Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Basen z drewna

 

Czas czytania: ~3 min


Kilka lat temu Agencja Nieruchomości Rolnych przekazała gminie Piaseczno teren przy ulicy Chyliczkowskiej. Od początku było jasne, że na działce powstanie basen. Proces przygotowań do tej inwestycji odbywał się kilku etapach; najpierw powstało wstępne studium wykonalności dla budowy basenu z towarzyszącą infrastrukturą sportowo-rekreacyjną, następnie we współpracy z SARP odbył się konkurs architektoniczny.

 

Projekt basenu w Piasecznie
Projekt basenu w Piasecznie

Projekt z konkursu architektonicznego

O wynikach konkursu architektonicznego na projekt budynku basenu w Piasecznie pisaliśmy zaraz po ich ogłoszeniu w maju 2020 roku. Spośród zgłoszonych wówczas 22 prac sąd konkursowy uznał, że najpełniej oczekiwania inwestora spełnia propozycja pracowni P2PA Macieja Popławskiego. „Użycie prostych w formie i powściągliwych środków wyrazu, będących we właściwej relacji z sąsiednią zabudową i otaczającą budynek przyrodą, świadczy o wrażliwości i wysokiej kulturze projektowej autora/ów nagrodzonej pracy” – pisano wtedy w uzasadnieniu werdyktu.

Projekt basenu w Piasecznie
Projekt basenu w Piasecznie

Dziś już wiemy, że projekt, który wówczas  zdobył pierwszą nagrodę jest coraz bliżej realizacji - Gmina Piaseczno jest na etapie przygotowywania dokumentacji do ogłoszenia przetargu na budowę. A projekt, który zostanie zrealizowany jest rozwinięciem koncepcji konkursowej pracowni P2PA Macieja Popławskiego. Wycofana w głąb działki względem sąsiadujących ulic bryła ma przybrać formą pawilonu parkowego poprzedzonego terenem zielonym, swoistym buforem między ulicą a obiektem, który – inaczej niż komercyjne obiekty sportowe – ma emanować spokojem, być miejscem odpoczynku. Zieleń ma grać ważną rolę w obiekcie, właściwie uzupełniając jego bryłę. Jak piszą projektanci: „Kompozycja została oparta o przesunięcie głównych kubatur (hali basenu sportowego oraz rekreacyjnego) kształtując dwa patia wydzielone trejażami, które stanowić będą formę przejścia między przestrzenią wewnętrzną i zewnętrzną budynku. W stworzonych w tej sposób enklawach zaprojektowana została zieleń wpływająca nie tylko na gradację stref otaczających budynek, ale kształtująca również atmosferę w jego wnętrzach”.

Projekt basenu w Piasecznie
Projekt basenu w Piasecznie

Drewniana bryła wśród zieleni

Kolejnym elementem, który wyróżni obiekt, będzie użyty do budowy materiał. Konstrukcja budynku powstanie z elementów z drewna klejonego oraz technologii CLT – drewna klejonego krzyżowo. Dążąc do homogeniczności rozwiązań naturalne drewno zastosowano również w systemie wykończeń akustycznych oraz na elewacji budynku. W ten sposób budowla zyska nie tylko harmonijny, spójny wygląd i charakter, ale także stanie się o wiele bardziej przyjazna tak dla użytkowników, jak dla środowiska. „Na dachu obiektu zaprojektowana została instalacja fotowoltaiczna. (…) Technologia basenowa została zaprojektowana z użyciem wysokoefektywnego odzysku ciepła z wód popłucznych basenu z odzyskiem zarówno wody, jak i ciepła. Dodatkowo zaprojektowany został odzysk ciepła ze ścieków sanitarnych (szarych)” – wylicza kolejne proekologiczne rozwiązania architekt. Według planów Gminy Piaseczno basen powinien być gotowy w ciągu najbliższych dwóch-trzech lat.

Projekt basenu w Piasecznie
Projekt basenu w Piasecznie

Basen w Piasecznie - metryczka projektu budynku

Lokalizacja: Piaseczno, ul. Chyliczkowska

Inwestor: Gmina Piaseczno

Projekt architektoniczny: P2PA Sp. z o.o.

Architektura krajobrazu: RS Architektura Krajobrazu

Konstrukcja: KiP

Instalacje: CEGroup

Technologia wody: Baseny Kąpielowe Biuro Budowy, Projektów i Doradztwa

Projekt zjeżdżalni: PRO Jacek Łuc

Powierzchnia: 5 500 m2
Projekt: 2020

Źródło: p2pa.pl, piaseczno.pl

 


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Wyniki Konkursu Architektonicznego, Projekt Architektoniczny, Projekt Budynku

Mies van der Rohe Award 2024 jedzie do Niemiec
Mies van der Rohe Award 2024 jedzie do Niemiec

25 kwietnia 2024 roku poznaliśmy laureata najważniejszego na naszym kontynencie plebiscytu na najpię ...

Retransmisja konferencji Kolor w architekturze
Retransmisja konferencji Kolor w architekturze

10 kwietnia 2024 w Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego w Warszawie odbyła się pierwsza edycja konfere ...

Historyczna wieża ciśnień i Park Nauki Torus w Ciechanowie. Nowe realizacje.
Historyczna wieża ciśnień i Park Nauki Torus w Ciechanowie. Nowe realizacje.

Zbudowana w latach 70. według projektu warszawskiego architekta Jerzego Bogusławskiego wieża ciśnień ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera