Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Biblioteka w górach

 

Czas czytania: ~3 min


Wkrótce minie rok od otwarcia biblioteki w miejscowości Przysietnica. To filia Powiatowej i Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej im. Wiktora Bazielicha w Starym Sączu, skrojona na miarę lokalnej społeczności placówka kulturalna, oferująca użytkownikom wypożyczalnię dla dorosłych, oddział dla dzieci i młodzieży, stanowiska komputerowe, salę wielofunkcyjną oraz antresolę ze stanowiskami do pracy cichej.

 

Biblioteka w Przysietnicach
Biblioteka w Przysietnicach

Projekt dla lokalnej społeczności

O tym, że nowoczesne, wygodne, dobrze zaopatrzone biblioteki są bardzo potrzebne także w mniejszych miejscowościach nie trzeba nikogo przekonywać; takie placówki stanowią bowiem nie tylko miejsce wypożyczania lektur, ale stają się zwykle ważnymi przestrzeniami działań społecznych, życia kulturalnego, miejscami spotkań, współpracy, różnych aktywności starszych i młodszych. Tego typu obiektów powstaje ostatnio w Polsce coraz więcej, co warto podkreślić: wiele z nich otrzymuje także ciekawe, niebanalne formy architektoniczne. Tak, jak to się stało np. w Głuchołazach (biała biblioteka), w Piotrkowie Trybunalskim (Miejska Bilioteka Publiczna) czy w Starym Sączu (rozbudowa biblioteki).  

Biblioteka w Przysietnicach
Biblioteka w Przysietnicach

To właśnie filią mającej swoją siedzibę w rozbudowanym obiekcie zabytkowym biblioteki w Starym Sączu jest placówka w Przysietnicy. Za oba projekty odpowiadała pracownia 55architekci. O ile w Starym Sączu zadaniem projektantów było znalezienie najlepszej bryły, która uzupełniła istniejący, historyczny budynek, o tyle w Przysietnicy 55architekci zdecydowali się stworzyć gmach nawiązujący swoją formą do otaczającego krajobrazu. To właśnie dlatego budynek biblioteki otrzymał dynamiczną sylwetkę, jakby powtarzającą układ górskich szczytów. Z Przysietnicy jest niedaleko na Przehybę, jeden z najbardziej znanych szczytów Beskidu Sądeckiego, kształt biblioteki – to ukłon ku temu pejzażowemu kontekstowi.

Biblioteka w Przysietnicach

Bryła wpisana w krajobraz

Biblioteka to azyl społeczny, czyli miejsce darmowego dostępu do wiedzy, nauki, nowych technologii. To miejsce spotkań lokalnej społeczności i centrum życia kulturalnego” – mówiła Monika Jackowicz-Nowak, dyrektorka starosądeckiej biblioteki w dniu otwarcia filii w Przysietnicy. Charakterystyczny budynek o szpiczastych dachach i nieregularnych niczym górskie szczyty przeszkleniach ma taką właśnie pełnić rolę. W budynku zmieściły się wypożyczalnie dla dorosłych oraz dla dzieci i młodzieży, sala wielofunkcyjna oraz antresola ze stanowiskami do pracy cichej. Co ważne, przestrzeń biblioteki została zaprojektowana tak, by użytkownikom każdej z jej części zapewnić komfort i wygodę, ale jednocześnie tak, aby wnętrze pozostało maksymalnie otwarte. Poszczególne sektory budynku przenikają się, a wszystkie otwierają się także na otaczający krajobraz – nie ma tu zamkniętych pomieszczeń i korytarzy, jest zaś jasna, przyjazna, otwarta i nowoczesna przestrzeń zachęcająca do spędzania tu więcej czasu niż tylko ten potrzebny na wypożyczenie książki.

 

Zobacz galerię zdjęć wnętrza biblioteki

Biblioteka, filia Powiatowej i Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej im. Wiktora Bazielicha w Starym Sączu - metryczka projektu budynku

Lokalizacja: Przysietnica
Inwestor:  Powiatowa i Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna im. Wiktora Bazielicha w Starym Sączu

Projekt architektoniczny: 55architekci

Wykonawca: Zakład Usługowy Infrastruktury Sanitarnej C.O. i Gaz Marcin Pietruszka

Realizacja: 2021
Powierzchnia użytkowa: 415 m2
Koszt inwestycji: 3,6 mln zł

Źródło zdjęć: biblioteka-starysacz.pl


Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Przebudowa Zabytku, Zabytek, Realizacja Architektoniczna, Realizacja Budynku

Lofty w fabryce
Lofty w fabryce

W 1887 roku Hugo Bressel przy ulicy Cegielnianej (dziś to ul. Wólczańska) uruchomił niewielką fabryk ...

E-konferencja: Dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze. Skorupa budynku.
E-konferencja: Dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze. Skorupa budynku.

Regulacyjne i technologiczne zmiany w zakresie metod wznoszenia budynków doprowadziły w ostatnich la ...

Plebiscyt Polska Architektura XXL 2023 – internauci wybrali najlepsze realizacje minionego roku
Plebiscyt Polska Architektura XXL 2023 – internauci wybrali najlepsze realizacje minionego roku

Znamy wyniki głosowania internautów szesnastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. Publicznoś ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kubatura
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera