Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Wieża z widokiem - wyniki konkursu architektonicznego

 

Czas czytania: ~2 min


W połowie stycznia 2022 roku poznaliśmy wyniki konkursu architektonicznego na projekt wieży widokowej, która ma powstać w Parku im. Jana III Sobieskiego w Wałbrzychu. Konkurs ogłosił Prezydent Miasta Wałbrzycha, zaś cała inwestycja wpisuje się w realizowany przez władze miejskie program „na rzecz jego mieszkańców z zakresu wspierania działań aktywizacji i rozwoju społeczności lokalnej”.

 

Nowa atrakcja w mieście

Wałbrzych – to jedno z tych zdominowanych przez przemysł polskich miast, które po upadku dużych zakładów wciąż walczy ze stereotypową opinią na swój temat, ale i licznymi kłopotami społecznymi czy urbanistycznymi, wywołanymi przez upadek dużych zakładów, a więc radykalną zmianę charakteru miasta. Sposobem na tchnięcie nowego ducha w przestrzeń bardzo malowniczo położonej i pełnej ciekawej architektury miejscowości są projekty rewitalizacyjne (Stara Kopalnia – Centrum Nauki i Sztuki w Wałbrzychu) i nowe inwestycje (Centrum Kultury im. Wałbrzyskich Górników), a także poprawa jakości obiektów związanych z infrastrukturą, jak dworzec (Dworzec Wałbrzych Główny). Parkowa wieża widokowa jest kolejnym pomysłem, który ma służyć zarówno mieszkańcom, jak turystom.

 

Według założeń konkursu architektonicznego wieża widokowa w Wałbrzychu ma stanąć na terenie położonym w bezpośrednim sąsiedztwie schroniska PTTK „Harcówka”, stanowić reprezentacyjną część Parku im. Jana III Sobieskiego i być elementem nieodbiegającym od otaczającego ją krajobrazu, a jednocześnie stanowić oryginalną, ciekawą i przyciągająca turystów oraz mieszkańców Wałbrzycha formę. Na ogłoszony w październiku 2021, a rozstrzygnięty w styczniu 2022 roku konkurs nadesłano pięć projektów. Dwa z nich nie podlegały ocenie komisji ze względu na naruszenie zasad określonych w regulaminie. Zakwalifikowane do konkursu prace oceniało jury w składzie: Lech Walusiak – przewodniczący, architekt miejski, Anna Nowakowska-Ciuchera – kierowniczka Delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Wałbrzychu, Ewa Kłusek – skarbniczka miasta Wałbrzycha, Robert Szymala – kierownik Biura Urbanistyki i Planowania, Jan Jędrasik – dyrektor Parku Wielokulturowego-Stara Kopalnia w Wałbrzychu.

 

Stal i drewno dla turystów

Decyzją sądu konkursowego pierwszą nagrodę otrzymała pracownia ISBA Grupa Projektowa z Wrocławia.  Zaprojektowana w konstrukcji stalowej wieża z elementami drewnianymi ma sięgnąć 34 metrów i składać się z dwóch elementów: bazy  oraz właściwej wieży; na całej wysokości obiektu dla użytkowników ma być udostępnionych sześć tarasów na sześciu różnych poziomach. „Koncepcja wieży widokowej, ze względu na lokalizację, była dla nas wyzwaniem. Jest wieżą miejską, a więc mimo że znajduje się w parku, to jednak wpisuje się w krajobraz miejski. Przyjrzeliśmy się więc architekturze Wałbrzycha. I stąd wieża ma taką formę, by oddać charakter miasta” – mówiła podczas ogłoszenia wyników projektantka Joanna Styrylska.

Drugą nagrodę w konkursie otrzymał projekt złożony przez pracownię INFRA-TEL z Rybnika.

Źródło: um.walbrzych.pl


Podepnij swój artykuł

tagi

Projekt Architektoniczny, Wyniki Konkursu Architektonicznego

Nagroda Roku SARP 2022 przyznana
Nagroda Roku SARP 2022 przyznana

Przyznawana od 1983 roku Nagroda Roku SARP - to jedna z najważniejszych nagród architektonicznych w ...

Osiedle z drewna i cegły
Osiedle z drewna i cegły

Współczesny świat nie jest łatwym miejscem do życia. Wszechobecny pośpiech i presja, życie w zatłocz ...

Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze
Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze

Zmiany klimatyczne powodują niekorzystne skutki w mieście. Wyspy ciepła, gwałtowne opady, susza klim ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Wyniki konkursów
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera