Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Jubileusz Tadeusza Baruckiego

 

Czas czytania: ~2 min


Tadeusz Barucki – to jedna z najważniejszych postaci w polskiej architekturze, która swoim życiem i dorobkiem udowodniła, że nie trzeba czynnie projektować budynków, by mieć kolosalny wpływ na rozwój architektury, poszerzanie wiedzy o niej, edukowanie, świadomość estetyczną, ale także na kolejne pokolenia architektów. Poza działalnością w Polsce Tadeusz Barucki spędził wiele czasu w podróżach, opisywał architektoniczny dorobek innych krajów, przyczyniał się do wymiany wiedzy i doświadczeń pomiędzy architektami z naszej części Europy.

 

Tadeusz Barucki

Architekt i historyk

Tadeusz Barucki urodził się 13 czerwca 1922 roku w Białymstoku; ukończył studia na Wydziale Architektury Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie w Krakowie, ale studiował także historię sztuki w Lublinie i w Krakowie, uczył się również na Wydziale Matematyczno-Fizyczno-Chemicznym UMCS w Lublinie. Pracę zawodową rozpoczął tuż po II wojnie światowej, pierwsze realizacje architektoniczne miał już na swoim koncie pod koniec lat 40., jednak kiedy w 1985 roku został laureatem Honorowej Nagrody SARP kapituła podkreślała nade wszystko jego zasługi w dziedzinie edukacji, popularyzacji wiedzy o architekturze i jej opisywania oraz dokumentowania.

Tadeusz Barucki

Nie sposób wymienić wszystkich tekstów, które o polskiej architekturze i architektach napisał Tadeusz Barucki; opracował monografie m.in. Macieja Nowickiego, „Tygrysów”, czyli Eugeniusza Wierzbickiego, Jerzego Mokrzyńskiego i Wacława Kłyszewskiego czy tercetu Henryk Buszko, Aleksander Franta, Jerzy Gottfried. W charakterystycznej serii wydawnictwa Arkady opisywał architekturę Danii, Norwegii, Finlandii, Peru, Litwy, Kuby, Mongolii, dorobek m.in. Alvara Aalto, Ralpha Erskine’a, Konstantego Mielnikowa; jeździł po świecie z wykładami, brał udział w tysiącach konferencji, czynnie przyczyniając się do budowania relacji między architektami z różnych stron świata. Tadeusz Barucki z każdej ze swoich podróży przywoził zdjęcia – i one stanowią wielką wartość, dokumentację zarówno polskich, jak zagranicznych realizacji architektonicznych; niektóre z nich ukazywały się nawet jako pocztówki, były wykorzystywane w wielu publikacjach, np. w Wydawnictwach Szkolnych i Pedagogicznych, w Encyklopedii PWN.

 

Barucki już w 1956 roku został Sekretarzem Generalnym SARP, w innej kadencji pełnił funkcję wiceprezesa Zarządu Głównego SARP; w 2022 roku otrzymał Złotą Odznakę Izby Architektów RP przyznawaną zasłużonym osobo, które nie są członkami tejże Izby. Był profesorem wizytującym w uczelniach wyższych w ponad 40 krajach, członkiem unii architektonicznych w Peru, Wenezueli, Rosji.

Tadeusz Barucki

Wielkie zasługi dla polskiej architektury

Kilka lat temu działający przy Bibliotece Śląskiej Instytut Dokumentacji Architektury stworzył film dokumentalny poświęcony osobie i dorobkowi Tadeusza Baruckiego. Choć film powstał w serii „Portrety filmowe architektów Górnego Śląska drugiej połowy XX wieku. Kolekcja” i został wymyślony, by udokumentować twórczość Stanisława Niemczyka, Marka i Ewy Dziekońskich, Jerzego Witeczka czy Janusza i Bożeny Włodarczyków, jeden odcinek poświęcono postaci, bez której nasza wiedza o XX-wiecznej architekturze polskiej byłaby o wiele uboższa. Film można obejrzeć na stronie internetowej Instytutu Dokumentacji Architektury i na Youtube.


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Architekt, Słynny Architekt

Mies van der Rohe Award 2024 jedzie do Niemiec
Mies van der Rohe Award 2024 jedzie do Niemiec

25 kwietnia 2024 roku poznaliśmy laureata najważniejszego na naszym kontynencie plebiscytu na najpię ...

Retransmisja konferencji Kolor w architekturze
Retransmisja konferencji Kolor w architekturze

10 kwietnia 2024 w Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego w Warszawie odbyła się pierwsza edycja konfere ...

Historyczna wieża ciśnień i Park Nauki Torus w Ciechanowie. Nowe realizacje.
Historyczna wieża ciśnień i Park Nauki Torus w Ciechanowie. Nowe realizacje.

Zbudowana w latach 70. według projektu warszawskiego architekta Jerzego Bogusławskiego wieża ciśnień ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera