Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Bryła w skandynawskim stylu

 

Czas czytania: ~3 min


Szkoła, przedszkole, hala sportowa, kompleks boisk – wszystko to w jednym obiekcie musieli zmieścić projektanci z pracowni NEW Architekci, tworząc koncepcję kompleksu oświatowego w Baranowie w województwie wielkopolskim. Duży, wielofunkcyjny obiekt architekci musieli wpisać w przestrzeń kameralnej, historycznej zabudowy niewielkiej miejscowości. W projekcie należało uwzględnić nie tylko kwestie funkcjonalne i potrzeby najmłodszych użytkowników, ale też wymogi konserwatora zabytków.

 

szkoła

Konkursowy projekt dla najmłodszych

 

Projekt budynku oświatowego w Baranowie został wyłoniony w drodze ogólnopolskiego konkursu architektonicznego, który rozstrzygnięto w 2016 roku. Projekt pracowni NEW Architekci otrzymał w tym konkursie pierwszą nagrodę i trafił do realizacji. „Układ przestrzenny projektowanego kompleksu oświatowo-sportowego wywodzi się z idei tradycyjnej urbanistyki – skupisk ludzkich siedzib budowanych na przecięciach głównych szlaków komunikacyjnych” - pisali wtedy o swoim projekcie architekci. Dziś w pełni można zobaczyć, ja stworzone wtedy założenia zostały wprowadzone w życie i zyskały materialny wymiar.

szkoła

Szkoła w Baranowie została rozbita na kilka mniejszych brył, które zgromadzono wokół ogólnodostępnego dziedzińca (drugi znajduje się wewnątrz szkolnej bryły, jest dostępny dla uczniów i nie tylko doświetla wnętrza lekcyjne, ale i działa jak swoisty „regulator mikroklimatu”, reguluje poziom ciepła, zimą kumuluje ciepło, a latem oddaje je do otoczenia, a jednocześnie schładza.). Kolejne niewysokie budynki nakryto wielospadowymi dachami – ich proste bryły w naturalny sposób wpisują się w krajobraz polskich małych miejscowości. Poza zaplanowaniem właściwej skali i kształtu zabudowy architekci bardzo świadomie sięgnęli po materiały budowlane i wykończeniowe. W obiekcie dominuje drewno, pojawia się także cegła klinkierowa, materiały naturalne i „swojskie”, bliskie tak użytkownikom, jak charakterowi kameralnej miejscowości.

szkoła

„Nowoczesny, estetyczny, w skali zabudowy miejscowej obiekt buduje ład przestrzenny oraz tożsamość miejsca” - mówią architekci, a widzowie odszukują w tej rozległej, ale nie dominującej budowli echa architektury skandynawskiej, bliskiej człowiekowi, naturalnej, utrzymującej ludzką skalę i pełną szacunku dla środowiska. Styl skandynawski można też poczuć we wnętrzach szkoły, utrzymanych w stonowanych barwach bieli szarości, uzupełnionych detalem z drewna czy drobnymi akcentami kolorystycznymi. „Każdy blok edukacyjny zaprojektowany jest na podobnym schemacie – otwarte bezpieczne szatnie, dobrze doświetlony ciąg komunikacyjny (z niszami w formie siedzisk), nowoczesne sale lekcyjne, toalety. Czytelny, powtarzalny schemat ułatwia odnajdywanie się uczniów w przestrzeni” - dodają architekci.

szkoła

Nowoczesna szkoła wpisana w kontekst

 

Ważną częścią przestrzennej kompozycji obiektu było także takie rozlokowanie poszczególnych funkcji, aby gmach mógł służyć także lokalnej społeczności. Przestrzenie szkoły i przedszkola pozostają w użytku dzieci i młodzieży, ale niektóre trefy w obiekcie specjalnie uczyniono także dostępnymi dla mieszkańców Baranowa. „Projektowany obiekt jest nie tylko przyjazną, nowoczesną strefą do nauki dla przedszkolaków i uczniów, jest również strefą integracji dla społeczności lokalnej. Dzięki ogólnodostępnej sali sportowej, siłowni, sali fitness, nowoczesnemu placu wielofunkcyjnemu oraz możliwości swobodnej aranżacji holu głównego na galerie sztuki, lokalny mini teatr itp. stworzone zostało centrum życia kulturalnego i społecznego miejscowości Baranów” - podkreślają autorzy projektu.

 

Kompleks oświatowo-sportowy

Lokalizacja: ul. Orlika, Baranów

Inwestor: Gmina Baranów
Projekt architektoniczny: New Architekci

Powierzchnia zabudowy: 4971,01 m2

Kubatura budynku: 30 000 m3

Powierzchnia użytkowa: 5 832,94 m2

Projekt: 2017
Realizacja: 2021

http://newarchitekci.pl


Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Realizacja Architektoniczna, Hot

Mieszkanie w wąskiej kamienicy
Mieszkanie w wąskiej kamienicy

W gdańskim programie Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych znajduje się 26 budynków. W trzynastu ...

E-konferencja: Światło w architekturze. III edycja.
E-konferencja: Światło w architekturze. III edycja.

Światło odgrywa dużą rolę w każdej dziedzinie życia. Zwłaszcza w architekturze, ponieważ ma znaczący ...

Ogród bylinowy w Lublinie - rozmowa z architektem i prezentacja ogrodu
Ogród bylinowy w Lublinie - rozmowa z architektem i prezentacja ogrodu

Byliny są coraz częściej stosowne we współczesnej architekturze krajobrazu. Dlaczego? Ze względu na ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kubatura
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera