Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Nowa siedziba Powiatowej Instytucji Kultury w Legionowie - wyniki konkursu architektonicznego

 

Czas czytania: ~2 min


Zarząd Powiatu Legionowo zorganizował konkurs architektoniczny na projekt Powiatowej Instytucji Kultury, która miałaby służyć mieszkańcom tej wciąż dynamicznie się rozwijającej podwarszawskiej miejscowości. Nowy, dwukondygnacyjny budynek ma zastąpić obecnie istniejący obiekt, który od dawna jest za ciasny i nie spełnia dobrze swojej funkcji.

 

Nowa siedziba Powiatowej Instytucji Kultury w Legionowie ma pomieścić w sobie kilka różnych funkcji, żeby w jak najpełniejszy sposób służyć coraz liczniejszemu gronu mieszkańców, „pozwoli osiągnąć cele stawiane modelowym ośrodkom kultury, czyli stwarzanie możliwości wielostronnej edukacji kulturalnej, otwarcie na wszystkie grupy społeczne, kształcenie postawy aktywnego uczestnictwa w kulturze, angażowanie artystów w życie kulturalne społeczności lokalnych, integrowanie społeczności lokalnej za pomocą działań kulturalnych oraz przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu i jego skutkom” – podkreślają organizatorzy konkursu. Gdy powstanie, ma szansę dołączyć do grona licznie w ostatnich latach realizowanych obiektów kulturalnych, skierowanych do lokalnej społeczności. Jak Tlenownia w Czempiniu, Dom Kultury we Włoszczowie  czy Terminal Kultury Gocław w Warszawie.

 

Celem konkursu architektonicznego na projekt Powiatowej Instytucji Kultury było znalezienie najlepszej formy architektonicznej i funkcjonalnej dla budynku, który stanie u zbiegu ulic Warszawskiej, Sobieskiego, Norwida i Wysockiego w Legionowie. W budynku pomieścić się miały m.in. sala widowiskowo-koncertowa ze sceną, garderobami, magazynem i rekwizytornią; biblioteka wraz z antresolą i zapleczem; studio nagrań z pracownią muzyczną; kompleks pracowni; sala wielofunkcyjna; przestrzenie wystawiennicza i coworkingowa; sala konferencyjna; klubokawiarnia artystyczna; pomieszczenia administracyjne; zaplecze gospodarcze i sanitarne.

 

Zobacz najlepsze projekty na dom kultury

Na ogłoszony przez Powiat Legionowski konkurs architektoniczny na projekt Powiatowej Instytucji Kultury odpowiedziało 15 pracowni; ostatecznie ośmioosobowe jury oceniało trzynaście prac, bo dwie nie spełniły wymogów formalnych. Nadesłane projekty oceniano pod względem architektonicznym, przestrzennym, funkcjonalnym i społecznym. Sąd konkursowy, w skład którego weszli architekci oraz przedstawiciele Powiatu Legionowskiego, wskazał trzy najlepsze projekty, z których następnie wybrał jeden zwycięski. Jego autorką jest Karina Jędrak-Kościesza. Praca ta została doceniona m.in. za kameralną, dopasowaną do okolicznej zabudowy skalę i oszczędne rozwiązania budowlano-architektoniczne wpływające na utrzymanie budżetu inwestycji. Doceniono pomysł zachowania znajdującego się na działce drzewostanu, a także podzielenie bryły na dwie, różniące się w wyrazie części.

Drugą nagrodę w konkursie na projekt Powiatowej Instytucji Kultury w Legionowie otrzymała pracownia Prolog z Wrocławia (tu doceniono m.in. rzeźbiarską formę obiektu i wyeksponowanie jego drewnianej konstrukcji, a także minimalną ingerencję w zieleń parku oraz zwarty i czytelny układ funkcjonalny).

Trzecia nagroda powędrowała do konsorcjum biur FAV (Filip Zieliński), IPSO (Paulina Sobiech, Łukasz Piszczałka) i Wójtowicz Architecture (Jakub Wójtowicz).

Źródło: powiat-legionowski.pl


Podepnij swój artykuł

tagi

Projekt Architektoniczny, Projekt Budynku, Wyniki Konkursu Architektonicznego

Nagroda Roku SARP 2022 przyznana
Nagroda Roku SARP 2022 przyznana

Przyznawana od 1983 roku Nagroda Roku SARP - to jedna z najważniejszych nagród architektonicznych w ...

Osiedle z drewna i cegły
Osiedle z drewna i cegły

Współczesny świat nie jest łatwym miejscem do życia. Wszechobecny pośpiech i presja, życie w zatłocz ...

Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze
Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze

Zmiany klimatyczne powodują niekorzystne skutki w mieście. Wyspy ciepła, gwałtowne opady, susza klim ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Wyniki konkursów
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera