Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Otwarty na ogród dom Y od 81.waw.pl

 

Czas czytania: ~3 min


Po raz kolejny pracownia 81.waw.pl. stanęła na wysokości zadania. Ich kolejna realizacja to Dom Y. Budynek został zaprojektowany zgodnie z głównym wymogiem inwestora, którego życzeniem było otwarcie bryły na otaczającą go zieloną przestrzeń oraz maksymalne wykorzystanie naturalnego światła.

 

Dom Y od 81.waw.pl
Dom Y od 81.waw.pl

Oryginalna bryła domu

Na początku projekt zakładał lokalizację budynku wzdłuż drogi - wtedy wydzielona zostałaby prywatna strefa ogrodu. Jednak po uwagach inwestora oraz ciekawej  koncepcji architektów ogród został usytuowany od południa, a salon zyskał widok na stronę północną i południową. Bryła budynku została wygięta o 90 stopni i zlokalizowana w głębi działki, dzięki czemu strefa dzienna jednocześnie wyraźnie dzieli powierzchnię domu oraz maksymalnie wykorzystuje potencjał kierunków świata. Sam kształt bryły pozwala na uspójnienie strefy dziennej domu z zewnętrzną strefą ogrodową. Tak właśnie powstała forma budynku o rzucie przypominającym literę Y.

Dom Y od 81.waw.pl
Dom Y od 81.waw.pl

Ciekawą formę architektoniczną podkreśla biały kolor na fasadzie. Wjeżdżając na działkę budynek “wita gości otwartymi ramionami”. Krótsze ramiona to strefa  gospodarcza i prywatna, gdzie znajduje się sypialnia, a dłuższą część stanowi strefa dzienna z basenem. Takie rozplanowanie stref pozwoliło na lokalizację salonu według życzenia inwestora (na północ i południe) i uzyskanie dużej ilości światła w domu przez cały dzień.
 

Jedyne przeszklenie od strony wjazdowej stanowi główne wejście do domu, dzięki czemu mieszkańcy zachowują prywatność. Natomiast strona południowo-wschodnia jest w pełni przeszklona i wręcz otwiera się na ogród.

Dom Y od 81.waw.pl
Dom Y od 81.waw.pl

Aby dom był w pełni funkcjonalny, nad szklanymi ścianami zaplanowaliśmy długie nadwieszenia, które w miesiące wiosenno-letnie chronią dom przed przegrzaniem. Ich kolejną funkcją jest ochrona tarasów przed deszczem lub śniegiem. Dwukondygnacyjna szklana ściana pozwala zaś na odpowiednie, naturalne  doświetlenie części dziennej – tłumaczy Rafał Grudziąż, architekt z pracowni 81.waw.pl

Dom Y od 81.waw.pl
Dom Y od 81.waw.pl

Naszym celem było, żeby dom nie tylko ciekawie wyglądał z zewnątrz, ale też żeby był wysoce funkcjonalny dla jego użytkowników. Dlatego z holu można udać się w trzech kierunkach, każdy z tych kierunków odkrywa przed nami inną część domu: gospodarczą, sypialnianą i dzienną opowiada Anna Paszkowska-Grudziąż, architekt pracowni 81.waw.pl.

 

Strefa gospodarcza zlokalizowana jest w jednej z odnóg litery Y. Składają się na nią: pomieszczenie gospodarcze, garderoba, a także dwustanowiskowy garaż. Sypialnia główna (połączona z garderobą) oraz łazienka znajdują się w drugiej części.
 

Największa i najbardziej przestronna strefa dzienna (salon oraz kuchnia z jadalnią) znajduje się w najdłuższej części budynku. Na drugiej kondygnacji zlokalizowane są dwie sypialnie (każda z garderobą), łazienka i gabinet, który ma bezpośredni kontakt z dzienną strefą domu.
 

Poprzez zastosowanie w salonie przeszklonych ścian długich na 15 m, strefa ogrodowa staje się wręcz jego kontynuacją - mieszkańcy odnoszą wrażenie ciągłego przebywania w ogrodzie.

Dom Y od 81.waw.pl
Dom Y od 81.waw.pl

Dom Y - metryczka projektu domu

Projekt architektoniczny: 81.waw.pl

Inwestor: prywatny
Realizacja: 2021

Zdjęcia: Bartek Zaranek
Źródło: 81wawpl.com


Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

tagi

Dom, Dom Jednorodzinny, Bryła Domu, Nowoczeny Dom, Realizacja Domu

Browary Warszawskie najlepszym budynkiem stolicy
Browary Warszawskie najlepszym budynkiem stolicy

To była już ósma edycja konkursu, w którym nowo powstałe warszawskie budynki rywalizują ze sobą o mi ...

Osiedle z drewna i cegły
Osiedle z drewna i cegły

Współczesny świat nie jest łatwym miejscem do życia. Wszechobecny pośpiech i presja, życie w zatłocz ...

Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze
Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze

Zmiany klimatyczne powodują niekorzystne skutki w mieście. Wyspy ciepła, gwałtowne opady, susza klim ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kubatura
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera