Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Sąd Rejonowy w Wejherowie - ceglana powaga

 

Czas czytania: ~3 min


„Spoglądam na ten obiekt z satysfakcją i dumą, bo jest to obiekt piękny i nowoczesny na miarę XXI wieku, stwarzający bardzo komfortowe warunki do pracy. Z tego tytułu bardzo się cieszę, że udało się tak ładnie wkomponować go w centralnej przestrzeni miasta. W imieniu społeczeństwa wejherowskiego i puckiego serdecznie gratuluję” – mówił podczas otwarcia nowej siedziby Sądu Rejonowego prezydent Wejherowa Krzysztof Hildebrandt. Projekt nowego gmachu sądu opracowała Pracownia Architektoniczna AA.

 

Sąd Rejonowy w Wejherowie
Sąd Rejonowy w Wejherowie

Surowa bryła dla sądu

W ostatnich latach powstało w Polsce co najmniej kilka wartych uwagi gmachów sądowych – te ważne instytucje, bardzo często działające wcześniej w rozproszonych po mieście budynkach, w wynajętych przestrzeniach zaczęły mieć możliwość budowy jednej, właściwej dla powagi instytucji siedziby. Wiele z nich zamknięto w formach poważnych i stonowanych, czasem wręcz monumentalnych – co wydaje się uzasadnione w przypadku gmachu, który powinien wzbudzać szacunek i respekt. Jak siedziba sądu w Siedlcach czy siedziba sądu w Radzyniu Podlaskim. Odpowiedzialna za projekt sądu w Wejherowie  Pracownia Architektoniczna AA także miała już do czynienia z podobnymi projektami – stworzyła koncepcje sądów w Toruniu czy sądu w Tczewie.

Sąd Rejonowy w Wejherowie
Sąd Rejonowy w Wejherowie

Dzięki budowie nowej siedziby sądu przy ulicy Wniebowstąpienia w Wejherowie do jednego budynku mogli sprowadzić się wszyscy pracownicy tej instytucji, do tej pory rozsiani po sześciu różnych obiektach w Wejherowie, Pucku i w Rumi. To działanie nie tylko bardzo ułatwi i usprawni pracę sądu, ale i obniży koszty jego funkcjonowania. Nowy budynek ma cztery piętra naziemne i jedno poniżej poziomu gruntu. W tym najniższym znalazło się miejsce m.in. na archiwa i magazyny. Gmach pomieścił 16 sal rozpraw z pokojami narad i pokojami dla świadków, pokoje dla sędziów, referendarzy i dla zespołu kuratorskiego oraz ksiąg wieczystych. Ponadto znajdują się tutaj 102 pokoje biurowe, czytelnia akt, sale konferencyjna i szkoleniowa, archiwa podręczne, przyjazny pokój przesłuchań, pokój dla matki z dzieckiem, archiwa zakładowe oraz pomieszczenie dla zatrzymanych. W nowym gmachu Sądu Rejonowego w Wejherowie pracuje ponad 210 pracowników, w tym 31 sędziów.

Sąd Rejonowy w Wejherowie
Sąd Rejonowy w Wejherowie

Architektura, która budzi respekt

Oddany do użytku we wrześniu 2021 roku gmach sądu został przez architektów z Pracowni Architektonicznej AA wpisany w przestrzeń miasta: duży budynek frontowy odtwarza pierzeję ulicy, uzupełniając kształt tradycyjnej zabudowy i układu przestrzennego. Do niego z tyłu zostały dostawione kolejne bryły, których układ przypomina literę „T”. Elewacje budynku w dużej części zostały obłożone cegłą, fragment zyskał prawie czarną okładzinę z industrialnymi w charakterze żyletkami. Cały budynek posadowiono ciemnym, masywnym cokole. Surowy wyraz elewacji, stonowana kolorystyka, pozbawienie go dekoracji – wszystko ma tu służyć budowaniu wrażenia powagi i szacunku wobec znajdującej się wewnątrz instytucji.

 

Zobacz galerię zdjęć obiektu

Sąd Rejonowy w Wejherowie - metryczka projektu obiektu

Lokalizacja: Wejherowo, ul. Wniebowstąpienia 4

Inwestor: Sąd Rejonowy w Gdańsku
Projekt architektoniczny: Pracownia Architektoniczna AA

Generalny Wykonawca: Zakład Robót Ogólnobudowlanych Stanisław Repiński
Powierzchnia użytkowa: 8100 m2

Projekt: 2017
Realizacja: 2021
Koszt inwestycji: 52,6 mln zł

Źródło: aapracownia.pl


Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Realizacja Architektoniczna, Realizacja Budynku, Cegły

Marmurowe Muzeum Historii Polski
Marmurowe Muzeum Historii Polski

29 września 2023 roku Muzeum Historii Polski rozpocznie swoje działanie w nowej siedzibie na terenie ...

High House - nowa miejska szeregówka w Melbourne
High House - nowa miejska szeregówka w Melbourne

High House to wynik gruntownej renowacji pięciometrowej szerokości miejskiej szeregówki na przedmieś ...

Konferencja Medycyna w architekturze. Nowe trendy w projektowaniu szpitali i obiektów medycznych.
Konferencja Medycyna w architekturze. Nowe trendy w projektowaniu szpitali i obiektów medycznych.

W epoce koncepcji Medycyny opartej na wartościach (Value Based Healthcare VBC) zainicjowanej przez h ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kubatura
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera