Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Zamieszkać w marinie

 

Czas czytania: ~2 min


Nagroda „Czas Gdyni” - to wręczana nieprzerwanie od 1995 roku nagroda dla inwestorów i architektów, których realizacje poprawiają jakość przestrzeni w tym mieście, mają wpływ na rozwój Gdyni, ale i na jej promocję, oddziałują na rozwój turystyki czy poprawę warunków życia mieszkańców, a także zawierają rozwiązania proekologiczne. W 2021 roku władze miasta przyznały nagrody i wyróżnienia najciekawszym realizacjom, powstałym w Gdyni w 2020 roku. W gronie tym znalazł się zespół zabudowy Yacht Park, zaprojektowany w pracowni Arch-Deco.

 

Yacht Park Waterfront, Arch Deco

 

Dam nad morzem 

Założona i prowadzona przez Zbigniewa Reszkę i Michała Baryżewskiego pracownia Arch-Deco jest w Trójmieście bardzo znana. Jej szefowie, laureaci Honorowej Nagrody SARP z 2013 roku zaprojektowali w Gdańsku i Gdyni wiele ważnych obiektów; w tym siedziby ważnych placówek kultury, obiekty publiczne, ale także iluksusowe domy.

 

Yacht Park Waterfront, Arch Deco

Yacht Park Waterfront, Arch Deco

 

Luksusowy charakter ma także zespół zabudowy Yacht Park w Gdyni, który w ubiegłorocznej edycji konkursu „Czas Gdyni” zdobył wyróżnienie w kategorii „Architektura”. To projekt obejmujący sześć czteropiętrowych budynków mieszkalnych mieszczących 135 lokali; budynki wyposażono także w przestrzenie handlowo-usługowe w przyziemiach. Osiedle stanęło przy ul. Arkadiusza Rybickiego, wzdłuż morskiego nabrzeża. Inwestor i architekci w pełni wykorzystali tę niezwykłą lokalizację, bo częścią projektu stała się budowa mariny, w której mogą cumować luksusowe jachty. Dla żeglarzy powstało tu 120 miejsc postojowych oraz niezbędne zaplecze. 

 

Yacht Park Waterfront, Arch Deco

Yacht Park Waterfront, Arch Deco

 

W stylu gdyńskiego modernizmu

Inwestycja przyczyniła się do ozywienia tej części nabrzeża – bo choć zbudowane tu domy są dostępne raczej tylko dla wąskiego grona majętnyc osób, to marina oraz bulwar pomiędzy domami a wodą stał się ogólnodostępną, popularną przestrzenią spacerową. "Ciekawa powtarzalność budynków tworzy pierzeję morską. Budynki zaprojektowane zostały w tradycyjnej gdyńskiej kolorystyce - w bielach z elementami szarości, z największą dbałością o detal” – podkreślali walory samej architektury jurorzy konkursu „Czas Gdyni”. Nietrudno się domyślić, że bryły budynków zostały zainspirowane nadmorskim, gdyńskim modernizmem z jego klarowną geometrią, dużymi przeszkleniami,  stonowaną kolorystyką. 

 

Yacht Park Waterfront, Arch Deco
Yacht Park Waterfront, Arch Deco

 

Yacht Park Waterfront 

Lokalizacja: Gdynia, ul. Hryniewickiego

Inwestor: Polski Holding Nieruchomości 

Projekt architektoniczny: Arch Deco

Zespół projektowy: Zbigniew Reszka, Michał Baryżewski, Barbara Jawień, Oskar Berent, Jerzy Maciejewski, Maria Mądry-Moczorat, Joanna Woźniak, Maciej Musiałek Monika Rogozik-Romanowska, Artur Tryc
Wykonawca: Korporacja Budowalna DORACO 

Powierzchnia: 22 120 m2
Powierzchnia mieszkalna: 9600 m2 

Projekt: 2014

Realizacja: 2020

Zdjęcia: Andrzej Łopata

http://yachtpark.pl

www.marinayachtpark.pl

 


Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

tagi

Hot

Nagroda Roku SARP 2022 przyznana
Nagroda Roku SARP 2022 przyznana

Przyznawana od 1983 roku Nagroda Roku SARP - to jedna z najważniejszych nagród architektonicznych w ...

Osiedle z drewna i cegły
Osiedle z drewna i cegły

Współczesny świat nie jest łatwym miejscem do życia. Wszechobecny pośpiech i presja, życie w zatłocz ...

Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze
Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze

Zmiany klimatyczne powodują niekorzystne skutki w mieście. Wyspy ciepła, gwałtowne opady, susza klim ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kubatura
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera