Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Wieża z widokiem - wyniki konkursu architektonicznego

 

Czas czytania: ~2 min


W połowie stycznia 2022 roku poznaliśmy wyniki konkursu architektonicznego na projekt wieży widokowej, która ma powstać w Parku im. Jana III Sobieskiego w Wałbrzychu. Konkurs ogłosił Prezydent Miasta Wałbrzycha, zaś cała inwestycja wpisuje się w realizowany przez władze miejskie program „na rzecz jego mieszkańców z zakresu wspierania działań aktywizacji i rozwoju społeczności lokalnej”.

 

Nowa atrakcja w mieście

Wałbrzych – to jedno z tych zdominowanych przez przemysł polskich miast, które po upadku dużych zakładów wciąż walczy ze stereotypową opinią na swój temat, ale i licznymi kłopotami społecznymi czy urbanistycznymi, wywołanymi przez upadek dużych zakładów, a więc radykalną zmianę charakteru miasta. Sposobem na tchnięcie nowego ducha w przestrzeń bardzo malowniczo położonej i pełnej ciekawej architektury miejscowości są projekty rewitalizacyjne (Stara Kopalnia – Centrum Nauki i Sztuki w Wałbrzychu) i nowe inwestycje (Centrum Kultury im. Wałbrzyskich Górników), a także poprawa jakości obiektów związanych z infrastrukturą, jak dworzec (Dworzec Wałbrzych Główny). Parkowa wieża widokowa jest kolejnym pomysłem, który ma służyć zarówno mieszkańcom, jak turystom.

 

Według założeń konkursu architektonicznego wieża widokowa w Wałbrzychu ma stanąć na terenie położonym w bezpośrednim sąsiedztwie schroniska PTTK „Harcówka”, stanowić reprezentacyjną część Parku im. Jana III Sobieskiego i być elementem nieodbiegającym od otaczającego ją krajobrazu, a jednocześnie stanowić oryginalną, ciekawą i przyciągająca turystów oraz mieszkańców Wałbrzycha formę. Na ogłoszony w październiku 2021, a rozstrzygnięty w styczniu 2022 roku konkurs nadesłano pięć projektów. Dwa z nich nie podlegały ocenie komisji ze względu na naruszenie zasad określonych w regulaminie. Zakwalifikowane do konkursu prace oceniało jury w składzie: Lech Walusiak – przewodniczący, architekt miejski, Anna Nowakowska-Ciuchera – kierowniczka Delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Wałbrzychu, Ewa Kłusek – skarbniczka miasta Wałbrzycha, Robert Szymala – kierownik Biura Urbanistyki i Planowania, Jan Jędrasik – dyrektor Parku Wielokulturowego-Stara Kopalnia w Wałbrzychu.

 

Stal i drewno dla turystów

Decyzją sądu konkursowego pierwszą nagrodę otrzymała pracownia ISBA Grupa Projektowa z Wrocławia.  Zaprojektowana w konstrukcji stalowej wieża z elementami drewnianymi ma sięgnąć 34 metrów i składać się z dwóch elementów: bazy  oraz właściwej wieży; na całej wysokości obiektu dla użytkowników ma być udostępnionych sześć tarasów na sześciu różnych poziomach. „Koncepcja wieży widokowej, ze względu na lokalizację, była dla nas wyzwaniem. Jest wieżą miejską, a więc mimo że znajduje się w parku, to jednak wpisuje się w krajobraz miejski. Przyjrzeliśmy się więc architekturze Wałbrzycha. I stąd wieża ma taką formę, by oddać charakter miasta” – mówiła podczas ogłoszenia wyników projektantka Joanna Styrylska.

Drugą nagrodę w konkursie otrzymał projekt złożony przez pracownię INFRA-TEL z Rybnika.

Źródło: um.walbrzych.pl


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Projekt Architektoniczny, Wyniki Konkursu Architektonicznego

Bryły od mieszkania
Bryły od mieszkania

Maćków Pracownia Projektowa realizuje kolejny projekt we Wrocławiu, zakończyła właśnie budowę pierws ...

Dom jak azyl
Dom jak azyl

Projekt domu, który zaplanowano jako schronienie dla dzieci pozostających w pieczy zastępczej powsta ...

Kameralny budynek biurowy
Kameralny budynek biurowy

Budynek usługowo-biurowy projektu pracowni ArchiSTYL stanął przy ulicy Jana Brzechwy w miejscowości ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Wyniki konkursów
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera