Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Biblioteka w górach

 

Czas czytania: ~3 min


Wkrótce minie rok od otwarcia biblioteki w miejscowości Przysietnica. To filia Powiatowej i Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej im. Wiktora Bazielicha w Starym Sączu, skrojona na miarę lokalnej społeczności placówka kulturalna, oferująca użytkownikom wypożyczalnię dla dorosłych, oddział dla dzieci i młodzieży, stanowiska komputerowe, salę wielofunkcyjną oraz antresolę ze stanowiskami do pracy cichej.

 

Biblioteka w Przysietnicach
Biblioteka w Przysietnicach

Projekt dla lokalnej społeczności

O tym, że nowoczesne, wygodne, dobrze zaopatrzone biblioteki są bardzo potrzebne także w mniejszych miejscowościach nie trzeba nikogo przekonywać; takie placówki stanowią bowiem nie tylko miejsce wypożyczania lektur, ale stają się zwykle ważnymi przestrzeniami działań społecznych, życia kulturalnego, miejscami spotkań, współpracy, różnych aktywności starszych i młodszych. Tego typu obiektów powstaje ostatnio w Polsce coraz więcej, co warto podkreślić: wiele z nich otrzymuje także ciekawe, niebanalne formy architektoniczne. Tak, jak to się stało np. w Głuchołazach (biała biblioteka), w Piotrkowie Trybunalskim (Miejska Bilioteka Publiczna) czy w Starym Sączu (rozbudowa biblioteki).  

Biblioteka w Przysietnicach
Biblioteka w Przysietnicach

To właśnie filią mającej swoją siedzibę w rozbudowanym obiekcie zabytkowym biblioteki w Starym Sączu jest placówka w Przysietnicy. Za oba projekty odpowiadała pracownia 55architekci. O ile w Starym Sączu zadaniem projektantów było znalezienie najlepszej bryły, która uzupełniła istniejący, historyczny budynek, o tyle w Przysietnicy 55architekci zdecydowali się stworzyć gmach nawiązujący swoją formą do otaczającego krajobrazu. To właśnie dlatego budynek biblioteki otrzymał dynamiczną sylwetkę, jakby powtarzającą układ górskich szczytów. Z Przysietnicy jest niedaleko na Przehybę, jeden z najbardziej znanych szczytów Beskidu Sądeckiego, kształt biblioteki – to ukłon ku temu pejzażowemu kontekstowi.

Biblioteka w Przysietnicach

Bryła wpisana w krajobraz

Biblioteka to azyl społeczny, czyli miejsce darmowego dostępu do wiedzy, nauki, nowych technologii. To miejsce spotkań lokalnej społeczności i centrum życia kulturalnego” – mówiła Monika Jackowicz-Nowak, dyrektorka starosądeckiej biblioteki w dniu otwarcia filii w Przysietnicy. Charakterystyczny budynek o szpiczastych dachach i nieregularnych niczym górskie szczyty przeszkleniach ma taką właśnie pełnić rolę. W budynku zmieściły się wypożyczalnie dla dorosłych oraz dla dzieci i młodzieży, sala wielofunkcyjna oraz antresola ze stanowiskami do pracy cichej. Co ważne, przestrzeń biblioteki została zaprojektowana tak, by użytkownikom każdej z jej części zapewnić komfort i wygodę, ale jednocześnie tak, aby wnętrze pozostało maksymalnie otwarte. Poszczególne sektory budynku przenikają się, a wszystkie otwierają się także na otaczający krajobraz – nie ma tu zamkniętych pomieszczeń i korytarzy, jest zaś jasna, przyjazna, otwarta i nowoczesna przestrzeń zachęcająca do spędzania tu więcej czasu niż tylko ten potrzebny na wypożyczenie książki.

 

Zobacz galerię zdjęć wnętrza biblioteki

Biblioteka, filia Powiatowej i Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej im. Wiktora Bazielicha w Starym Sączu - metryczka projektu budynku

Lokalizacja: Przysietnica
Inwestor:  Powiatowa i Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna im. Wiktora Bazielicha w Starym Sączu

Projekt architektoniczny: 55architekci

Wykonawca: Zakład Usługowy Infrastruktury Sanitarnej C.O. i Gaz Marcin Pietruszka

Realizacja: 2021
Powierzchnia użytkowa: 415 m2
Koszt inwestycji: 3,6 mln zł

Źródło zdjęć: biblioteka-starysacz.pl


Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

tagi

Przebudowa Zabytku, Zabytek, Realizacja Architektoniczna, Realizacja Budynku

Nagroda Roku SARP 2022 przyznana
Nagroda Roku SARP 2022 przyznana

Przyznawana od 1983 roku Nagroda Roku SARP - to jedna z najważniejszych nagród architektonicznych w ...

Osiedle z drewna i cegły
Osiedle z drewna i cegły

Współczesny świat nie jest łatwym miejscem do życia. Wszechobecny pośpiech i presja, życie w zatłocz ...

Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze
Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze

Zmiany klimatyczne powodują niekorzystne skutki w mieście. Wyspy ciepła, gwałtowne opady, susza klim ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kubatura
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera