Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Prosty betonowy dom

 

Czas czytania: ~2 min


Na 800-metrowej działce w jednej z podwarszawskich miejscowości pracownia MFRMGR Architekci zaprojektowała liczący nieco ponad 280 m2 powierzchni dom jednorodzinny. Ze względu na liczbę członków rodziny oraz ich potrzeby i oczekiwania szczególnie duży nacisk został tu położony na program funkcjonalny i dyspozycję wnętrz w budynku.

 

Betonowy dom w Warszawie
Betonowy dom w Warszawie

Dom z atrium

MFRMGR Architekci mają już na swoim koncie podobne projekty (Dom dla L), budowali już całe osiedla (Osiedle Nova Krolikarnia), a także projektowali przebudowy istniejących domów (Dom dla W). Tym razem mieli do dyspozycji 800-metrową prostokątną działkę na terenie położonym nie tylko z dala od miasta, ale w ogóle na uboczu, na końcu zamkniętej szlabanem drogi, w otoczeniu zieleni.

Betonowy dom w Warszawie
Betonowy dom w Warszawie

Ta lekko ukryta inwestycja miała posłużyć licznej rodzinie. Skupiając się na układzie wnętrza oraz walorach działki architekci zaproponowali, aby bryła budynku była raczej prosta i neutralna. Ze względu na układ działki i położenie sąsiednich domów i działek projektowany dom od frontu i z dwóch stron nie ma ogrodzenia. „Nadało to lokalnego i otwartego charakteru temu miejscu” – mówią architekci. Sercem domu projektanci uczynili wewnętrzne patio. Dzięki jego powstaniu praktycznie z każdego miejsca budynku dostępny jest widok na zieleń: z salonu, kuchni, korytarza przy sypialniach oraz z wejścia do budynku. Patio pomogło też doświetlić wszystkie wnętrza, przy jednoczesnym zapewnieniu domownikom prywatności, a także stworzyć przecinające budynek na przestrzał osie widokowe (np. z salonu można spoglądać bezpośrednio na kuchnię, a wchodząc do budynku widać zieleń znajdującą się za obiektem). 

Betonowy dom w Warszawie
Betonowy dom w Warszawie

Bryła z widokiem

Dom otrzymał formę jasnego prostopadłościanu o elewacjach inspirowanych strukturą betonu w szarym odcieniu. „Jedynym detalem użytym w tym projekcie są proste stalowe barierki z płaskowników. Wnęki okienne wraz z aluminiową dyskretną stolarką (…) kontrastują z brutalną elewacją” – opisują architekci. Dwukondygnacyjny budynek został zaplanowany w tradycyjny sposób – parter zajęła strefa dzienna (salon, kuchnia, gabinet, wc); na piętrze znalazły się prywatne pokoje domowników, łazienka oraz pokój gościnny. „Na piętrze znajduje się duży taras dostępny dla wszystkich użytkowników budynku, na którym przewidzieliśmy strefę do przygotowania dodatkowych lekkich posiłków, żeby nie trzeba było angażować kuchni na parterze” – dodają architekci.

 

Zobacz galerię zdjęć domu

Dom M7 - metryczka projektu domu

Lokalizacja: Warszawa
Inwestor: prywatny

Projekt architektoniczny: MFRMGR Architekci

Zespół: Marta Frejda, Michał Gratkowski, Waldemar Nowicki, Łukasz Ptak

Projekt wnętrz: Studio Utopia / Małgorzata Krzanowska

Powierzchnia użytkowa: 284,5 m2
Powierzchnia działki: 800 m2

Realizacja: 2021


Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

tagi

Dom, Bryła Domu, Dom Jednorodzinny, Nowoczeny Dom, Realizacja Domu, Dom Piętrowy

Browary Warszawskie najlepszym budynkiem stolicy
Browary Warszawskie najlepszym budynkiem stolicy

To była już ósma edycja konkursu, w którym nowo powstałe warszawskie budynki rywalizują ze sobą o mi ...

Osiedle z drewna i cegły
Osiedle z drewna i cegły

Współczesny świat nie jest łatwym miejscem do życia. Wszechobecny pośpiech i presja, życie w zatłocz ...

Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze
Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze

Zmiany klimatyczne powodują niekorzystne skutki w mieście. Wyspy ciepła, gwałtowne opady, susza klim ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kubatura
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera