Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Kultura w uratowanej fabryce

 

Czas czytania: ~2 min


Położony między Poznaniem a Lesznem Czempiń liczy sobie nieco ponad pięć tysięcy mieszkańców. Na początku XX wieku przemysłowiec Antoni Jezierski rozpoczął tu rozbudowę obiektów przemysłowych; w 1907 roku powstały Zakłady Mechaniczne, potem m.in. fabryka tlenu „SAWJA” czy nowoczesny młyn zbożowy. Wśród produktów, na które fabryka miała patent i je produkowała znajdowały się m.in. „aparaty „WIGOR” do wytwarzania kwasowęglowych, tlenowych i powietrznych kąpieli, przeznaczone zarówno do użytku domowego, ale przede wszystkim do zdrojowisk, lecznic i pensjonatów”.

 

Centrum Aktywizacji Społecznej „Tlenownia”
Centrum Aktywizacji Społecznej „Tlenownia”

Rewitalizacja zabytku przemysłu

Mimo ciekawej historii pofabryczne zabudowania w ostatnich latach popadały w ruinę, niedawno nawet konserwator zabytków wydał zgodę na rozbiórkę fabryki tlenu ze względu na jej fatalny stan. Prawie w ostatniej chwili lokalne władze postanowiły zachować jednak ten historyczny obiekt. Projekt adaptacji pofabrycznych zabudowań stworzyła Pracownia Projektowa J.P. Woźny. Dzięki temu zabytkowy zespół poprzemysłowy nie tylko został uratowany, zyskał nowe życie, ale także zaczął służyć wszystkim mieszkańcom; podobne projekty wcześniej zrealizowano m.in. w Zabrzu (Centrum Usług Społecznych w Zabrzu)

 czy rewitalizacja w Żukowie. Co bardzo ważne, w tych inwestycjach pofabryczne bryły nie zostały zamienione w obiekty komercyjne (jak to ma miejsce najczęściej), a w przestrzenie społeczne, dostępne dla każdego.

Centrum Aktywizacji Społecznej „Tlenownia”
Centrum Aktywizacji Społecznej „Tlenownia”

Centrum Aktywizacji Społecznej Tlenownia zostało oddane do użytku w sierpniu 2021 roku. Zostało pomyślane tak, aby pełnić funkcje społeczne i kulturalne, dlatego zaplanowano tu salę wielofunkcyjną (na 140 osób), bibliotekę z czytelnią, sale do prowadzenia warsztatów z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi oraz salę pamięci założyciela fabryki, Antoniego Jezierskiego z ofiarowanymi przez mieszkańców pamiątkami po właścicielu tlenowni. W projekcie zadbano także o to, wokół budynków – zaaranżowano tu przestrzeń publiczną z zielenią i miejscami do siedzenia.

Centrum Aktywizacji Społecznej „Tlenownia”
Centrum Aktywizacji Społecznej „Tlenownia”

Nowe miejsce dla mieszkańców

Obiekt pozostał w zasadzie w dotychczasowej formie” – mówią architekci, i dodają, że dołożyli wszelkich starań, aby wszędzie tam, gdzie było to możliwe zachować jak najwięcej oryginalnych detali. „Udało się nam ocalić ponad trzydzieści procent oryginalnej substancji: przede wszystkim zewnętrznych murów” – mówią projektanci, którzy mieli tu przecież do czynienia z ruiną. W przestrzeń historycznych zabudowań konieczne było wprowadzenie nowych, żelbetowych czy stalowych konstrukcji. Najbardziej widoczną ingerencją jest nadbudowa o jedno piętro, w której znalazło się miejsce na salę klubową oraz dostawiony do budynku przeszklony szyb windy. Obie te konstrukcje otrzymały współczesne formy, dzięki czemu wyraźnie odróżniają się od historycznych obiektów. 

Centrum Aktywizacji Społecznej „Tlenownia”
Centrum Aktywizacji Społecznej „Tlenownia”

Centrum Aktywizacji Społecznej „Tlenownia” - metryczka projektu budynku

Lokalizacja: Nowa 2, Czempiń
Inwestor: Urząd Gminy Czempiń

Projekt architektoniczny: Pracownia Projektowa J.P. Woźny, arch. Przemysław Woźny (główny projektant), arch. Magda Mackiewicz-Adamczewska, arch. Agnieszka Bielecka, arch. Joanna Wystańska-Woźny

Konstrukcja: Karol Zimny, Kasper Zimny
Zieleń: Joanna Mrowińska

Wykonawcy: PB Kontrakt sp. z o.o., sp.k. Jan Wosiek, Konrad Wosiek, Usługi Budowlane Piotr Giera
Realizacja: 2021
Źródło: jpwozny.com.pl


Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

tagi

Rewitalizacja Obiektu, Rewitalizacja Zabytku, Realizacja Architektoniczna, Hot

Nagroda Roku SARP 2022 przyznana
Nagroda Roku SARP 2022 przyznana

Przyznawana od 1983 roku Nagroda Roku SARP - to jedna z najważniejszych nagród architektonicznych w ...

Osiedle z drewna i cegły
Osiedle z drewna i cegły

Współczesny świat nie jest łatwym miejscem do życia. Wszechobecny pośpiech i presja, życie w zatłocz ...

Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze
Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze

Zmiany klimatyczne powodują niekorzystne skutki w mieście. Wyspy ciepła, gwałtowne opady, susza klim ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kubatura
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera