Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Kompleks hotelowy w Gdyni - wyniki konkursu architektonicznego

 

Czas czytania: ~3 min


8 kwietnia 2022 roku rozstrzygnięto konkurs architektoniczny na opracowanie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej terenu przy Skwerze Kościuszki w Gdyni. To niezwykle prestiżowa lokalizacja w samym centrum modernistycznego miasta, przy jego głównej ulicy, blisko plaży i gdyńskiej mariny. Ogłoszenie konkursu na projekt zabudowy w tym miejscu był wymagany przez plan miejscowy.

 

Projekt kompleksu hotelowego w Gdyni

Wymyślić bryły w kultowym miejscu

Choć Gdynia ma bardzo spójny, rozpoznawalny i doskonale każdemu znany styl zabudowy, przedwojenne modernistyczne gmachy są współcześnie uzupełniane o nowe obiekty. Miasto dynamicznie się rozwija, lawinowo przybywa tu nowych mieszkańców, powstają więc wciąż nowe potrzeby i nowe budowle. Jak zabudowa gdyńskiej mariny, ale i terminal promowy czy charakterystyczny obiekt o niewielkiej skali – Muszla Gdynia.

Projekt kompleksu hotelowego w Gdyni

Jednym z projektów wypełniających luki w śródmiejskiej zabudowie Gdyni jest ten dotyczący czterohektarowej działki między Al. Topolową a gdyńską mariną. Konkurs inwestorski na projekt nowych budynków w tym miejscu był dwuetapowy i miał charakter zamknięty – inwestor zaprosił do udziału dziesięć pracowni z Polski i zagranicy. „To wyjątkowa przestrzeń Gdyni. Dlatego istotne jest, żeby powstała tam architektura o wysokiej jakości, kreująca nowe przestrzenie publiczne, przyciągająca mieszkańców i turystów. Jestem przekonana, że wyłoniona w konkursie praca wpisze się harmonijnie w śródmiejską tkankę naszego miasta” – mówiła podczas ogłoszenia wyników konkursu Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki.

Projekt kompleksu hotelowego w Gdyni

Modernizm XXI wieku

Pierwszą nagrodę w konkursie na projekt nowej zabudowy przy Skwerze Kościuszki w Gdyni zdobyła propozycja pracowni Bedra Cichosz Architekci z Gdańska. To oni zaproponowali najciekawsze rozwiązanie dla obiektów, które mają pełnić przede wszystkim funkcję hotelową (w tym apartamenty na wynajem), uzupełnioną o przestrzenie usługowe na parterze i części pierwszego pietra. Architekci zaproponowali wizję dwóch brył zintegrowanych zawieszonym nad przejściem, przeszklonym łącznikiem, który ma zarazem kadrować widok z ulicy ku marinie. Architekci odwołali się do modernistycznego dziedzictwa Gdyni w nieoczywisty i niedosłowny sposób, tworząc gmachy o rytmicznych, uporządkowanych, ale zarazem zniuansowanych podziałach i detalach. W budynkach pojawią się jasne kolory, zaokrąglone elewacje, efektowne półkoliste szklane witryny na parterach, ale o ich współczesnej proweniencji będą mówić choćby ekspresyjnie wygięty daszek nad częścią parteru (stanowiący zarazem podest do wejścia na wyższą kondygnację). W ocenie sądu konkursowego projekt pracowni Bedra Cichosz Architekci najlepiej wpisał się w „wieloaspektowy kontekst szczególnie atrakcyjnej lokalizacji, jaką jest skwer Kościuszki w Gdyni oraz sąsiedztwo morza”. Projekt uznano za korzystnie wpływający na ład przestrzenny, doceniono za bogaty program funkcjonalny (m.in. dużą liczbę przestrzeni usługowych otwartych bezpośrednio na ulicę), realizujący jednocześnie interes prywatny inwestora, jak publiczny, bo kreujący miejską, ogólnodostępną przestrzeń.

Projekt kompleksu hotelowego w Gdyni

Kompleks hotelowy - metryczka projektu obiektu

Lokalizacja: Gdynia, Skwer Kościuszki

Inwestor: Allenort Capital

Projekt architektoniczny: Bedra Cichosz Architekci

Zespół projektowy: Małgorzata Bedra, Grzegorz Cichosz, Adam Okuniewski, Agnieszka Majerczyk, Agata Ołubowicz

Powierzchnia użytkowa: 22900 m2

Projekt: 2022

Planowana realizacja: 2023

Źródło: b-ca.pl


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Wyniki Konkursu Architektonicznego, Projekt Architektoniczny, Projekt Budynku, Projekt Hotelu

Pierwsza edycja konferencji „Kolor w architekturze” za nami
Pierwsza edycja konferencji „Kolor w architekturze” za nami

Dużym zainteresowaniem cieszyła się pierwsza edycja konferencji na temat Evidence Based Design i wyk ...

Dla sąsiadów z Gdyni
Dla sąsiadów z Gdyni

„Sieć domów sąsiedzkich, tzw. Przystani – to nazwa sieci centrów sąsiedzkich tworzonych w całym mieś ...

Plebiscyt Polska Architektura XXL 2023 – internauci wybrali najlepsze realizacje minionego roku
Plebiscyt Polska Architektura XXL 2023 – internauci wybrali najlepsze realizacje minionego roku

Znamy wyniki głosowania internautów szesnastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. Publicznoś ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Wyniki konkursów
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera