Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Jubileusz Tadeusza Baruckiego

 

Czas czytania: ~2 min


Tadeusz Barucki – to jedna z najważniejszych postaci w polskiej architekturze, która swoim życiem i dorobkiem udowodniła, że nie trzeba czynnie projektować budynków, by mieć kolosalny wpływ na rozwój architektury, poszerzanie wiedzy o niej, edukowanie, świadomość estetyczną, ale także na kolejne pokolenia architektów. Poza działalnością w Polsce Tadeusz Barucki spędził wiele czasu w podróżach, opisywał architektoniczny dorobek innych krajów, przyczyniał się do wymiany wiedzy i doświadczeń pomiędzy architektami z naszej części Europy.

 

Tadeusz Barucki

Architekt i historyk

Tadeusz Barucki urodził się 13 czerwca 1922 roku w Białymstoku; ukończył studia na Wydziale Architektury Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie w Krakowie, ale studiował także historię sztuki w Lublinie i w Krakowie, uczył się również na Wydziale Matematyczno-Fizyczno-Chemicznym UMCS w Lublinie. Pracę zawodową rozpoczął tuż po II wojnie światowej, pierwsze realizacje architektoniczne miał już na swoim koncie pod koniec lat 40., jednak kiedy w 1985 roku został laureatem Honorowej Nagrody SARP kapituła podkreślała nade wszystko jego zasługi w dziedzinie edukacji, popularyzacji wiedzy o architekturze i jej opisywania oraz dokumentowania.

Tadeusz Barucki

Nie sposób wymienić wszystkich tekstów, które o polskiej architekturze i architektach napisał Tadeusz Barucki; opracował monografie m.in. Macieja Nowickiego, „Tygrysów”, czyli Eugeniusza Wierzbickiego, Jerzego Mokrzyńskiego i Wacława Kłyszewskiego czy tercetu Henryk Buszko, Aleksander Franta, Jerzy Gottfried. W charakterystycznej serii wydawnictwa Arkady opisywał architekturę Danii, Norwegii, Finlandii, Peru, Litwy, Kuby, Mongolii, dorobek m.in. Alvara Aalto, Ralpha Erskine’a, Konstantego Mielnikowa; jeździł po świecie z wykładami, brał udział w tysiącach konferencji, czynnie przyczyniając się do budowania relacji między architektami z różnych stron świata. Tadeusz Barucki z każdej ze swoich podróży przywoził zdjęcia – i one stanowią wielką wartość, dokumentację zarówno polskich, jak zagranicznych realizacji architektonicznych; niektóre z nich ukazywały się nawet jako pocztówki, były wykorzystywane w wielu publikacjach, np. w Wydawnictwach Szkolnych i Pedagogicznych, w Encyklopedii PWN.

 

Barucki już w 1956 roku został Sekretarzem Generalnym SARP, w innej kadencji pełnił funkcję wiceprezesa Zarządu Głównego SARP; w 2022 roku otrzymał Złotą Odznakę Izby Architektów RP przyznawaną zasłużonym osobo, które nie są członkami tejże Izby. Był profesorem wizytującym w uczelniach wyższych w ponad 40 krajach, członkiem unii architektonicznych w Peru, Wenezueli, Rosji.

Tadeusz Barucki

Wielkie zasługi dla polskiej architektury

Kilka lat temu działający przy Bibliotece Śląskiej Instytut Dokumentacji Architektury stworzył film dokumentalny poświęcony osobie i dorobkowi Tadeusza Baruckiego. Choć film powstał w serii „Portrety filmowe architektów Górnego Śląska drugiej połowy XX wieku. Kolekcja” i został wymyślony, by udokumentować twórczość Stanisława Niemczyka, Marka i Ewy Dziekońskich, Jerzego Witeczka czy Janusza i Bożeny Włodarczyków, jeden odcinek poświęcono postaci, bez której nasza wiedza o XX-wiecznej architekturze polskiej byłaby o wiele uboższa. Film można obejrzeć na stronie internetowej Instytutu Dokumentacji Architektury i na Youtube.


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Architekt, Słynny Architekt

Mieszkanie w wąskiej kamienicy
Mieszkanie w wąskiej kamienicy

W gdańskim programie Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych znajduje się 26 budynków. W trzynastu ...

E-konferencja: Światło w architekturze. III edycja.
E-konferencja: Światło w architekturze. III edycja.

Światło odgrywa dużą rolę w każdej dziedzinie życia. Zwłaszcza w architekturze, ponieważ ma znaczący ...

Ogród bylinowy w Lublinie - rozmowa z architektem i prezentacja ogrodu
Ogród bylinowy w Lublinie - rozmowa z architektem i prezentacja ogrodu

Byliny są coraz częściej stosowne we współczesnej architekturze krajobrazu. Dlaczego? Ze względu na ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera