Zabytek, Przebudowa Zabytku, Architektura Zagraniczna, Obiekty Zagraniczne, Technologie

Białe domy i amerykański sen
Białe domy i amerykański sen

An Nhiên House to wyjątkowy projekt autorstwa Ho Khue Architects, zlokalizowany w wietnamskim mieści ...

Bernardyńska we Wrocławiu się zmienia
Bernardyńska we Wrocławiu się zmienia

Zakończył się pierwszy etap przebudowy ulicy Bernardyńskiej we Wrocławiu. Finansowana przez dewelope ...

Szare pudełko na sztukę
Szare pudełko na sztukę

9 marca 2024 roku wystawami rzeźby Adolfa Ryszki oraz fotografii Chrisa Niedenthala zainaugurowała s ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Technologie
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera