Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Sąd Rejonowy w Wejherowie - ceglana powaga

 

Czas czytania: ~3 min


„Spoglądam na ten obiekt z satysfakcją i dumą, bo jest to obiekt piękny i nowoczesny na miarę XXI wieku, stwarzający bardzo komfortowe warunki do pracy. Z tego tytułu bardzo się cieszę, że udało się tak ładnie wkomponować go w centralnej przestrzeni miasta. W imieniu społeczeństwa wejherowskiego i puckiego serdecznie gratuluję” – mówił podczas otwarcia nowej siedziby Sądu Rejonowego prezydent Wejherowa Krzysztof Hildebrandt. Projekt nowego gmachu sądu opracowała Pracownia Architektoniczna AA.

 

Sąd Rejonowy w Wejherowie
Sąd Rejonowy w Wejherowie

Surowa bryła dla sądu

W ostatnich latach powstało w Polsce co najmniej kilka wartych uwagi gmachów sądowych – te ważne instytucje, bardzo często działające wcześniej w rozproszonych po mieście budynkach, w wynajętych przestrzeniach zaczęły mieć możliwość budowy jednej, właściwej dla powagi instytucji siedziby. Wiele z nich zamknięto w formach poważnych i stonowanych, czasem wręcz monumentalnych – co wydaje się uzasadnione w przypadku gmachu, który powinien wzbudzać szacunek i respekt. Jak siedziba sądu w Siedlcach czy siedziba sądu w Radzyniu Podlaskim. Odpowiedzialna za projekt sądu w Wejherowie  Pracownia Architektoniczna AA także miała już do czynienia z podobnymi projektami – stworzyła koncepcje sądów w Toruniu czy sądu w Tczewie.

Sąd Rejonowy w Wejherowie
Sąd Rejonowy w Wejherowie

Dzięki budowie nowej siedziby sądu przy ulicy Wniebowstąpienia w Wejherowie do jednego budynku mogli sprowadzić się wszyscy pracownicy tej instytucji, do tej pory rozsiani po sześciu różnych obiektach w Wejherowie, Pucku i w Rumi. To działanie nie tylko bardzo ułatwi i usprawni pracę sądu, ale i obniży koszty jego funkcjonowania. Nowy budynek ma cztery piętra naziemne i jedno poniżej poziomu gruntu. W tym najniższym znalazło się miejsce m.in. na archiwa i magazyny. Gmach pomieścił 16 sal rozpraw z pokojami narad i pokojami dla świadków, pokoje dla sędziów, referendarzy i dla zespołu kuratorskiego oraz ksiąg wieczystych. Ponadto znajdują się tutaj 102 pokoje biurowe, czytelnia akt, sale konferencyjna i szkoleniowa, archiwa podręczne, przyjazny pokój przesłuchań, pokój dla matki z dzieckiem, archiwa zakładowe oraz pomieszczenie dla zatrzymanych. W nowym gmachu Sądu Rejonowego w Wejherowie pracuje ponad 210 pracowników, w tym 31 sędziów.

Sąd Rejonowy w Wejherowie
Sąd Rejonowy w Wejherowie

Architektura, która budzi respekt

Oddany do użytku we wrześniu 2021 roku gmach sądu został przez architektów z Pracowni Architektonicznej AA wpisany w przestrzeń miasta: duży budynek frontowy odtwarza pierzeję ulicy, uzupełniając kształt tradycyjnej zabudowy i układu przestrzennego. Do niego z tyłu zostały dostawione kolejne bryły, których układ przypomina literę „T”. Elewacje budynku w dużej części zostały obłożone cegłą, fragment zyskał prawie czarną okładzinę z industrialnymi w charakterze żyletkami. Cały budynek posadowiono ciemnym, masywnym cokole. Surowy wyraz elewacji, stonowana kolorystyka, pozbawienie go dekoracji – wszystko ma tu służyć budowaniu wrażenia powagi i szacunku wobec znajdującej się wewnątrz instytucji.

 

Zobacz galerię zdjęć obiektu

Sąd Rejonowy w Wejherowie - metryczka projektu obiektu

Lokalizacja: Wejherowo, ul. Wniebowstąpienia 4

Inwestor: Sąd Rejonowy w Gdańsku
Projekt architektoniczny: Pracownia Architektoniczna AA

Generalny Wykonawca: Zakład Robót Ogólnobudowlanych Stanisław Repiński
Powierzchnia użytkowa: 8100 m2

Projekt: 2017
Realizacja: 2021
Koszt inwestycji: 52,6 mln zł

Źródło: aapracownia.pl


Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

tagi

Realizacja Architektoniczna, Realizacja Budynku, Cegły

Nagroda Roku SARP 2022 przyznana
Nagroda Roku SARP 2022 przyznana

Przyznawana od 1983 roku Nagroda Roku SARP - to jedna z najważniejszych nagród architektonicznych w ...

Osiedle z drewna i cegły
Osiedle z drewna i cegły

Współczesny świat nie jest łatwym miejscem do życia. Wszechobecny pośpiech i presja, życie w zatłocz ...

Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze
Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze

Zmiany klimatyczne powodują niekorzystne skutki w mieście. Wyspy ciepła, gwałtowne opady, susza klim ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kubatura
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera