Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Centrum Konserwatorsko-Magazynowe Muzeum Narodowego w Warszawie - wyniki konkursu architektonicznego

 

Czas czytania: ~3 min


30 maja 2022 roku ogłoszono wyniki konkursu organizowanego przez Muzeum Narodowe w Warszawie wraz ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich na opracowanie koncepcji Centrum Konserwatorsko-Magazynowego Muzeum Narodowego w Warszawie (MNW). Wyłonienie projektu na nowy pawilon – to pierwszy etap modernizacji całego kompleksu historycznej zabudowy Muzeum Narodowego w Warszawie i pierwsza od dziesięcioleci szansa na powiększenie jego powierzchni.

 

Wyniki ważnego konkursu architektonicznego

Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Fotografii i Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie  – to tylko niektóre z polskich muzealnych placówek, które niedawno doczekały się rozbudowy. Kolejne kilka rozstrzygnęło konkursy na takie projekty. Muzea, które do dekad (a czasem i od wieków) zajmują wciąż te same, historyczne siedziby muszą się rozbudować, aby móc pomieścić rozrastające się zbiory, ale i po to, by lepiej móc się nimi opiekować i je prezentować publiczności.

 

Warszawskie Muzeum Narodowe od dawna nie mieści się w swojej zabytkowej siedzibie, jednak rozbudowa i modernizacja monumentalnego gmachu jest ogromnym wyzwaniem, nie tylko finansowym. Ogłoszony przez władze Muzeum i SARP konkurs na projekt Centrum Konserwatorsko-Magazynowego jest pierwszym krokiem na drodze do unowocześnienia tego obiektu. Nowy budynek ma stanąć na tyłach gmachu głównego MNW, w parku na Książęcem, a jego sąsiadami będzie nie tylko pochodzący z lat 30. gmach Muzeum, ale i modernistyczny Dom Partii oraz nowoczesna siedziba Centrum Giełdowego. Na konkurs nadesłano 28 projektów. Oceniał je 11-osobowy sąd konkursowy pod przewodnictwem architekta prof. Jerzego Bogusławskiego, składający się z przedstawicieli Muzeum oraz SARP. Przyznano trzy nagrody główne i dwa wyróżnienia.

 

Prosta bryła obok zabytku

Pierwszą nagrodę otrzymała wrocławska pracownia architektoniczna P2PA. W skład zespołu autorskiego weszli: Aleksander Blicharski, Paweł Floryn, Łukasz Kaczmarek, Maciej Marszał, Jakub Podgórski,  Maciej Popławski, Łukasz Kowalski i Piotr Pachowski. Architekci zaproponowali budowę prostego pawilonu o pionowych, szerokich pasach przeszkleń, który zostałby dopasowany do lekko pochyłego terenu na tyłach Muzeum, przez co na jednym końcu miałby dwie, na drugim – trzy kondygnacje. „Pierwsza praca, przygotowana przez P2PA, jest rzeczywiście świetnie przemyślaną maszyną, która będzie dobrym magazynem i zarazem miejscem pracy dla kustoszy i przechowywania zbiorów. Istotne było to, żeby praca, która wygra, po pierwsze wpisała się w kontekst całej przestrzeni, po drugie nie hamowała dalszego rozwoju Muzeum i po trzecie, żeby pozwalała na elastyczne użytkowanie” – tłumaczył podczas ogłoszenia wyników Jerzy Bogusławski, przewodniczący sądu konkursowego oraz członek Rady Muzeum. Jak zapisano w uzasadnieniu werdyktu: „Zwycięski projekt pracowni P2PA wyróżnia się harmonijnym wpisaniem w przestrzeń ogrodu otaczającego Muzeum, a także proporcjonalnym powiązaniem z bryłą Gmachu Głównego. Struktura przestrzeni budynku została podporządkowana zasadzie przenikania i współgrania  otwartych i zamkniętych sześciennych brył, co pozwala na swobodne kształtowanie potrzebnej przestrzeni wnętrza, a w przyszłości umożliwi budowanie nowych powiązań funkcjonalnych. Zaproponowane rozwiązanie stanowi nowy model muzealnego magazynu i pracowni konserwatorskich w oparciu o zasady  dostępności, partycypacji i edukacji. Budynek spełnia wysokie normy środowiskowe i daje gwarancje optymalizacji kosztów eksploatacji. Praca wpisuje się w otoczenie, stanowiąc jednocześnie jego urozmaicenie. Wzniesienie nowego pawilonu na Książęcem pozwoli przede wszystkim na rozwiązanie najpilniejszych potrzeb Muzeum w zakresie bezpieczeństwa i przechowywania dzieł sztuki przede wszystkim szczególnie wrażliwych obiektów na podłożu papierowym oraz znacząco ułatwi prowadzenie badań nad nimi”.

Drugą nagrodę przyznano propozycji nadesłanej przez warszawską pracownię Projekt Praga, trzecia także trafiła do Warszawy – do biura WXCA.

Sąd konkursowy przyznał również dwa równorzędne wyróżnienia. Otrzymały je Innowacyjna Firma Architektoniczna Kamil Domachowski z Gdańska oraz szwajcarska Schmidlin Architekten z Zurychu.

 

Źródło: 1022.konkurs.sarp.pl/; facebook.com/p2pawroclaw; facebook.com/projektpraga; facebook.com/wxcawarsaw


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Wyniki Konkursu Architektonicznego, Projekt Architektoniczny

Urodziny Szybu Krystyna
Urodziny Szybu Krystyna

Budowa wieży wyciągowej szybu Kaiser Wilhelm II na terenie kopalni węgla kamiennego Hohenzollern zak ...

Kultura w kasynie
Kultura w kasynie

Kasyno Kultury, placówka kulturalna działająca w Kwidzynie od końca 2023 roku mieści się w budynku o ...

E-konferencja Skorupa budynku: dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze.
E-konferencja Skorupa budynku: dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze.

Regulacyjne i technologiczne zmiany w zakresie metod wznoszenia budynków doprowadziły w ostatnich la ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Wyniki konkursów
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera