MuFo Rakowicka w Krakowie - rewitalizacja zabytku - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Muzeum Fotografii w Krakowie i jego siedziby

 

Czas czytania: ~3 min


Muzeum Fotografii w Krakowie – MuFo – to jedyna tego typu placówka w Polsce. Została założona w 1986 roku i od tamtej pory nie tylko gromadzi zbiory dokumentujące rozwój fotografii w Polsce, ale i opisuje, edukuje, popularyzuje wiedzę na jej temat, organizuje wystawy czy warsztaty. W grudniu tego roku Muzeum Fotografii w Krakowie otworzy swoją nową siedzibę. W ten sposób uzyska trzeci adres do prowadzenia swojej działalności.

 

Muzeum Fotografii w Krakowie

MuFo Rakowicka

fot. Dorota Marta, MuFo

MuFo Rakowicka

MuFo Rakowicka

fot. Dorota Marta, MuFo

Nowa siedziba muzeum

Muzeum Fotografii w Krakowie – MuFo – na swoje siedziby wykorzystuje istniejące budynki. Ten trend lokowania placówek kultury w obiektach zabytkowych, poprzemysłowych lub o innych, już zbędnych funkcjach znany jest i ceniony na całym świecie. W Polsce udało się go z sukcesem wprowadzić w życie w dziesiątkach przypadków, od Radomia (Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia") po gminę Hażlach (Dom Przyrodnika). Krakowskie budynki – kamienica, strzelnica i koszary – z powodzeniem służą miłośnikom fotografii.

Muzeum Fotografii w Krakowie

MuFo Rakowicka

fot. Dorota Marta, MuFo

Muzeum Fotografii w Krakowie

MuFo Rakowicka

fot. Dorota Marta, MuFo

Budyniem, który najdłużej służy Muzeum Historii Fotografii MuFo jest ten przy Józefitów. Poddany gruntownej modernizacji w latach 2018-2020 został też wtedy rozbudowany o siedmiokondygnacyjny obiekt mieszczący nowoczesne magazyny. Bo przy Józefitów nie są organizowane wystawy – tu mieszczą się m.in. pracownie konserwatorskie czy digitalizacyjne. Ale i ten budynek można zwiedzać – aby zobaczyć jak placówka działa, czym zajmują się jej pracownicy, jaki jest jeden z najważniejszych celów jej działania. Trasa zwiedzania prowadzi przez Dział Inwentarzy, Dział Fotografii i Technik Fotograficznych, Dział Konserwacji i Przechowywania Zbiorów, Pracownię Dokumentacji Obrazowej oraz magazyny studyjne pełne historycznego sprzętu fotograficznego.

Muzeum Fotografii w Krakowie

MuFo Rakowicka

fot. Dorota Marta, MuFo

Muzeum Fotografii w Krakowie

MuFo Rakowicka

fot. Dorota Marta, MuFo

Drugie miejsce w Krakowie, gdzie można poznać działalność Muzeum Fotografii – to MuFo Strzelnica przy ulicy Królowej Jadwigi 220. W zabytkowym budynku placówka działa od 2028 roku; tu mieszczą się dwie duże sale wystawowe, z ekspozycją stałą oraz miejscem na prezentacje czasowe. Wielką atrakcją tego gmachu są nie tylko prezentowane w nim wystawy, ale i… rozległy ogród, w którym organizowane są plenerowe pokazy, warsztaty, spotkania. Tu także mieści się księgarnia i kawiarnia. Ogród MuFo Strzelnica także poddany był niedawno modernizacji. Autorkami koncepcji były Monika Kozień, Marta Miskowiec, Aneta Kopczacka, za projekt koncepcyjny odpowiadali mgr inż. Arch. Michał Rokita, mgr inż. Anna Komorowska, Pracownia K, projekt zagospodarowania ogrodu przygotowali: Ewa Dobrucka, LEM Studio Architektoniczne (wcześniej Zespół Projektowy Kontrapunkt Sp. z o.o.), wykonanie i finansowanie prac znajdowało się po stronie Zarządu Zieleni Miejskiej.

 

Zobacz galerię zdjęć obiektów

Rewitalizacja zabytku

Na początku grudnia 2021 roku swoje podwoje otworzy trzecia siedziba Muzeum Fotografii – MuFo Rakowicka. Placówka zajęła tu dawny budynek austriackich koszar – i w nim od grudnia znajdować się będzie główna siedziba MuFo. Tu zlokalizowano biura, ale także bibliotekę z czytelnią, kawiarnię, przestrzenie edukacyjne, a przede wszystkim nowoczesne sale wystawowe, w których poza wystawami czasowymi będzie pokazywana ekspozycja główna pt. „Co robi zdjęcie?”, poświęcona fotografii rozumianej jako fenomen kulturowy. Prace budowlane przy Rakowickiej rozpoczęły się w lipcu 2019 roku. Na podstawie koncepcji architektonicznej pracowni Lachman Pabich Architekci projekt budowlany i wykonawczy opracował Zespół Projektowy Kontrapunkt.

 

Zdjęcia: Dorota Marta, Mirosław Żak

Więcej na: mufo.krakow.pl


Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

tagi

Przebudowa Zabytku, Zabytek, Muzeum

Urban Sequoia – projekt budynku pochłaniającego dwutlenek węgla
Urban Sequoia – projekt budynku pochłaniającego dwutlenek węgla

W pierwszej połowie listopada 2021 roku miała miejsce konferencja klimatyczna ONZ w Glasgow (COP26). ...

Zielona wizja dla Warszawy
Zielona wizja dla Warszawy

„Zależy nam na tym, by Nowe Centrum Warszawy było eleganckie, spójne, a przy tym przyjazne, bezpiecz ...

Biurowiec na wąskiej działce w Krakowie – prezentacja online i wywiad
Biurowiec na wąskiej działce w Krakowie – prezentacja online i wywiad

Wąski budynek biurowo-usługowy przy ul. Krasickiego w Krakowie to doskonały przykład tego, jak wpisa ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kubatura
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera