Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Dworzec PKP w Olsztynie - trapez dla podróżnych

 

Czas czytania: ~3 min


Kształt trapezu z wysuniętym daleko poza obrys ścian dachem ma mieć nowy obiekt, który do połowy 2023 roku ma wyrosnąć w miejscu dworca kolejowego w Olsztynie. Pochodzący z końca lat 60. istniejący obecnie, modernistyczny budynek stacji kolejowej zostanie zburzony. W jego miejscu wyrośnie nowy gmach, w którym funkcje obsługi pasażerów zostaną połączone z handlowymi usługowymi – komercyjnymi.

 

Projekt Dworca Olsztyn Główny
Projekt Dworca Olsztyn Główny

Ważna zmiana w mieście

W ostatnich latach wiele polskich dworców doczekało się remontów i modernizacji, niektóre okazały się gigantycznym sukcesem, bo dzięki renowacji istniejące budynki odzyskały swój pierwotny blask i zachowały funkcje; najlepszym tego przykładem jest oczywiście metamorfoza stacji kolejowej Wrocław Główny. Ale obok renowacji, remontów, modernizacji i przebudów zakończonych sukcesem znajdują się także projekty wzbudzające kontrowersje lub zaniepokojenie. Do takich należy projekt przebudowy dworca PKP w Kielcach, który w jego wyniku najprawdopodobniej straci swoją oryginalną formę i lekkość. Swoich przeciwników ma także przedsięwzięcie, które właśnie rozpoczyna się w Olsztynie.

Projekt Dworca Olsztyn Główny
Projekt Dworca Olsztyn Główny

W stolicy województwa warmińsko-mazurskiego od lat trwały prace nad przemianą terenu dworca kolejowego. Pomysłów było wiele (ten z 2013 roku zakładał budowę w miejscu stacji ogromnego centrum handlowego), inwestorzy długo szukali pomysłu na to, jak optymalnie wykorzystać działkę przy torach. W tym samym czasie obrońcy modernistycznej bryły dworca starali się ochronić ją przed wyburzeniem, przekonując, że pawilonowa konstrukcja z przełomu lat 60. i 70. jest zaniedbana, ale wystarczy remont, by odzyskała blask. 28 stycznia 2022 roku władze spółki PKP ogłosiły podpisanie umowy z wykonawcą prac, w wyniku których w miejscu istniejącego dworca powstanie całkiem nowy obiekt. Dokumentację projektową dla tego przedsięwzięcia opracowała pracowania architektoniczna TPF Sp. z o.o. z Warszawy.

Projekt Dworca Olsztyn Główny
Projekt Dworca Olsztyn Główny

Nowy projekt dla Olsztyna

Nowy dworzec Olsztyn Główny wzniesiony zostanie na planie trapezu, otrzyma przeszkloną fasadę, na której zawiśnie zegar oraz zachowany z poprzedniego budynku neon „Dworzec Kolejowy”. Jak mówią przedstawiciele inwestora, znakiem rozpoznawczym bryły ma być m.in. jej dynamiczny, wystający poza obrys dach. W zamyśle architektów ma on przypominać origami lub żagiel, co jest nawiązaniem do charakteru Warmii i Mazur. Obiekt ma mieć trzy kondygnacje; kasy kolejowe, toalety oraz strefa podróżnego znajdzie się w podziemiach. Parter ma zająć reprezentacyjny hol z dostępem do poczekalni, strefy dla rodziców z dziećmi oraz lokali komercyjnych; do wnętrza ma być przeniesiona mozaika, zdobiąca dotychczasowy dworzec oraz tablica z historią dworca. Drugą kondygnację naziemną zajmą pomieszczenie biurowe.

Projekt Dworca Olsztyn Główny
Projekt Dworca Olsztyn Główny

Projekt zakłada, że budynek dworca zostanie wyposażony w liczne rozwiązania proekologiczne, np. „Na dachu budynku zaprojektowano największą spośród wszystkich dworców kolejowych w Polsce instalację fotowoltaiczną, składającą się łącznie z 1322 modułów fotowoltaicznych o łącznej mocy minimalnej 111 kWp”. Częścią projektu ma być także zagospodarowanie placu przed dworcem. „Zaprojektowano ją jako reprezentacyjny plac miejski przecięty wizualnie ciągami pieszymi z pochylniami i schodami prowadzącymi do przejścia podziemnego, które przechodzi pod dworcem i łączy się z poziomem -1 budynku, gdzie zlokalizowano powierzchnie obsługi podróżnych oraz usługowe”. W centralnej części placu ma się pojawić zieleń, miejsca do siedzenia, a wszystko iluminowane po zmroku.

 

Dworzec Olsztyn Główny - metryczka projektu architektonicznego

Lokalizacja: Olsztyn
Inwestor: PKP SA
Projekt architektoniczny: TPF Sp. z o.o.

Wykonawca: Torpol S.A.

Projekt: 2021
Planowana realizacja: 2023

Koszt inwestycji: 70,97 mln złotych brutto

Źródło: pkp.pl


Podepnij swój artykuł

tagi

Projekt Architektoniczny

Nagroda Roku SARP 2022 przyznana
Nagroda Roku SARP 2022 przyznana

Przyznawana od 1983 roku Nagroda Roku SARP - to jedna z najważniejszych nagród architektonicznych w ...

Osiedle z drewna i cegły
Osiedle z drewna i cegły

Współczesny świat nie jest łatwym miejscem do życia. Wszechobecny pośpiech i presja, życie w zatłocz ...

Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze
Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze

Zmiany klimatyczne powodują niekorzystne skutki w mieście. Wyspy ciepła, gwałtowne opady, susza klim ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera