Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Przedszkole w Aleksandrowie Łódzkim - bryła jak żółty krokodyl

 

Czas czytania: ~3 min


Najmłodsi widzą w tej bryle krokodyla, starsi dostrzegają w pilastym dachu echo fabrycznych zabudowań Łodzi, a tak naprawdę bryła przedszkola w Aleksandrowie Łódzkim – to technologiczna hybryda. Bo parter budynku jest murowany, natomiast piętro niewielkiego obiektu zostało wykonane w technologii CLT (cross-laminated timber - drewna klejonego krzyżowo).

 

Przedszkole w Aleksandrowie Łódzkim
Przedszkole w Aleksandrowie Łódzkim

xystudio dalej projektuje dla najmłodszych

Za projektem przedszkola w Aleksandrowie Łódzkim stali doskonale wszystkim znani eksperci od architektury dla najmłodszych, czyli Filip Domaszczyński, Dorota Sibińska i Marta Nowosielska z pracowni xystudio. Ich projekty jak żłobek w Adamowie, żłobek w Wesołej czy przedszkole w Suwałkach są nie tylko znane i nagradzane, ale stały się także wzorem do naśladowania dla wielu podobnych realizacji.

Przedszkole w Aleksandrowie Łódzkim
Przedszkole w Aleksandrowie Łódzkim

Publiczne przedszkole Kido w Aleksandrowie Łódzkim powstało na niewielkiej trójkątnej działce. Co więcej, pragnieniem twórców było, aby obiekt został wybudowany w dość krótkim czasie. To te sprawy zdeterminowały formę budynku, a przede wszystkim zastosowane materiały. Bo włączenie do bryły części wykonanej w technologii CLT umożliwiło postawienie energooszczędnego budynku w zaledwie 6 miesięcy, obie kondygnacje budynku, drewniana i murowana mogły być bowiem realizowane w tym samym czasie. Gdy na placu murowany był parter, w fabryce produkowane było piętro. Nie obyło się bez kłopotów czy utrudnień – trzeba było spełnić bardzo restrykcyjne przepisy przeciwpożarowe, a nawet przekonać do tej konstrukcji lokalnych inspektorów ostatecznie jednak udało się zrealizować zamierzony plan. Jak wspominają architekci, istotne byłe tu bardzo pozytywne nastawienie inwestora, który był bardzo otwarty na służące dobru i wygodzie dzieci rozwiązania.

Przedszkole w Aleksandrowie Łódzkim
Przedszkole w Aleksandrowie Łódzkim

Drewniana bryła dla dzieci

I tak znakiem rozpoznawczym przedszkola w Aleksandrowie Łódzkim projektu xystudio stała się zygzakowata kondygnacja, której okładzina z żółtej stali we wzór łusek kryje pełną, drewnianą konstrukcję, wykonaną z wielkoformatowych płyt z drewna klejonego krzyżowo i skręconą jak szafki z IKEA (skręcanie piętra trwało dwa tygodnie). „Ściany i sufity pachną świerkowym lasem. Są jedynie przeszlifowane i zabezpieczone pożarowo specjalnym, bezbarwnym lakierem. Ściany oddychają, tłumią hałas i tworzą niepowtarzalny klimat tego miejsca” – podkreślają autorzy projektu, dodając, że z tego powodu w obiekcie postawiono na naturalną wentylację. „W nawietrznikach ściennych są grzałki, które ogrzewają wpuszczone powietrze gdy temperatura spadnie poniżej 5 stopni. Na kominach są nasady hybrydowe wspomagające naturalną grawitację. Ogrzewanie podłogowe równomiernie oddaje ciepło. W upalnym lipcu było tam chłodno, w ostatnie mrozy ciepło. To zasługa głównie szczelnej konstrukcji pozbawionej mostków termicznych” – opisują strukturę budynku architekci. Obiekt uzupełnia tu trójkątny taras oraz rozległy teren wokół, z placem zabaw (pozbawiony syntetycznej nawierzchni na rzecz naturalnej), wokół którego wiosną pojawią się także drzewa.

 

Zobacz galerię zdjęć przedszkola

Publiczne Przedszkole nr 6 "KIDO" - metryczka projektu budynku

Lokalizacja: Aleksandrów Łódzki, ul. Irysowa

Inwestor: partnerstwo publiczno-prywatne (placówka jest finansowana ze środków publicznych, natomiast wybudowana została przez prywatnego inwestora)

Projekt architektoniczny: xystudio, Filip Domaszczyński, Dorota Sibińska, Marta Nowosielska

Projekt konstrukcji: Konstimber / Modus-House

Powierzchnia użytkowa: 1000 m2

Projekt: 2021

Realizacja: 2021


Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Realizacja Architektoniczna, Realizacja Budynku, Kubatura, Bryła Budynku

Białe domy i amerykański sen
Białe domy i amerykański sen

An Nhiên House to wyjątkowy projekt autorstwa Ho Khue Architects, zlokalizowany w wietnamskim mieści ...

Bernardyńska we Wrocławiu się zmienia
Bernardyńska we Wrocławiu się zmienia

Zakończył się pierwszy etap przebudowy ulicy Bernardyńskiej we Wrocławiu. Finansowana przez dewelope ...

Szare pudełko na sztukę
Szare pudełko na sztukę

9 marca 2024 roku wystawami rzeźby Adolfa Ryszki oraz fotografii Chrisa Niedenthala zainaugurowała s ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kubatura
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera