Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Dom w dwóch pawilonach

 

Czas czytania: ~2 min


Biuro Architektoniczne Barycz i Saramowicz podjęło się zaprojektowania w suburbialnej dzielnicy Mielca jednorodzinnej rezydencji. Miasto Mielec, będące jednym z głównych punktów na mapie Centralnego Okręgu Przemysłowego, w dużym stopniu rozbudowywało się w latach międzywojennych. To wtedy powstały tu wielkie zakłady przemysłowe, a w ślad za nimi – gmachy użyteczności publicznej oraz osiedla mieszkaniowe. Jako że w latach 20. i 30. to modernizm jawił się jako styl najnowocześniejszy i najwłaściwszy dla znaczących inwestycji, on właśnie dominuje wśród mieleckiej zabudowy.

 

Willa w Dwóch Pawilonach w Mielcu
Willa w Dwóch Pawilonach w Mielcu

Dom dopasowany do kontekstu

Nic więc dziwnego, że Rafał Barycz i Paweł Saramowicz tym właśnie nurtem się kierowali, projektując dom w Mielcu. Architekci uwzględniając zawsze charakter okolicy, w której budują, klimat, kontekst, tradycje regionu w swoich pracach sięgają po różne formy i materiały, aby każdy dom stanowił oryginalną odpowiedź na warunki zastane w danej lokalizacji. Jak zbudowana w Izabelinie willa z betonu The Concrete, jak podkrakowski Nowoczesny Dwór Polski czy podwarszawska Leśna Willa, nawiązująca do pewnych aspektów z dorobku Franka Lloyda Wrighta. „Współczesna polska architektura powinna być zakorzeniona w swojej historii i tradycji. My staramy się interpretować ją w nowy, nienaśladowczy sposób. Chcemy, aby nasze budynki były nie tylko innowacyjne, ale też spójne z otoczeniem” – tłumaczył w jednym z wywiadów dr Rafał Barycz.

Willa w Dwóch Pawilonach w Mielcu
Willa w Dwóch Pawilonach w Mielcu

Rafał Barycz i Paweł Saramowicz nadali willi w Mielcu formę dwóch prostych pawilonów o płaskich dachach, zintegrowanych ze sobą za pomocą łącznika o przeszklonym dachu. Dzięki takiej kompozycji brył rozległa budowla nie dominuje nad otoczeniem, wpisuje się w przedmiejski klimat i leśne sąsiedztwo. Proste kształty pawilonów są czytelnym odwołaniem do geometrii modernizmu, a duże przeszklenia otwierają wnętrze na otoczenie, ale nadają też domowi nowoczesny wyraz.

Willa w Dwóch Pawilonach w Mielcu
Willa w Dwóch Pawilonach w Mielcu

Modernizm XXI wieku

Autorski rys tej budowli przejawia się najsilniej w użytych do budowy materiałach. Architekci zdecydowali się zestawić je na zasadzie kontrastu. Część elewacji została otynkowana na biało, część natomiast obłożono chropowatym kamieniem. „To rodzaj flirtu mas, architektonicznego ważenia ciężarów materiałowych. Kamień wyraża związek z ziemią i dialoguje z ulotnością szkła. Okładzina kamienna przybiera tu skrajnie rustykalną formę, albowiem mur układany jest w formie płytowanego kamienia łamanego warstwowo, z kamieniołomu w Komborni” – podkreślają Barycz i Saramowicz. „Podwójny pawilon” jest więc zarazem nowoczesny i swojski, modernistyczny i wernakularny. Ponadto, dzięki rozbiciu bryły na dwie części w klarowny sposób udało się podzielić wnętrze domu na strefy funkcjonalne, oferując mieszkańcom wygodne przestrzenie do życia.

 

Zobacz galerię zdjęć domu jednorodzinnego

Willa w Dwóch Pawilonach - metryczka projektu domu

Lokalizacja: Mielec
Inwestor: prywatny
Projekt: Biuro Architektoniczne Barycz i Saramowicz

Autorzy: dr arch. Rafał Barycz, dr arch. Paweł Saramowicz

Realizacja: 2020

Zdjęcia dzięki uprzejmości Biura Architektonicznego Barycz i Saramowicz

Źródło: barycz-saramowicz.pl


Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Dom Jednorodzinny, Bryła Domu, Dom, Realizacja Domu, Hot

Dla nowych mieszczan
Dla nowych mieszczan

419 kawalerek oraz 33 dwupokojowych mieszkań o metrażach od 25,58 do 37 m2 mieści budynek mieszkalny ...

Bryły od mieszkania
Bryły od mieszkania

Maćków Pracownia Projektowa realizuje kolejny projekt we Wrocławiu, zakończyła właśnie budowę pierws ...

Dom jak azyl
Dom jak azyl

Projekt domu, który zaplanowano jako schronienie dla dzieci pozostających w pieczy zastępczej powsta ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kubatura
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera